A lepkék hernyói villámgyorsan képesek elpusztítani bármilyen növényt. Ezért érdemes már előre tájékozódni a házi védekezési lehetőségekről. Ezekkel sok pénzt spórolhatsz meg, és pillanatok alatt elűzheted ezt a kellemetlen kártevőt a kertedből. Ezúttal egy olyan módszert mutatunk be, amely a legolcsóbb terméket használja, ami csak elérhető a közeledben. Ez nem más, mint a liszt.
Sajnos a globális felmelegedés miatt az utóbbi időben olyan fajok is megjelentek a magyar kiskertekben, amelyek ellen még nem tudunk védekezni és nincs természetes ellenségük. Egy Ázsiából származó inváziós lepkefaj elsősorban a bokrokat: a babért, a magyalt vagy a tuját is megtámadja.
Ez is érdekelhet: Veszélyben a magyarok kedvenc sövénynövénye: betilthatják a babérmeggyet?
A világoszöld, fekete csíkos hernyók a legveszélyesebbek a cserjékre. A fiatal példányok a levelek szélét harapdálják, míg az idősebb példányok a hajtásokat rágcsálják. A kerti növényekben pillanatok alatt kárt tudnak okozni.
Hogy bizonyosan falja a növényeinket, azt arról lehet felismerni, hogy a leveleken finom pókhálók jelennek meg és a levelek elveszítik zöld színüket, kifakulnak. Amint észrevesszük ezeket a tüneteket, azonnal cselekednünk kell, mert ez a kártevő nagyon gyorsan szaporodik, és néhány hét alatt a növény pusztulását okozza.

Miért érdemes lisztet használni a hernyók ellen?
- Ha még csak pár példány van a növényeden, kézzel is begyűjtheted őket.
- Ha azonban már tömegesen elszaporodtak, érdemes lisztet használni a kártevő populációjának csökkentésére. Ez az egyszerű konyhai termék bevonja a hernyók testét, így azok nem tudják folytatni a táplálkozást. Nehezen mozognak tőle, idővel pedig legyengülnek és elpusztulnak.
- A liszt a bokor minden zugába behatol, ezért nincs esélye egyetlen hernyónak sem elbújni a sűrű levelek alatt.
Hogyan alkalmazd tehát ezt a terméket a kertben?
- A lisztet egyenletesen kell eloszlatnunk a bokrokon, különösen ott, ahol pókhálókat vagy mozgó hernyókat észleltünk. Fogj egy szitát és egyszerűen szórd szét a bokrokon a lisztet a segítségével.
- Ezt a kezelést száraz, napsütéses napon végezd, hogy a termék minél jobban megtapadjon a leveleken és hajtásokon.
- A cserjék állapotát folyamatosan figyeld. Ha még mindig a táplálkozás tüneteit észleled, akkor hetente ismételd meg a kezelést, hogy teljesen elpusztítsd a populációt.
- A kártevő pusztítása után a cserjéket meg kell erősíteni. Távolítsd el a száraz és lecsupaszodott gallyakat, hogy újakat hozhasson a növényed.
- A regenerációs időszak alatt öntözzük a növényeket és mulcsozd körülöttük a talajt a gyökerek védelme és a talajszerkezet javítása érdekében. A növényeket kéreggel vagy komposzttal is mulcsozhatod.
- A kártevők támadása után a bokrokat trágyázni is kell, hogy mihamarabb megerősödhessenek. Használj nitrogént tartalmazó műtrágyát, hogy felgyorsítsd a zöld részek regenerálódását.
Fotó: gettyimages