Saját termés
Nincs annál felemelőbb érzés, mint amikor a paradicsomba harapva, azzal büszkélkedhetünk, hogy saját termés. A legkönnyebben termő balkonzöldségek egyike a Primabell balkonparadicsom. Ha teraszunkat legalább napi 10 órát süti a nap, és minden nap megöntözzük a kis növényünket, akkor
biztos, hogy sikerélményünk lesz.
Az ültetéshez használjunk palántaföldet, ami optimális arányban tartalmazza a tápanyagokat. Érdemes még szarvasmarhatrágyával felturbózni, hogy növényünk erőteljes fejlődésnek indulhassunk.
Használjunk megfelelő tápanyagokat!
Nem mindegy, hogy a növényeknek milyen földet adunk. Sose ültessük virágainkat például paradicsomnak megfelelő földbe, különben nem megfelelő arányban fogják a növények megkapni a nekik szükséges tápanyagokat. Az sem mindegy, hogy milyen virágzó, hiszen egyesek a savanyúbb talajokat szeretik,
míg mások a humuszosabb, esetleg homokosabb talajt. Ma már a legkülönfélébb földek kaphatók, ha bizonytalanok vagyunk, akkor kér-jük az eladó segítségét, nehogy a gondoskodásunkkal tönkretegyük a növényünket.
Szamóca cserépben
A szamócát ültethetjük cserépbe vagy akár virágládába is. A lényeg, hogy minél több napfény érje, hogy finom édes legyen a húsa. Persze szüksége van még sok-sok vízre is, öntözzük naponta. A kifejlett növény 15-30 centiméter magasra és 30 centiméter szélesre nő. Gyorsan terjeszkedik, ráadásul a folyton termő fajta tavasztól őszig apró virágokkal díszíti a teraszunkat.
Tápláljuk kedvenceinket!
Növényeinknek nagy szüksége van a tápanyagra. Ezt feloldhatjuk az öntözővízbe is, de dughatunk a földjükbe táprudakat is, amelyek folyamatosan biztosítják, hogy megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jussanak.
Ha nem süt midig a nap
Vannak virágok, amelyek inkább a félárnyékos helyeket kedvelik, ezért akkor se csüggedjünk, ha nem tűz a nap a teraszunkra. Ettől még lehetnek pompás virágaink. Ilyen például a bakopa, pistike vagy a begónia, amelyek az árnyékos, félárnyékos helyeket kedvelik, kimondottan nem szeretik a forróságot. Ültethetjük ampolnába, vagy vegyesen más virágokkal közös balkonládába.
Friss bazsalikom a valódi olasz szószokhoz
Egy 60 centis balkonládában akár 8 féle fűszernövényt is tarthatunk. Ez lehet bazsalikom, oregánó, petrezselyem, kakukkfű, rozmaring, citromfű, zsálya, snidling vagy akár menta. Amit gyakrabban használunk, abból tarthatunk többet is, például ha szeretjük az olasz, paradicsomos ételeket, akkor ahhoz elengedhetetlen a friss, zöld bazsalikom és az oregánó, de nincs finomabb vacsora nyáron, mint a vajas kenyér snidlinggel, hűsítőnek pedig a friss mentával megbolondított limonádé a leghatékonyabb.
- Tipp: A metélőhagymának önálló cserepet jelöljünk ki, mert nagyon könnyen növekszik, és egy idő után elnyomja a többi növényt, belepi a teljes balkonládát.
Pompás balkon
Szinte minden terasz és balkon kelléke a gyönyörű muskátli. Egy kis gondoskodásért cserébe a legkülönbözőbb színű virágokkal varázsol el bennünket. Ma már nem csak a hagyományos álló muskátli kapható a kertészetekben, hanem a futó-, félfutó- és angol- fajták is. A növekedési időszakban sok vizet igényel, de ügyeljünk rá, hogy ne öntözzük túl, mert akkor elrohadhat. A tátika szintén nagyon bájos virág, különleges virágaival egész nyáron megörvendeztet minket. Legalább egyliteres cserépbe ültessünk minden tövet.
Fotó: archív