Ajándékba kaptunk egy cikászpálmát, úgy tizenkét éve. Azt figyeltük meg, hogy két éve nem hoz új leveleket. Az alsók szokás szerint leszáradnak, de felül nem jelentkeznek az újak. Minden tavasszal hozza az előleveleket (virágokat?), melyek egy hónap után elszáradnak. Azt sem tudjuk pontosan, hogy milyen igénye van ennek a szép növénynek (víz, napfény, páratartalom) mert az interneten is ellentmondó tanácsokat találtunk rá. Nyáron kitesszük az udvarra, árnyékos helyre, és nyár végén vissza a lakásba. Lehet, hogy ezt sem szeretheti? – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
A cikászpálmák közül a legelterjedtebb és a legszebb a Cycas revoluta, a szágópálma. Erről a növényről sajnos azt kell tudni, hogy elég igényes. Nehéz olyan helyet találni neki, ahol teljesen jól érzi magát. Még a legjobb körülmények között is (növényház) előfordul levéltorzulás, csavarodás. Tavasszal jó volna átültetni, laza, jó vízgazdálkodású talajba. Jó, ha nyáron szabadban tartja, az árnyékba tegye, és fokozatosan szoktassa a tűző naphoz, és mérsékelt öntözés mellett tartsa ott. Korán reggel, amikor a nap még nem tűzi, lehet permetezni a levelét, mert kedveli a párás környezetet.
Nyár végén vigye be zárt térbe, és 12–14 °C mellett, mérsékelt öntözéssel teleltesse. Nem ritka, hogy ilyenkor elég a havi egy alkalom. Ha télen meleg helyen él a növény, azt nem szereti, a túlöntözésre pedig kifejezetten érzékeny. Az ön pálmájának valószínűleg sok az öntözővíz, esetleg túlságosan árnyékban vagy télen melegben van, és a mintalevél színéből ítélve vashiányos, melyet tápoldattal lehet orvosolni.
Cikászok teletetése
Télre sajnos be kell hordanunk számos dézsás növényt. Nem tűrik a fagyot a cikászok, az encián, a murvafürt, a leander, az üvegmosófa és még sok más társuk. Ezeket a növényeket nem tehetjük sötét helyre, mert nem húzódnak vissza. Fontos számukra a világos tér, hogy ne dobálják le a leveleiket, hiszen valamennyit télen is fotoszintetizálnak, így igénylik a fényt.
Emellett állandó 8-12 Celsius-fokra van szükségük, ahhoz, hogy ne fázzanak meg, és ne is induljanak növekedésnek. A nyáron heti rendszerességgel végzett öntözést ilyenkor ritkítsuk a felére, ha pedig valami miatt lehullik a növény levele, öntözzük még kevesebbet! Kizárólag csak akkor kapjon vizet, amikor kiszáradt a földlabdája, különben berohadhat a gyökere, és elpusztulhat.
Ősszel csak annyira metsszük meg, hogy ne zavarjanak az ágak, az átfogó, komolyabb metszést hagyjuk meg tavaszra! Így tehát a márciusunk teljen az átültetéssel, metszéssel, alakítással.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: fotolia