A közvetlen környezetemben egyre több olyan eset történik, ami figyelmeztető jel lehet. A barátnőim közül nem egy panaszkodott az utóbbi időben olyan rosszullétekre, amik arra utaltak, hogy valami nincs rendben a szívükkel. Elkezdték őket alaposan kivizsgálni, volt, aki kórházba is került, nem egyszer éjszaka vitte be a mentő egyiküket. A másik barátnőm külföldön lett rosszul, légszomj, heves szívdobogás, szédülés, erőtlenség. Mindegyikükön minden lehetséges vizsgálatot elvégeztek, és semmi szervi elváltozást nem találtak. Végül az orvos megállapította, valószínűleg pánikbetegek, és ezek „csak” pánikrohamok voltak.
(A pánikroham átmeneti erős félelemérzet vagy rossz közérzet, hirtelen támad, és nem tart fél óránál tovább. Tüneteiben különbözik más szorongásos betegségektől, látszólag nincs kiváltó oka.)
Oldjuk a feszültséget!
Annak idején, még aktívan tévéztem, a kilencvenes évek elején mi készítettük az első beszélgetést a pánikbetegségről Gábor S. Pál pszichiáterrel, aki már akkor sikeresen gyógyította a pánikbetegséget, a súlyos kór felismerésében az egyik legjobb szakember volt. Az adás után százával jöttek a levelek, mert sok ember a tévéműsor után felismerte, hogy valószínűleg ő is pánikbeteg. És képzelje, kedves Olvasó, a napokban kaptam egy levelet, amiben egy illető elmesélte, harminckét évvel ezelőtt megnézte ezt a műsoromat. Őt is, már jó ideje vizsgálták az orvosok, sokszor volt rosszul, infarktushoz hasonló tünetekkel. Ennyi év után szerette volna megköszönni, hogy általunk eljutott a főorvos úrhoz, és sikeresen kigyógyult „ebből a kínzó betegségből”. Ezért is szeretem a szakmámat!
Ez is érdekelhet: A pánikroham nem csak egyszer csenget: 5 módszer a hirtelen fellépő tünetek ellen
Bár a pánikbetegség pontos oka még ma sem teljesen ismert, de azt tudják, hogy a stressznek jelentős szerepe lehet a pánikbetegség kialakulásában és súlyosbodásában. Természetesen nem vagyok egészségügyi szakember, de azt le merem írni így laikusként, hogy addig, amíg az orvos, esetleg pszichológus megoldást tud nyújtani, magunk is keressük a stresszoldás lehetőségeit.
Oldjuk fel az életünk már régóta tartó feszültségeit, helyzeteit, és töltsünk minél több időt a természetben, minden ott töltött pillanat gyógyír a léleknek.
Szeretettel: Judit