Megterveztünk önöknek egy előkertet, ami 6 méter mély és 15 méter széles, így ha követi szakértőnk, Kiszel Péter útmutatásait, már az első évben gyönyörű virágözön fogadhatja a hazatérőket. Ez alapján bárki elkészítheti kertjét, vagy megrajzolhatja saját otthona méreteihez illő ültetési tervét!
A növények válogatásakor szakértőnk legfontosabb szempontja az volt, hogy tavasztől késő őszig állandóan virágozzanak az ágyások!
Az ötlettől a csokorig
Persze, nem kötelező egynyárikból készíteni a kertet, hiszen a rózsa, a mályva vagy az évelők, mint a medvetalp vagy a levendula is csodásan díszítenek. Mégis, ha igazi virágoskertre vágyunk, bizony egynyári virágok tömkelegére lesz szükségünk. Ezek sajnos sekélyen gyökeresednek, így vízigényesebbek, mert a talaj felső rétege hamar kiszárad, a rendszeres öntözés kulcsfontosságú, ahogyan a műtrágyázás is.
A kerti út szegélye, a járdaszegély vagy épp a túl nagy fűfelület, esetleg terasz, támfal, kerítésünk két oldala sok lehetőséget rejt növényesítésre. A növénymagasság, virágszín és lombozat igen változatos lehet, így akár évről évre más-más színvilágban gondolkodhatunk.
Az árvácska, díszkáposzta és a százszorszép az őszi időszakokat hidalja át. Ne feledkezzünk meg a tavaszi, joker növénycsoportról, a hagymásokról sem, amikor kertünket tervezzük. A tulipán, jácint, nárcisz, fürtös gyöngyike tavasszal korán virítanak, majd amikor jön az egynyári szezon, amúgy is fel kell szedni őket. De érdemes beruháznunk rájuk, hiszen újrahasznosíthatók. Ha vállaljuk a nagyobb energiabefektetést, igen csinos lesz a portánk, ráadásul nagyon jó érzés reggelente a saját kertünkből szedni egy-egy harmatos csokrot, a család nagy örömére.
TIPP
Ha saját tervet készítünk, érdemes vázlatot rajzolni, mielőtt beszereznénk a növényeket, hogy lássuk az összhatást, az arányokat!
Mályva: tűző napra való lombhullató cserje. Mérete metszéssel kordában tartható. Piros, fehér és lila tölcsér formájú virágokkal díszít a nyár folyamán.
Gyöngyvirág: gyöktörzses, árnyéki talajtakaró, mely májusban fehér, harang formájú, illatos virágaival díszít. A nedves körülményeket kedveli.
Rózsák: pergola alá ültethetők, bokorformájú vagy futó fajták. Tápanyagigényes, tűző napra való növények. Nyáron talajukat öntözzük, az elnyílt virágokat vágjuk le, tavasszal metsszük. Virágszínük szinte határtalan.
Aranyvessző: Mutatós, tavasszal nyíló sárga virágai vannak, és találunk belőle törpe, közepes és bokornak való változatot is. Nagyon fontos, hogy metsszük meg, miután levirágzott!
Boglárkacserje: tavasszal sárga, pompon szerű virágaival díszít. Hajlamos a terjeszkedésre, így akár nagyobb folt is kialakítható belőle. Mérsékelten öntözzük, mert lágy levelei nyáron hajlamosak lógni.
Dohányvirág: fehér színű, nyár folyamán nyíló tölcsér formájú virágokat hoz ez az egynyári növény. Fény-, víz- és tápanyagigényes.
Kúpvirág: sárga vagy bordós színű fészkes virágai vannak, majd egy méter magasra is megnő. Fény-, víz- és tápanyagigényes.
Még, még, még…
Canna: fagyérzékeny évelő, ezért teleltetni szükséges. Tavasztól újra kiültethető. Lombszíne, virágszíne fajtától függ. Fény-, víz – és tápanyagigényes.
Selyemmirtusz: Gyorsan növő, fényigényes cserje. Az öntözést meghálálja. Tavasszal az erős csonkoló metszés fokozza a hajtásnövekedést, melyek végén nagyméretű, orgonára hasonlító virágokra számíthatunk.
Nyári orgona: Víz és tápanyagigényes, a napon díszít szépen. Tavasszal kell eltávolítani a visszafagyott részeket. Nyár folyamán lila vagy fehér virágokat hoz.
Büdöske, begónia: fényigényes egynyáriak. Szalagszerűen ültethetők útszegélyre. Méretük fajtától függő. Mindegyik fény-, víz- és tápanyagigényes.
Orgona: Cserje, amely öntözés mellett jobban fejlődik, de nem igényli. Májusban nyílnak illatos lilás vagy fehér virágai. Zárt sövényt alkot.
Díszcseresznye: Tavasszal nyíló, rózsaszín, szimpla vagy telt virágaival hódít. Formája lehet gömb, oszlopos, elterülő vagy akár csüngő is. Lombhullató, fényigényes.
Fotó: shutterstock