Rendszeresen olvasom kertészeti rovatát a Meglepetésben. Nagyon sok hasznos segítséget kaptam márna cikkek által. Most azonban tanácstalan vagyok, ezért szeretném a segítségét kérni. Sok éve vannak amarilliszhagymáim, melyeken úgy két éve jelent meg ez a furcsa betegség. Főleg a virágszáron látható, ahogy jön ki a hagymából, rozsdavörös színű varasodó elváltozás van rajta. Olyan, mint az erősen felsértett bőr, ahogy varasodik. Az egyiken a virág a négy bimbóval csak körülbelül három centisre nőtt ki, azután elfonnyadt. Nem tudom, ez milyen betegség, és hogy gyógyítható-e.
Arra gondoltam, hogy a néhány éve vásárolt hagymával került hozzám, ami a virágzás után elpusztult, de a többit sajnos megfertőzhette. Minden tavasszal kiültetem őket a kertbe. Szeptember végén felszedem a hagymákat, aztán föld nélkül pihentetem tovább őket, sötétben. Előbb hidegebb, majd virágoztatás előtt melegebb helyre teszem őket, és úgy ültetem cserépbe. Csodálatos színű, telt virágúak is, amiket nagyon sajnálnék, ha elpusztulnának – kérdezte korábban egy olvasónk, aki képeket is mellékelt a fertőzésről.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Az Amarillisz esetében sérülés, gomba és atka is okozhat ilyen jelegű foltosodást. A gomba ellen a legjobb védekezés a támadás, tehát még ültetés előtt kell megtenni, amit csak lehet. Fontos, hogy az elhalt leveleket távolítsuk el, és por alakú, réztartalmú gombaölő szerben hempergessük meg a hagymát. Ezt egyfajta csávázásként is felfoghatjuk.
Ha már kihajtott a növényünk, és azon vesszük észre a fertőzést, akkor permetezni kell, és a cserepet is öntözzük be a vegyszeres vízzel. Erre azért van szükség, mert a hagyma pikkelylevelei közé nehéz bejuttatni a vegyszert. Erre a Topsin nevű szer használható. Ha atkafertőzést gyanítunk, melynek jele a pici tűhegynyi állat a növényen, illetve erős fertőzés esetén a finom szövésű pókháló, szintén permetezni kell, például Nissorun nevű szerrel. Arra figyeljen, hogy a növények fertőzhetik egymást, így a beteg növényeket különítse el, és másik ollóval, cseréppel, földdel kezelje őket, mint az egészségeseket.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: archív, pexels