Általános szabályok
1. A megmaradt ételt minél hamarabb hűtsük le, mert már néhány órányi szobahőmérsékleten való tárolás is ve-
szélyes lehet nyáron.
2. Étkezés előtt forrósítsuk át újra az ételt, nem elég azt csupán megmelegíteni. A maradékban ugyanis a baktériumok már felszaporodhattak, de az alapos sütés-főzés (átforralás) elpusztítja azokat. A megmaradt ételt maximum egyszer szabad melegíteni.
3. Az előre megfőzött ételeket kisebb adagokban tegyük a hűtőbe, hogy ne kelljen a teljes lábossal felmelegíteni, csak annyit, ami biztosan el is fog fogyni.
Utazás
A legfontosabb szabály, ha nyaralásra akarunk csomagolni: minél egyszerűbb az étel, annál jobb. Hiszen elsődleges szempont, hogy akár útközben evőeszköz nélkül is könnyen el tudjuk fogyasztani. A gyerekek szívesen majszolják utazás közben például a szalámis vagy sajtos szendvicset. Lényeges, hogy nyáron olyan élelmiszert válasszunk, amelyik nem romlik könnyen, jól bírja a meleget. Kerüljük például a tojást, a majonézt. Ne feledjük, hogy a szendvicsek kb. 2 órán keresztül fogyaszthatók hűtés nélkül. A gyümölcsök közül az alma vagy a savanykás körte a legmegfelelőbb, mert nem csöpög, ráadásul még a szomjat is oltja. Az édességek közül a krém nélküli keksz vagy muffin az ideális választás. A csokoládét, tortákat, vajas süteményt hagyjuk inkább otthon.
Amennyiben önellátással megyünk nyaralni, vihetünk termo- vagy hűtőtáskában élelmiszert, de csak akkor, ha biztosak vagyunk abban, hogy az utazás végéig hűtve marad az étel, mert az autóban, buszban könnyen felforrósodik a levegő. Ilyen esetben érdemes inkább konzervet vásárolni, esetleg zacskós, instant leveseket a friss alapanyagok helyett, mert azok kibírják a hosszú utazást.
Szöveg: Kovács Vera
Fotó: Adobestock