Otthon és Kert

Üvegbe zárt természet: így készíts saját floráriumot otthon egyszerűen

A különleges látványt nyújtó floráriumok az otthonunk csodálatos díszei lehetnek. Magunknak is elkészíthetjük őket, csak néhány szabályt kell követnünk hozzá.
Florárium

Jól tervezett összhatás

Döntsük el, milyen növény-együttest szeretnénk létrehozni. Páraigényesekben gondolkodunk, mint a páfrányok, mohák, orchideák, broméliák, vagy szárazságtűrőkben, mint a kaktuszok, pozsgások? Járjunk utána, mi az, ami beszerezhető, mert belefuthatunk abba, hogy egy-egy növénytársítás a hazai kertészetekben alig kapható. Gondoljuk át, hogy a kiválasztottak mekkorára nőnek majd, mert bele kell, hogy férjenek az üvegedény belsejébe, és a lakásban nekik szánt helyet sem nőhetik ki. Akár vázlatrajzot is készíthetünk.

Válasszunk edényt!

Speciális üvegedény helyett egy nagy befőttes üveggel is próbálkozhatunk. Kavicsra, dekorkőre, habkőre is szükségünk lesz. Ez lesz az üvegedény alján a réteg, amibe a talajon átfolyó öntözővíz gyűlhet anélkül, hogy állandóan nedves lenne a talaj és rothadna a gyökérzet. Érdemes a kő fölé egy réteg aktív szenet is tenni, ami fertőtleníti a bent keringő folyadékot. A követ átmosva, forralással fertőtlenítve helyezzük el az edény alján. Óvatosan szórjuk be, hogy az üveg alja el ne pattanjon.

Florárium
Készítsünk floráriumot

Ez is érdekelhet: Ezt vesd el most, hogy egész nyáron illatozzon a kerted: a fagyokig kitart ez a szépség

Készítsünk földkeveréket

Az ültetőkeveréknek a tervezett növények igényeihez kell igazodnia. A szárazságtűrők homokos, jó vízáteresztő földet kedvelnek, ez lehet például kaktuszföld-keverék is. A párát szeretők ezzel szemben rostos, tőzeges, akár kéreggel, kókuszrosttal vegyített keverékben érzik jól magukat. Ne próbálkozzunk a kertből ásott földdel, mert az sok olyan élőlényt tartalmazhat, amitől a florárium növény-együttese elpusztulhat.

Ültetési 1×1

  • A kisméretű növényeket úgy kell beültetnünk a floráriumba, mintha a kertbe palántáznánk.
  • Ha szűk az üveg szája, akkor mindezt csipesz és fapálca segítségével kell megtenni. Itt is érvényes, hogy a növény nem kerülhet mélyebbre és magasabbra, mint ahogy a cserepében volt.
  • A talajt párakedvelő növények esetén mohával is fedhetjük, ami imitálja a mini kertben a füvet, a cserjéket.
  • Ha meg akarjuk törni a zöld színt, rakhatunk bele dekorkősziklát vagy -faágat.
  • Szárazságtűrőknél dekorkaviccsal takarjuk be a földet.

Ápolás, gondozás

A megfelelően kialakított floráriumot ritkán kell öntözni, és akkor is csak lágy vízzel. A csapvíz vízkőfoltokat hagy az üvegen, ami elcsúfítja és a fény bejutását is gátolja. Túlöntözés ellen a kavicsréteg egy ideig véd, de ha azt látjuk, hogy sok víz áll az üvegben, akkor ne kapjon vizet addig, amíg a vízszint nem csökken, vagy vegyük le a fedelét, és hagyjuk száradni. A florárium olyan védett és páradús közeget képes tartani, amiben még a ritka ékszerorchideák és kontyvirágfélék is megtarthatók.

Ez is érdekelhet: Mágikus kertet tölt a papa demizsonjába Rita: sebészfelszereléssel készül a florárium

Fotó. AdobeStock, Profimedia