Ezotéria

Mindenki hülye, csak te vagy helikopter? Akkor jobb, ha megbarátkozol a Mandela-effektussal

A világ egyik legfurcsább és mindenféle logikát nélkülöző jelenségét egy blogger nevezte el a dél-afrikai elnökről Mandela-effektusnak. Ez a helyzet egyfajta tömeges memóriatévesztés: bizonyos dolgokra mintha több millió ember ugyanúgy, ám helytelenül emlékezne. A rejtély nyomába eredtünk.
Aggodó nő

Fiona Broome blogger, ezoterikus szakember, paranormális témák tanácsadója 2009-ben részt vett egy konferencián, ahol a tudomására jutott, hogy a híres dél-afrikai politikus, Nelson Mandela még él. Fiona ugyanis úgy tudta, hogy a dél-afrikai aktivista az 1980-as években elhunyt az apartheid börtönében. Több lexikonban és internetes oldalon is hasonló halálozási dátum szerepelt.

Fiona döbbenten hallotta, hogy Mandela már kiszabadult a börtönből, és jól van – ráadásul négy évvel később a politikus a Dél-Afrikai Köztársaság első fekete bőrű elnöke lett. Még furcsább volt, hogy mintha az egész emberiség, vagy legalábbis több millió ember ugyanúgy halottnak hitte volna Mandelát, mint Fiona…

Így működhet a szelektív emlékezet

Ma sincs tudományos magyarázat arra, hogy miért képes az emberiség egy jelentős része tévesen – ráadásul azonosan – emlékezni bizonyos dogokra. Egyes pszichológusok szerint mindez csak annyit jelent, hogy az emlékezetünk néha szelektíven működik. A fontos dolgokat részletesen felidézzük, de a kevésbé lényegeseket hézagosan jegyezzük meg – a hézagokat pedig nem feltétlenül valós dolgokkal töltjük ki.

Ez azonban még mindig nem magyarázza meg, miért ugyanaz a téves információ kerül be ezekbe a bizonyos „memórialyukakba”. Hogy lehet, hogy Japántól Európáig, Afrikától Amerikáig ugyanazokkal a szállóigeszerű mondatokkal „stoppolják be” a hiányokat?

Fiona Broome-ot annyira megdöbbentette a helyzet, hogy végül kutatni kezdte, mely információkra vonatkozik még a Mandela-effektus, és később a téma szakértőjévé vált.

Ez is érdekelhet: Kevesen tudják: erre való valójában a sütő alatti rejtélyes fiók

Az X-aktákban is téma volt

A híres tévésorozat, az X-akták is foglalkozott a Mandela-hatással. Scully és Mulder ügynökök azt állították, hogy volt egy társuk, akit Reggie-nek hívtak. Ők persze nem egy másik valóságban szerzett élménynek tudták be ezt a helyzetet, hanem összeesküvésre és manipulációra gyanakodtak, amiért egykori társuk eltűnt.

Aggodó nő

Ez is érdekelhet: A levitáció titka: szemfényvesztés vagy a mágia tényleg képes legyőzni a gravitációt?

Ön hogy emlékszik: kantárral és monoklival?

Vizuálisan is képesek vagyunk megadni magunkat bizonyos tévedéseknek. Íme néhány érdekes példa.

  • A Mandela-effektus képes verziójának leggyakoribb tárgya Mickey egér. Sokan úgy emlékeznek rá, hogy a világ leghíresebb egere kantáros nadrágot visel, pedig ha rákeresünk, kiderül: rövidnadrágot hord, amelyen nincs kantár.
  • A második helyen a Monopoly társasjáték öregura szerepel, akiről azt állítják, hogy monoklit visel, de ez szintén tévedés.
  • A Pikachu rajzfilmfiguráról tudni vélik, hogy a farkincája vége fekete, miközben a valóságban a tövén látszanak barna foltok.
  • A Mandela-effektus az édességeket sem kerülte el. Sokan úgy emlékeznek, hogy régen a KitKat csokoládé nevét kötőjellel írták. Ám a gyártók ezt cáfolták: a csomagoláson változtattak az idők során, de a márka nevén sosem.

Legendás tévhitek

  • Mindenki úgy tudja, hogy gyermekkorunk egyik kedvenc meséjében, a Hófehérkében a gonosz mostoha a varázstükörbe nézve a következő kérdést teszi fel: „Tükröm, tükröm, mondd meg nékem, ki a legszebb a vidéken?” Ám sem az eredeti Grimm-mesében, sem a Disney által készített rajzfilmben nem így hangzik el a kérdés. Valójában így szól: „Varázstükröm, mondd meg nékem, akad-e párom szépségben?” Fiona igyekezett kideríteni, hogy miért változott meg az eredeti mondat, de a kutatása során nem jutott eredményre, senki nem tudja, honnan származik a másik variáció.
  • A klasszikus Csillagok háborúja-trilógia (IV., V., VI. rész) egyik legfontosabb jelenetében a sötét nagyúr, Darth Vader és az ifjú Jedi, Luke Skywalker harcol. Ekkor hangzik el a mindenki által idézett mondat: „Luke, én vagyok az apád”. Azaz mégsem. A valódi idézet így szól: „Nem! Én vagyok az apád”.
  • A világ egyik leghíresebb szabadulóművészéről, Harry Houdiniről mindenki tudni véli, hogy az egyik száma során lelte a halálát. Egy akváriumból próbált a nagyközönség előtt kiszabadulni, ám ez nem sikerült neki, és vízbe fulladt. A valóságban azonban vakbélgyulladásba halt bele: egy diák hason ütötte, ezután kezdett rohamosan rosszabbodni az állapota, bár a betegsége már korábban is kialakulhatott.
Nelson Mandela
Nelson Mandela

Párhuzamos világ lenne a magyarázat?

Az ezoteriával foglalkozók is keresik a választ a Mandela-effektusra, és többen egyetértenek abban, hogy párhuzamos világban élünk. A másik, mellettünk lévő, láthatatlan dimenzióban ezek az események valóban úgy történtek, ahogyan tévesen mi gondoljuk. Vagyis abban a létezésben Mandela valóban meghal a börtönben az 1980-as években.

Houdini tényleg megfullad az akváriumban, mert nem tud kiszabadulni. Mickey egérnek pedig van a nadrágján kantár. Amikor a mi világunk és a párhuzamos világ közelít egymáshoz, olykor egybecsúsznak, és ezek a történetek átszivárognak a mi dimenziónkba.

Az ezoterikus szakértők véleménye az is, hogy talán a déjà vu élmény egy fajtájáról van szó. Ebben az esetben is egy olyan emlék kerül a tudatunkba, amely ismerős, amelyről úgy gondoljuk, hogy már korábban megtörtént velünk.

Többen úgy gondolják, hogy a Mandela-effektusnak van valamilyen mélyebb, ezoterikus üzenete, de hogy mi, az egyelőre még rejtély.

Abban egyelőre csak reménykedhetünk, hogy vagy a tudomány fejlődése, vagy az ezotériában jártas szakértők gondolkodása később magyarázatot adhat a jelenségre.

Fotó: Getty Images