Egészség

Erről biztosan nem tudtál: ezért kell elalvás előtt még egyszer kimenned a mosdóba

Már kényelmesen befészkelted magad az ágyba, amikor hirtelen úgy érzed, muszáj még egyszer kimenned a vécére? Több dolog is állhat a háttérben. 
nő alszik

Lefekvés előtt 2 órával jobb, ha nem iszol

A hólyag ilyenkor valójában egy védelmi mechanizmust kapcsol be: az éjszaka folyamán a szervezet kevesebb vizeletet termel, hogy nyugodtan tudj aludni 6–8 órán keresztül anélkül, hogy fel kellene kelned. Ha viszont az elalvás előtti két órában még bőven iszol – akár vizet, akár teát –, akkor sajnos hiába minden, könnyen előfordulhat, hogy még egyszer ki kell menned, pont amikor már majdnem álomba merültél.

Az alkohol és a koffein csak rontanak a helyzeten: fokozzák a vizeletkiválasztást, és lassítják a hólyag kiürülésének folyamatát. Így még nagyobb az esélye annak, hogy az éjszaka közepén újból el kell indulnod a fürdőbe.

nő alszik
Több dolog is állhat az éjszakai mosdólátogatás hátterében

Ez is érdekelhet

  1. 17 éve rajong gyönyörű feleségéért Hans Sigl: a hegyi doktor mástól csábította el Susannét
  2. Erre van szüksége a muskátlidnak júniusban: ősz végéig ontja a virágokat, ha ezzel öntözöd
  3. Ki ne dobd, ha ilyen régi mobiltelefonod van otthon: milliókat érhet ez az ócska készülék

Baj, ha éjszaka gyakran kell vécére menni?

Ha túl gyakran kell kimenned, és ráadásul csípő vagy égő érzés is társul hozzá, érdemes odafigyelni. Ez utalhat például nykturiára – azaz a vese túlzott éjszakai vizelettermelésére. Főként 50 év felett jelentkezik gyakrabban, amikor a hólyag már nem működik olyan hatékonyan, mint korábban.

Fiatalabbaknál viszont más okok állhatnak a háttérben: például cukorbetegség, terhesség, húgyúti- vagy vesefertőzés.

Lehet szabályozni az éjszakai vizelési ingert?

Igen, ha figyelsz arra, hogy mennyit iszol napközben, mikor és hogyan jelez a hólyagod. Ha a minta szokatlannak tűnik, érdemes megbeszélni az orvossal, hogy kizárhatóak legyenek a komolyabb egészségügyi problémák.

Természetesen fontos a megfelelő folyadékbevitel, de elalvás előtt két órával már érdemes mérsékelni az ivást. Ha csökkented a koffein és alkohol fogyasztását, azzal szintén sokat javíthatsz a helyzeten. És ha például a lefekvés előtti teád a nyugtató esti rutin része, akkor is érdemes kipróbálni egy-két estét nélküle – lehet, hogy a plusz alvás, amit nyersz vele, többet ér.

Forrás: bunte
Fotó: pexels