Evőeszközszabályok
Az egyik leggyakoribb hiba, ha a kést nem a megfelelő irányba helyezzük, ugyanis a pengének minden esetben a tányér felé kell néznie a jobb kézhez igazítva. A kés mellé kerül a kanál (a kés jobb oldalán), a villa pedig a tányér bal oldalán, a szalvétán fekszik. A textilszalvéta kerülhet a terítékre is. Amelyik evőeszközre nincs szükség az étkezéshez, ne is tegyük ki, csak azért, mert hátha jól jön valamihez. Tehát, ha csak fagylalt lesz desszertnek, elég a kiskanalat a tányér fölé rakni, villa nem kell.
Mit iszunk?
A poharakból is csak azt tegyük ki, ami szükséges a felszolgált ételekhez, italokhoz.
- Vizespoharak: rövidebb szárú, szélesebb, tömörebb alapdarabok, amelyekben bátran kínálhatjuk az üdítőket, gyümölcsleveket is.
- Borospoharak: a fehérboros pohár karcsúbb, a vörösboros pohár pedig öblösebb. Leggyakrabban a fehérbort salátához vagy halételhez, szárnyasokhoz kínáljuk, míg a vörösbort vörös, nehezebb húsokhoz.
- Pezsgőspohár: magas, keskeny forma, amiben sokáig gyöngyöznek
a buborékok.
Visszafogottan
A túlzsúfolt asztal nagyon zavaró tud lenni, kell helyet hagyni arra, hogy kényelmesen ehessen mindenki, ezért soha ne tegyük a vendégek elé az egész menüt. A virágok és a gyertyák is akadályozhatják a szemkontaktust és az önfeledt beszélgetést, ezért soha ne fejmagasságban – hanem alacsonyabban vagy magasabban – helyezzük el a díszeket, akármilyen szépek is. Lehetőleg illatmentes gyertyákkal készüljünk, mert az erős aromák bezavarhatnak az ételek ízlelésébe.
Színek és méretek
Kerek asztalhoz kerek terítőt válasszunk, négyzethez pedig négyzet alakút. Minél hosszabb egy terítő, annál formálisabb. A közepes hosszúságúak illenek legjobban az ünnepi asztalhoz, az a jó, ha nem lóg az emberek ölébe. A semleges árnyalatok, mint a fehér vagy a krémszín tökéletesen passzol a karácsonyhoz. Ha tarkább abroszt választunk, akkor színben a szalvétának is illenie kell hozzá.
Szöveg: Sinkó Edit
Fotó: Adobestock