Otthon és Kert

Most ültesd el a levendulát: illatos és dús bokrod lesz nyárra, ha követed ezt a 8 tippet

A levendula nemcsak gyönyörű, hanem rendkívül hasznos növény is: illatos, rovarűző hatású, és még a konyhában is felhasználhatod. Ha szeretnéd a kertedet vagy az erkélyedet ezzel a csodás növénnyel feldobni, eláruljuk, hogyan ültesd és gondozd sikeresen!
levendulamező

Mikor és hogyan ültesd a levendulát?

A levendulát tavasszal (áprilistól júniusig) vagy ősszel (szeptember és október között) érdemes ültetni, hogy elegendő ideje legyen megerősödni a következő virágzásig.

Ültetési lépések:

  1. Helyválasztás: A levendula napos, meleg helyet igényel. Minél több napfényt kap, annál illatosabb lesz!

  2. Talaj előkészítése: Szereti a laza, jó vízáteresztő talajt. Ha a föld túl kötött, keverj hozzá homokot vagy apró kavicsot.

  3. Távolság: A tövek között hagyj 30-40 cm-t, hogy szépen tudjanak terjeszkedni.

  4. Öntözés: Ültetés után alaposan locsold meg, de később csak mérsékelten öntözd, mert nem szereti a pangó vizet.

Tipp: Ha cserepes levendulát szeretnél, válassz mélyebb edényt, mert a növény gyökerei hosszúak és mélyre hatolnak!

Ez is érdekelhet

  1. 13 különleges virágos kirándulóhely itthon, amit nem hagyhatsz ki idén tavasszal
  2. Soha ne ültesd ezt növényt a paprika mellé: elszívja előle a tápanyagot
  3. Parádés díszfüvek: a 6 legszebb növény a kertbe, szaporításuk és gondozásuk
levendulamező
Most érdemes elültetni a levendulát

Levendula gondozása – Így lesz dús és egészséges

  • Öntözés: Szárazságtűrő növény, így csak akkor locsold meg, ha a talaj teljesen kiszáradt.

  • Metszés: Virágzás után (júliusban-augusztusban) vágd vissza a hajtásokat, hogy a bokor szép formás és dús maradjon. Tavasszal is érdemes egy kis metszést végezni.

  • Tápanyag: Nem igényel különösebb trágyázást, de ha szeretnéd, évente egyszer adhatsz neki kevés komposztot vagy levendulának való tápoldatot.

  • Téli védelem: A fiatal töveket takarással (pl. mulccsal vagy fenyőkéreggel) védheted a hidegtől, különösen kemény teleken.

Ez is érdekelhet: Levendula metszése: így csináld, kétszer annyi virágod lesz nyáron

Levendula felhasználása a háztartásban

A levendula nemcsak szép, hanem hasznos is! Illatos, rovarűző és sokoldalúan felhasználható növény is. Ha napos helyre ülteted, kevés gondozást igényel, és éveken át gyönyörködhetsz benne.

  • Molyűzőként: Tegyél szárított levendulát kis vászonzacskóba, és tedd a ruhásszekrénybe.

  • Nyugtató hatású fürdőként: Egy marék szárított levendulavirágot adj a fürdővízhez.

  • Konyhában is használható: Levendulás süteményekhez, szörpökhöz vagy teákhoz kiváló!

  • Illatosítóként: Szárított csokorként a lakásban is kellemes, nyugtató illatot áraszt.

Leggyakoribb fajták

A spanyol levendulát gyakran francia levendulaként is megtaláljuk. Virága ananászra hasonlít. Lila színű, ovális szirmai a felső részüknél rózsaszín bojtban végződnek. Nem fagytűrő, egynyáriként ültessük, vagy nagyobb cserépben nevelve teleltessük át.

Francia levendula

Aromás széleslevelű: Főleg nemesítések során használják, mert ennek a fajnak köszönhetők a hosszabb szárú és több olajat adó típusok. A széleslevelű levendula aromásabb, több kámfort tartalmaz, a virágja kisebb, de sajnos, mivel a mediterrán országokban őshonos, a fagytűrő képessége igen alacsony.

A keskenylevelű levendulából sikerült számos rózsaszínben virágzó fajtát is nemesíteni. Ezek a növények is alacsonyak, dús cserjévé alakíthatók. Szürkés leveleik vannak, az illatuk pedig rendkívül intenzív. A száraz, meszesebb talajt és a napfényt kedvelik. Sziklakertbe, mediterrán, illetve gyógynövénykertbe ültethetők alacsony sövényként, de a rózsák között is jól fejlődnek.

Az orvosi levendula voltaképpen a közönséges levendula. Ez a keskenylevelű fajta a legelterjedtebb. Virágzó állapotában 60 centiméter magas, aromás illatú félcserje. Sziklakertbe, mediterrán vagy gyógynövénykertbe alacsony sövényként ültethető, de a rózsák közé is illik. Jól tűri a nyírást, és száraz, napos helyen szépen nő.

A hibrid levendula a keskeny- és a széleslevelű fajták keresztezéséből született. A legmagasabb levendulatípus. A virágai halványabbak, mint keskenylevelű társáé, de illatosak, és rengeteg értékes olajat tartalmaznak. Könnyen áttelel. Sövényként is ültethető, az évelők közé ágyásba vagy nagyobb sziklakertbe. Virágzás után minden évben vágjuk vissza, hogy bokrosodjon!

A keskenylevelű levendula fehér fajtái különlegességnek számítanak. Nem nőnek magasra, mindössze 30-40 centiméteresek, így igen jól mutatnak a hasonló méretű évelők között. Angol és amerikai kertészetek több tucat fajtát kínálnak, ezek méretben, színben, és a virágok formája tekintetében is eltérnek egymástól.

Fotó: pexels