A demencia korai jelei gyakran a mindennapi beszélgetésekben is megjelennek, nem csak memóriavesztés formájában. Figyelj a szavak megválasztásával kapcsolatos nehézségekre, a történetek ismétlésére, a témától való eltérésre és a beszélgetés elkerülésére. Ezen finom változások korai felismerése lehetővé teszi az időben történő támogatást, a terv kidolgozását és az orvosi értékelést, a gondos ellátás biztosítását és az életminőség javítását.
Legtöbben nem számítunk arra, hogy a demencia bekúszik a mindennapi beszélgetésekbe. A memóriavesztéssel, az ismerős helyeken való tájékozódási zavarral vagy az arcok elfelejtésével társítjuk. A probléma az, hogy a demencia legkorábbi jelei közül néhány észrevétlenül jelentkezik, amikor az ember egyszerűen csak beszél. Egy laza beszélgetés egy csésze kávé mellett, egy telefonhívás egy régi barátnak, vagy akár egy családi vacsora is apró jeleket árulhat el arról, hogy valami nincs rendben.
És nem, nem mindig a szavak elfelejtéséről van szó – sokkal finomabb is lehet az első aggasztó jel. Tehát, ha azt veszed észre, hogy egy közeli hozzátartozód – szülő, nagyszülő vagy akár egy fiatalabb rokon – kissé furcsán viselkedik beszélgetés közben, akkor figyelned kell rá. Vessünk egy pillantást a demencia korai jeleire, amelyek gyakran megjelennek a mindennapi beszélgetésekben, és amelyeket gyakran az „öregedés általános jelenségének” tulajdonítanak.
A demencia 5 jele, ami a mindennapi beszélgetésekben is megjelenik
1. Nehéz szavakat választani és a beszélgetések ismétlődése
Mindannyiunkkal vannak olyan pillanatok, amikor „nem találjuk a szavakat”. De amikor ez gyakran megtörténik – és valaki túl gyakran használ homályos szavakat, mint a „dolog”, a „készülék” vagy az „az a fickó” –, az figyelmeztető jel lehet. Például a „mikrohullámú sütő” helyett azt mondhatják, hogy „forró doboz” vagy „az a dolog, ami ételt melegít”. Ez nem csak feledékenység – ez az ismerős szavak elérésének problémája.
Könnyű figyelmen kívül hagyni, mert ártalmatlannak hangzik: valaki elmesél egy történetet, majd öt perccel később újra elmeséli. Udvariasan mosolyogsz, talán egy kicsit ugratva, de belül forrongsz ilyenkor és dühös vagy?
Demencia esetén a rövid távú memóriavesztés miatt az emberek elfelejthetik, amit az előbb mondtak, még akkor is, ha kristálytisztán emlékeznek arra, mi történt 1965-ben.
2. A beszélgetés fonalának elvesztése és sok töltelékszó használata
Képzeld el, hogy a hétvégi terveidről beszélgetsz, és a beszélgetőpartnered hirtelen egy teljesen más témára vált, például: „Meséltem már a szomszédom macskájáról?” Ez a zavaros beszélgetés nemcsak furcsa, hanem annak is a jele lehet, hogy az ember agya nehezen érti a párbeszédet. „Ööö… nos… tudod… például… ööö…” Mindannyian használunk időnként töltelékszavakat, különösen, ha fáradtak vagy szétszórtnak érezzük magunkat. Ha azonban valaki folyamatosan ezekre a szavakra hagyatkozik, vagy nehezen tud teljes mondatokat alkotni, az nyelvi feldolgozási problémára utalhat. Lehet, hogy tudja, mit akar mondani, de egyszerűen nem tudja szavakba önteni.
3. Nevek és címek helytelen használata gyakran
Az, hogy a fiadat a testvére nevén szólítod, vagy a miniszterelnököt „az a tévés műsorvezetőnek” nevezed, nem csak meggondolatlanság. Érdemes odafigyelni a folyamatos szidalmazásra is, különösen a közeli rokonok vagy ismert személyiségek esetében.
4. Hirtelen csend vagy a fonal elvesztése
Láttál már valakit, aki egy mondat közepén megdermed, mintha elvesztette volna a fonalat? Ez nem mindig drámai, de észrevehető. A demencia korai szakaszában az emberek gyakran szünetet tartanak, mintha a beszélgetés fonala egyszerűen eltűnt volna. Akár viccelődhetnek is: „Hol is hagytam abba?”, de belül csalódottságot vagy akár félelmet is érezhetnek.
5. Teljesen kivonja magát a beszélgetésből
Lehet, hogy korábban ők jelentették a társaság lelkét, de most csendben ülnek, mosolyognak, kerülik a szemkontaktust, vagy szó nélkül bólogatnak. Ez a visszahúzódás nem mindig a félénkség vagy a fáradtság jele – lehet, hogy egyszerűen csak nehezen tudják követni a beszélgetést. Könnyebb csendben maradni, mint kockáztatni a zavart.
Miért fontos felismerni a demencia 5 korai jelét?
A demencia korai szakaszában a memóriakiesések nem mindig észrevehetők. Ilyenkor még inkább arról van szó, hogy az agynak hogyan kezd gondot okozni az olyan összetett dolgokkal való megbirkózás, mint a beszélgetés. A beszélgetés nem csak a beszédről szól; magában foglalja az emlékezetet, a szókincset, az érzelmi jeleket, a sorrendiséget és az információfeldolgozás sebességét.
Tehát, ha valakinek nehézségei vannak a normális beszélgetéssel, az sok mindent jelenthet. Sajnos ezek közül a tünetek közül sokat az „öregedésnek” vagy a „fáradtságnak” tulajdonítanak. De ha korán felismerik őket, a családoknak több idejük van a tervezésre, a segítségkérésre és a személy támogatására, ahelyett, hogy ítélkeznének az idős rokon fölött.
Ez is érdekelhet
Mit tegyél, ha észleled a demencia öt korai tünetét?
- Ne ess pánikba! Egy-két epizód még nem jelent demenciát. De ha visszatérő, érdemes odafigyelni rá.
- Kezdj el naplót vezetni. Jegyezd fel, mit veszel észre, és milyen gyakran fordul elő.
- Beszélj gyengéden. Ha egy közeli hozzátartozódról van szó, próbálj meg szeretettel beszélni róla: „Észrevettem valamit, és csak meg akarok győződni arról, hogy minden rendben van.”
- Javasolj egy orvoslátogatást. Egy általános kivizsgálás segít kizárni más okokat, például a stresszt, a vitaminhiányt vagy a gyógyszerek mellékhatásait.
- Továbbra is nyújts támogatást. Mindenekelőtt ne feledd: a korai demenciában szenvedők gyakran mindenki más előtt tudják, hogy valami nincs rendben. Amire leginkább szükségük van, az a kedvesség, a türelem és a támogatás, nem a félelem vagy a szégyen.
A demencia nem mindig sikoltozik – suttog. És gyakran először a beszélgetésben mutatkozik meg. Amikor legközelebb egy idős szülővel, egy idős szomszéddal vagy akár egy középkorú baráttal beszélsz, figyelj oda. Lehet, hogy észreveszel valamit, ami most jelentéktelennek tűnik, de a jövőben nagy jelentőséggel bírhat. Ami a demenciát illeti, minél korábban észleljük a problémát, annál jobban tudunk segíteni.
Fotó: gettyimages