Konyha

Világ körüli kolbásztúra: most kiderül, mennyit tudsz a magyarok kedvenc eledeléről?

Nagy kedvencünk, a magyar konyha jellegzetes étele – de nem kizárólag a miénk. Az elnevezések gyakran keverednek, hiszen máshol azt is nevezhetik így, amit mi hurkának vagy szaláminak, esetleg virslinek hívunk. Kalandozzunk kicsit a húskészítmények között!
kolbászok

Sült, füstölt, lángolt

A kolbász apróra vágott vagy darált húsokból készül, sokféle fűszerrel ízesítve. Bárány- és borjúhússal, szárnyassal is gazdagíthatják. A bekevert masszát állati bélbe vagy műbélbe töltik, és formázzák. Nyersen, főzve, érlelve vagy szárítva, esetleg füstölve fogyaszthatjuk, a sütni való változatokat grillen vagy sütőben süthetjük.

  • A szárazkolbászt szikkasztással érlelik, tartósságát a benne lévő só biztosítja.
  • A pácolt kolbászokat szárítás előtt páclében áztatják.
  • A füstöltet hideg, míg a lángoltat meleg füstön szikkasztják. Átmérője általában 24 milliméter, ha ennél nagyobb, akkor már szalámiról (40 mm) vagy vastagkolbászról (50 mm) beszélünk.

Ez is érdekelhet: Bajor fehér, chorizo és társaik: mire valók és hogyan kell használni a külföldi kolbászokat?

Olaszország: Ókori örökség

A salsiccia darált sertéshúsból és szalonnából készül, van csípős és csemege változata is. Petrezselyemmel, bazsalikommal, sóval, borssal, ánizzsal és fokhagymával ízesítik. A lucanica – vagy luganega – Lombardia és Veneto jellegzetes sütni való kolbásza. Rengeteg típusa van, általában sertéshúsból, reszelt parmezánból és olasz vörösborból állítják össze.

A történészek szerint már a Római Birodalomban is létezett, így más mediterrán országokban is vannak rokonai. Görögországban loukaniko a neve, sertés- és bárányhúsból készül, és reszelt narancshéjjal ízesítik. Spanyolországban is kedvelik. Portugáliában linguiçának, Horvátországban pedig luganigának nevezik – itt fahéjjal, citromhéjjal fűszerezik. Ismert olasz szárazkolbász a ventricina is.

Spanyolország: Tapashoz és magában

A hatalmas választék legismertebb tagja talán a chorizo, amely a mi paprikás szárazkolbászainkra, a csabaira és a gyulaira is emlékeztet. Minden változatában állandó a szalonna, a fokhagyma és a pirospaprika. A sertéshús mellett vaddisznóból, szarvasból, lóból vagy marhából is készíthetik. A spanyol konyha csirkés, halas paellákban vagy tapasokban használja, de a spanyol befolyás Latin-Amerikában is meglehetősen népszerűvé tette.

Chorizós paella
Chorizós paella

Chorizós paella

Fél kiló csirkemellet csíkokra vágunk, serpenyőben, olajban megpirítjuk, majd kiszedjük. A visszamaradt zsiradékban megdinsztelünk egy apróra vágott vöröshagymát, két gerezd fokhagymát és kb. 15 dkg chorizót. Levesszük a lángot, belekeverünk kurkumát, pirospaprikát és ha van, csipetnyi sáfrányt, és beleszórunk 25 dkg rizst. Felöntjük alaplével, és ha felforrt, visszatesszük a húst, és 20 percig főzzük. Végül adhatunk hozzá fagyasztott zöldborsót is, azzal is főzzük, amíg minden megpuhul. Petrezselyemmel és kevés citromlével ízesítjük.

Németország: A híres Wurst

A legismertebb német kolbász a Bratwurst: forró vízben vagy levesben főzik, és sütőben, grillen sütve kínálják. Leghíresebb változata, a nürnbergi kolbász eredetvédett, savanyú káposztával és barna kenyérrel fogyasztják. Az ugyancsak védett thüringiai több fűszerrel készül. A landjäger kolbász Dél-Németországban, Ausztriában, Elzászban és Svájcban gyakori. Marhahúsból és szalonnából állítják össze. A préseléstől jellegzetes téglalapformát ölt.

Franciaország: Szarvasgombás is van

  • A legismertebb különlegesség az olasz nevű és eredetű sütni való chipolata, kakukkfűvel, zsályával, snidlinggel, korianderrel, szerecsendióval vagy szegfűszeggel fűszerezik.
  • A merguez főleg az észak-afrikai országokban ismert, innen került át a gyarmattartó Franciaországba. Marha- és bárányhúsból készül, fő fűszere a római kömény. Grillezve, kuszkusszal, salátákkal fogyasztják.
  • A dél-francia sütni való toulouse-i kolbász „fehér”, paprika nélkül készül, durvára darált sertéshúsból, szalonnával, fehérborral, fokhagymával, frissen reszelt szerecsendióval.
  • Lyon a kolbászfélék helyi fővárosa: a neves lyoni kolbász finomra darált sertéshúsból áll, és még olyan változata is van, amelyet szarvasgombával ízesítenek.

… és így tovább

A kolbászok száma szinte végtelen. Folytathatnánk a sort a svéd fläskorvval, a zöldséges ételek kedvelt kísérőjével, az édeskés, szegfűszeggel ízesített dán medisterpølséval, a lengyel konyha egyik alapvető hozzávalójával, a krakkói füstölt kielbasával, vagy a podwawelska kolbásszal.

Ez is érdekelhet: Ragacsos olajos palackok helyett: így adagold az olajat csepegés nélkül

Fotó: Getty Images, AdobeStock