Mi a teendő a mikulásvirággal kapcsolatban, ha hullatja a levelét? Elérhető valahogy, hogy legalább a piros levelek megmaradjanak? Egyébként mennyi vizet igényel ez a növény? – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Mikulásvirág esetében a levélhullásnak több oka is lehet. Az első ilyen a túlöntözés. Szobahőmérsékleten általában mindenki túlöntözi, pedig éppen annyi vízre van szüksége, hogy ne száradjon át a tőzeges földje. Soha ne álljon alatta a víz! Ha öntözés után mégis megjelenik a tálkájában a cserépből kicsorduló víz, azt öntsük le azonnal.
Amennyiben hagyjuk erősen kiszáradni a földjét, szintén eldobálja a leveleit. A növény ugyan bírja a száraz körülményeket, de csak alacsonyabb hőmérséklet mellett. Ezzel azonban óvatosan bánjunk, mert ez is oka lehet a lombhullásnak. Igazán 18–20 fok között érzi jól magát a mikulásvirág. Ha nagyon hűvös helyen tartjuk, akkor ugyan életben marad, de biztosan elhullajtja a leveleit. Hasonló a helyzet száraz, meleg helyiségben is.
Tápanyaghiány esetén is előfordulhat lombhullás, ezt azonban tápoldatozással megelőzhetjük. Ritkán a huzatban lévő növények is megfázhatnak, melynek szintén a lombhullás az oka. És igen, természetesen van gombás-baktériumos betegsége is, amely a kopaszodásához vezet, de ilyenre igazán nehéz szert tenni, ha mégis sikerül, csak a visszametszés segíthet.
Találjon egy 18 fokos, világos helyet a növénynek, öntözze mérsékelten, tápoldatozza rendszeresen, és biztosan szép marad. A színes levelei nem hullanak le, csak ha elvirágzott vagy elpusztult, mert azok a levelek nem lomblevelek, hanem virágzati fellevelek. Az ép gyökérzetű, felkopaszodott növényt visszametszve, újra dekoratív mikulásvirágot nevelhetünk, igaz, kell hozzá egy teljes év.
Szimbolikus szobanövény
A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) napjainkban a karácsony egyik szimbolikus szobanövénye. A ’60-as évek elején még olyan magas növésű cserjeként ismerték, amelyet lakásban nehéz levelei és virágai megtartására késztetni. Mai nemesített fajtái viszont már bokrosabb növésűek, dekoratívabbak és ellenállóbbak, ráadásul a modern vegyszerekkel kisebb termetűvé alakíthatóak.
Bőrrel érintkezve, valamint szembe kerülés esetén mérgező hatású.
Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva olvashatja.
fotó: shutterstock