Egészen fenyegető hangulatú iránymutatás érkezett Brüsszelből. Az Európai Unió vezetői arra kérik a tagállamok lakosait, vásároljanak be, de úgy, hogy vészhelyzet esetén akár 72 órára is elegendő élelmiszerük legyen otthon. Az ötlet valójában igen praktikus, csak éppen összeszorul tőle az ember gyomra, ha ilyeneket olvas.
Ezért van szükség a felhalmozásra
Egyre több és egyre különbözőbb veszélyek fenyegetik az EU-t, erre hivatkozással az Európai Bizottság egy készenléti stratégiával állt elő, amely iránymutatásokat tartalmaz a tagállamok számára – írta a hvg.hu. Erre alapozva döntöttek úgy, hogy elindítják a Felkészültségi Unió stratégiáját, hogy támogassák a tagállamokat, és javítsák Európa képességét az újonnan felmerülő fenyegetések megelőzésére és reagálására.
Konkrét iránymutatás
Az anyag konkrétan 30 kulcsfontosságú intézkedést és egy részletes cselekvési tervet tartalmaz. Idetartozik például „minimális felkészültségi kritériumok kidolgozása” olyan alapvető szolgáltatásokhoz, mint a kórházak, iskolák, közlekedés és távközlés. Elvárják a tagállamoktól, hogy gyakorlati intézkedések meghozatalára ösztönözzék a lakosságot,
például vészhelyzetben legalább 72 órán keresztül mindenki biztosítsa az alapvető készletek fenntartását.

A lengyelek félnek a leginkább?
A lengyel kormány az iránymutatáson is túlment, néhány napja ugyanis arra kérték a lakosokat, hogy ténylegesen is vásároljanak be és töltsék fel a készleteiket.
„Válsághelyzetben az állam nem pótolja magának az állampolgárnak a tetteit, ezért készüljünk fel arra, hogy az állam segítsége nélkül kell túlélnünk legalább három napot” – jelentette ki Wieslaw Lesniakiewicz, a lengyel Belügyi és Közigazgatási Minisztérium helyettes vezetője.
Fotó: gettyimages