Konyha

Sóval, gombával, tojással és sajttal is készül fekete: új kávézási hóbortok

A magyar kávéfogyasztási szokások az elmúlt években jelentősen átalakultak. A hagyományos kotyogósban főzött eszpresszó mellett egyre népszerűbbek a szezonális ízesítésű feketék és a kávékülönlegességek.
különleges kávé receptek

Eszpresszó tonik

Idén a nyár nagy slágere az eszpresszó tonik volt. Szállodákban, kávézókban, éttermekben találkozhatunk ezzel az izgalmas ízvilággal, de mi is tehetünk vele otthon egy próbát bármikor.

Az arányokon van a hangsúly. Vegyünk egy legalább 350 ml-es poharat, és tegyünk bele jó sok jégkockát és 200 ml tonikot. Majd főzzük le az eszpresszót a szokott módon, és 30-40 ml-nyit öntsünk rá a lehűlt üdítőre. Narancs- vagy citromkarikával díszíthetjük.

Hideg vízben áztatva

Az újhullámos kávéfogyasztási szokások megjelenésével egyre többen részesítik előnyben a cold brew-t, vagyis a főzés nélküli, hideg vízben áztatott kávét. De hogy is készül?

A durvára őrölt kávét keverjük össze hideg vízzel egy kancsóban, és legalább 12 órára tegyük hűtőbe. Ezután egy filteren keresztülöntve szűrjük le a zaccot. Az így áztatott kávéból másképp oldódnak ki a savak, az eredmény lágyabb, gyengébb lesz. Elvész belőle a keserű ízvilág, helyette gyümölcsös, virágos aromája lesz. Ideális azok számára is, akik szeretik hidegen a kávét, de nem olyan erősen, mint a jeges kávé.

Napközben, fáradság ellen

Az internetezők új kedvence a nappuccino, amely egy kávézási módszer: ha a nap folyamán fáradtnak érezzük magunkat, igyunk egy feketét, de ahelyett, hogy folytatnánk a teendőinket, pihenjünk le.

„A koffein 15 perccel az elfogyasztása után kezd el hatni, ezért, amint megittuk, egyből feküdjünk le 20-30 percre. Ha azonnal el tudunk aludni, miközben a koffein elkezd bejutni a szervezetünkbe, amikor 20 perc után felébredünk, a koffein óriás energialöketet ad” – állítja dr. Cheri Mah alváskutató, a Stanford Sleep Medicine Centre professzora. Az orvos azonban arra figyelmeztet, hogy a kávé elfogyasztása után ajánlatos 15 percen belül elaludni, ha ez nem sikerül, a nappuccino nemhogy nem növeli a teljesítményt, hanem fáradtabbak lehetünk, mint a kávé elfogyasztása előtt.

Citrommal

Bár furcsának tűnhet, valójában nagyon frissítő, ha a kávénkba citromot teszünk. Főzzünk le egy hosszú kávét, keverjük el egy teáskanál mézzel. Egy másik pohárba tegyünk néhány jégkockát, öntsük bele a kávét, locsoljunk rá citromlevet, és díszítsük citromkarikával.

Sütőtökös tejeskávé

Izgalmasan fűszeres és kellemesen édes ízvilágával az ősz hangulatát idézi a pumpkin spice latte.

Hozzávalók:
• 1 adag eszpresszó
• 1 teáskanál sütőtökpüré
• 1 teáskanál méz
• 1/2 teáskanál vaníliakivonat
• 1/2 csipet só
• 1,5 dl tej
• 1 kiskanál fűszerkeverék
Fűszerkeverék: (több adaghoz, melyet aromazáró dobozban tárolhatunk)
• 1 evőkanál fahéj
• 1/2 evőkanál őrölt gyömbér
• 1 teáskanál szerecsendió
• 1 kiskanál szegfűszeg
• 1 kiskanál szegfűbors

Először készítsük el a fűszerkeveréket: keverjük össze alaposan a fahéjat, az őrölt gyömbért, a szerecsendiót, a szegfűszeget és a szegfűborsot, majd tegyük félre. Főzzünk le egy eszpresszót, keverjük bele a sütőtökpürét, a mézet, a vaníliakivonatot, a sót és egy mokkáskanálnyit az elkészített fűszerkeverékből, majd öntsük fel habosított tejjel.

Egy csipet sóval

Az új trend rajongói szerint a só ellensúlyozza a kávé keserűségét. A reggeli ital sózása egyébként több száz éves hagyomány Törökországban, fontos része az esküvői szokásoknak, de Vietnámban is közkedvelt.
A ca phe muoi, vagyis a sós kávé jellemzően rétegezve készül: a pohár aljára édesített sűrített tejet tesznek, erre kerül a kávé, majd a tetejét krémes, enyhén sós hab koronázza meg.

különleges kávé receptek

Gyógygombából

A koffeinmentes vagy alacsonyabb koffeintartalmú alternatívák közé tartozik a gombakávé, amely hagyományos őrölt kávé és különféle gyógygombák keverékéből áll. Ezek a gombák terápiás tulajdonságokkal bírnak: segíthetnek a stressz csökkentésében, javíthatják az emésztést, enyhíthetik a kávé által okozott gyomor­irritációt és támogatják az egészséges bélflóra kialakulását. Elkészítése hasonló az instant kávéhoz, ám a gombák hozzáadásának köszönhetően lényegesen alacsonyabb a koffeintartalma.

Extra párosítások a nagyvilágból

  • A mediterrán országokban gyakran isszák a kávét olívaolajjal: egy kiskanálnyi olívaolaj krémesebbé varázsolja a feketét.
  • A skandináv sajtos kávét kaffeostnak nevezik. A sajt hagyományosan tehéntejből készül, de édesebb és kevésbé zsíros. Vannak, akik kiveszik a kávéjukból a sajtot, ha már eleget ázott, de sokan csemegének tekintik a kávéivás után.
  • Vietnám híres kávékülönlegességei közé tartozik a  sós kávé mellett a tojásos kávé, amely krémes textúrájáról ismert. A ca phe trung elkészítése egyszerű: egy tojássárgáját cukrozott sűrített tejjel habosra keverünk, majd hozzáadjuk a feketénkhez.
  • Az ír kávéban whisky van a kávé és tejszín mellett.
  • Közel-Keleten a kardamomos kávéra esküsznek, amely nemcsak melengeti a testet, hanem egészséges is. A jellegzetes illatú és aromájú növénnyel ízesített feketének számos jótékony hatása van, többek között csökkenti a vérnyomást és javítja a légzést. Az elkészítése egyszerű: törjünk fel egy kardamomot, majd adjuk a forró kávéhoz. De ha intenzívebb ízvilágot szeretnénk elérni, akkor keverjük az őrölt fűszert a ledarált kávéhoz, még mielőtt lefőznénk.

Fotó: gettyimages