X, Y, Z, alfa: A kutatók szerint ma 6 generáció él egymás mellett
Így nevezik őket – Mikor születtek?
Veteránok – 1945 vagy korábban
Baby boomerek- 1946–1964
X generáció – 1965–1979
Y generáció – 1980–1994
Z generáció – 1995–2009
Alfa generáció – 2010 vagy később
Az utóbbi egy-két évtizedben akkorát változott a világ, hogy az idősebbek néha szinte másik bolygóról érkezetteknek látják a Z és alfa generációhoz tartozó unokáikat: idegen szavakat használnak, a telefonjukban élnek, és megdöbbentően öntudatosak. Innen pedig csak egy lépés, hogy azok, akik nem értik őket, előítélettel forduljanak feléjük, sértődékeny, kemény munkára képtelen hópihe-generációnak nevezzék őket. „Pedig jobb volna, ha meglátnánk ennek a korcsoportnak az értékeit” – mondja Bereczki Enikő generációkutató, tréner, A rejtélyes Z generáció című könyv szerzője.
Nem akarnak kiégni
A Z generációhoz tartozó fiatalokat, de már a 30-as, 40-es korú Y generáció tagjait is gyakran érte az a vád, hogy kényelmesek, és gyorsan váltogatják a munkahelyüket. „A baby boomerek közül szinte mindenki dolgozott, és a munkaidő után sokan a telekre, a háztájiba rohantak, fusiztak, másodállást vállaltak” – mondja Bereczki Enikő. – „Az X generáció fénykorában érkeztek a mutinacionális cégek, a túlórák, a kiégés. Az Y, majd a Z generáció fiataljai ezt látva érezhették úgy: eszük ágában sincs így folytatni. Ekkor vált először valóban hangsúlyossá a munka és a magánélet egyensúlya iránti vágy. Nekik ez már egyenesen elsődleges elvárás egy munkahelyen. Nem azért élnek, hogy dolgozzanak, hanem azért dolgoznak, hogy éljenek.”
Míg az idősebbek szemében a szorgalom az érték, egy huszonéves fiatal munkavállaló már ki meri mondani: neki igenis fontos, hogy szórakozzon, hogy nyáron nyaralni menjen, fesztiválozzon. A munkahelyén pedig az a minimum, hogy kényelmes körülmények között dolgozzon. Ha a cég ezt nem garantálja, akkor egyszerűen kilép. Mivel erre egyre több lehetőségük van, hiszen a külföld is megnyílt előttük, nem csoda, ha az idősek számára úgy tűnhet: nem túlságosan lojálisak a munkaadójukhoz.
A tengerpartról dolgoznak laptoppal
Bár a hagyományos szakmák becsülete nem csökkent, sokan olyan munkakörökben dolgoznak, amelyek 20-30 éve még nem is léteztek. A járvány elhozta a home office forradalmát. Természetesen vannak munkakörök, ahol be kell járni a gyárba, vagy be kell ülni a busz vezetőfülkéjébe, de az irodai dolgozók jó része számára ma már alapvető, hogy heti legfeljebb két-három napot töltsön az irodában. A digitális nomádok akár a tengerpartról, egy laptoppal is elvezetik a vállalkozásukat – ez megint csak sok idős emberben vált ki megütközést. Mint ahogyan az is, hogy a fiatalok már nem ragaszkodnak a biztoshoz, a minden hónapban érkező fizetéshez, inkább a szabad vállalkozói létet választják. Ők azok, akik furcsán néznek, amikor a családi ebédnél megkérdezik tőlük: „mikor lesz már egy rendes állásod?”.
Folyamatosan képzik magukat
Míg az idősebbek sokszor hajlamosak voltak a munkát adó végzettségük megszerzése után inkább csak a munkakörük újdonságait követni, ma az élethosszig tartó tanulás a norma. Egyre több ember van, aki folyamatosan képzi magát, és pályafutása során többször is munkakört, szakmát vált. Bereczki Enikő szerint azért is igénylik a szabadidőt, mert ennek egy részét önképzésre fordítják. „Néha a munkahelyváltás azon múlik, hogy a fiatal az új helyen több lehetőséget lát a fejlődésre” – mondja szakértőnk. Tanulás alatt nem a hagyományos, poroszos rendszert értik. Sokkal fontosabb, hogy örömüket leljék az ismeretszerzésben.
Elfogadóbbak és öntudatosabbak
„A Z generációs fiatalok teljesítménye nem marad el az idősebbekétől, de szeretik, ha megbecsülik őket, kikérik a véleményüket, és látják a munkájuk eredményét. Általában is elmondható, hogy öntudatosabbak, meghúzzák a határokat, és ha kell, kiállnak magukért” – mondja Bereczki Enikő, aki szerint a „ne szólj szám, nem fáj fejem” alapelv ennek a generációnak már ismeretlen.
Míg a korábbi generációk igyekeztek beállni a sorba, a Z generáció tagjaira jellemző, hogy fontos számukra az önazonosság, elfogadóak azokkal, akik nem férnek bele a skatulyába. „Az idősebbektől sem azt várják el, hogy erőltetetten fiatalosak legyenek. Nyugodtan ismerjék be, ha valamihez nem értenek” – mondja Bereczki Enikő. A világ eseményei sokszor váltanak ki bennük bizonytalanságot és szorongást, viszont a legtöbben hisznek abban, hogy az elfogadás képes emberibb, élhetőbb világot teremteni.
A testképzavartól a nyílt ellenállásig
A tökéletességre való törekvés is jelen van ebben a korosztályban: a közösségi médiában megjelentek a tömegek által követett influencerek, akik makulátlanra filterezett képet mutatnak magukról. Ám míg egyeseknél lelki problémákat, testképzavarokat vált ki a látszólagos hibátlanság, addig mások tevőlegesen is fellépnek a hazug ideálok ellen.
Ugyanez az ellentmondás jellemző a párkapcsolatok világára. A világháló révén sok gyerek már nagyon korán hozzáfér túlszexualizált, akár pornográf tartalmakhoz. Van, aki már fiatalon is közread nem illendő képeket, sőt zaklatásnak is áldozatául eshet. Más kutatásokból viszont az derül ki, hogy a párkapcsolatban ennek a generációnak sokkal kevésbé fontos a szex, mint a korábbiaknak. „Úgy tűnik, sokakat traumatizál, ha túl korán látnak olyat a neten, ami nem nekik való” – indokolja a jelenséget Bereczki Enikő.
Az is jellemző, hogy az ismerkedés is gyakran a virtuális térben zajlik. És bár a párkapcsolataikat is azzal a szemüveggel nézik, hogy vajon az elköteleződés nem gátolja-e a saját egyéni boldogulásukat, a hagyományos családi értékek mégis a legtöbb fiatal számára fontosak.
Tanuljunk egymástól!
„Tudomásul kell venni, hogy az a rend, amelyben az idős tanította a fiatalt, felborult. Ma már nagyon sok minden van, amit az idősebb tanul a fiataltól: az online jelenléttől egészen odáig, hogy ne féljünk kiállni magunkért. A fiatalok azonban még mindig hasznát vehetik az idősebbek élettapasztalatának, érzelmi érettségének – csak arra kell vigyázni, hogy ezt ne atyáskodva akarjuk nekik átadni. Az ifjú felnőttek arra vágynak, hogy egyenlő félként kezeljük és komolyan vegyük őket” – figyelmeztet Bereczki Enikő.
Fotó: Adobestock