Világszerte évente 2,01 milliárd tonna hulladék kerül a szeméttelepekre, amelyek eltűntetése, feldolgozása igencsak nagy terhet jelent a bolygónkra. A legtöbb szemét a világ legszegényebb országaiban keletkezik, például Bangladesben, Laoszban, Etiópiában és Szenegálban. Sajnos Magyarországon is sok olyan használati eszköz végzi a kukában, amelyek nagy része egy kis kreativitással új életre kelhet, jelentősen csökkentve a hulladéktermelést és a felesleges pénzköltést.
1. Vizespalackok a lakásban és kertben
A legfontosabb, hogy igyekezzünk minél kevesebb műanyagot vásárolni, beleértve az ásványvizes és az üdítős palackokat. A konyhába felszereltethetünk egy vízszűrő berendezést, ha pedig útra kelünk, kulacsot vigyünk magunkkal. Amennyiben mégis vásárolnánk PET-palackot, semmiképp ne dobjuk el, mert még bőven van bennük fantázia.
- Vágjuk le a palack alját, és ültessünk bele palántákat, amelyek egy idő után kikerülhetnek a kertbe.
- A gyerekek imádni fogják, ha a műanyag alját festékbe mártjuk, majd azokat használjuk nyomdaként – csodaszép virágformák születnek belőle.
- Madáretetőként is funkcionálhatnak a flakonok. Szúrjuk ki a palackot kettő-négy, egymással szembeni ponton, és nyomjunk keresztül rajtuk egy-két fakanalat. Töltsük meg az üvegeket, majd a kupakoknál felrögzítve tegyük fel őket az ágakra.
- A nagyobb kiszerelésű darabokból készíthetünk kerti kézmosót, illetve a másfél literes flakonokból lassú lefolyású öntözőket is a növények közé.
2. Koktél helyett zsinórok
A műanyag szívószálak köztudottan károsak a környezetre, rengeteg felesleges szemetet termelve, ezért is lépett életbe nálunk is a műanyag-tilalom. 2021. július 1-jén betiltották az eldobható műanyag szívószálak, evőeszközök, fültisztító pálcikák és számos más, egyszer használatos műanyag forgalomba hozatalát. Azonban, ha maradt néhány darab szívószál a háztartásban, nehogy kidobjuk őket, hiszen a kábelek, zsinegek, vezetékek rendszerezésére még jól jöhetnek. A koktélok, üdítők régi kiegészítői tökéletesen összefogják az elszabadult, összegubancolódott kábeleket.
3. Elő a keféket!
A fogorvosok ajánlása szerint három-négy havonta ajánlott lecserélni a fogkefénket. A bambuszból készült könnyebben lebomlik a műanyag társaival szemben, ezért érdemes arra váltani, viszont a régi daraboktól se váljunk meg! Az, hogy nem használjuk már a fogak ápolására, nem jelenti azt, hogy nem vethetjük be más dolgok tisztítására. Tökéletesek a nehezen elérhető helyek – például a fürdőszobában vagy a konyhában – megpucolására, vagy a porszívó szűrőjének portalanítására, de az ékszerek és a cipők is új életre kelhetnek a segítségükkel.
4. A lemezek másodvirágzása
A pendrive-ok és az MP3 lejátszók megjelenésével, rengeteg régi CD- és DVD-lemez, illetve VHS-szalag került a szekrények mélyére. Ezeket sohasem szabad a kommunális hulladékgyűjtőbe dobni, a veszélyeshulladék-átvevőhelyeken kell leadni őket. Ez a legegyszerűbb módja az újrahasznosításnak, de ha erre nincs lehetőségünk, itt van néhány okos ötlet, hogyan kelhetnek új életre:
- Készítsünk kreatív madárijesztőt CD-lemezek segítségével. A visszaverődő fény távol tartja a szárnyas népet az erkélytől, terasztól, veteményestől.
- Lehet belőlük poháralátét is. Vágjunk ugyanakkora méretű lapokat filcből, majd ragasszuk a lemez fényes oldalára, és el is készült az egyedi alátétünk.
- Felhasználhatunk régi VHS-szalagokat a karók összefűzésére a kertben – így nem kell műanyag köteleket vásárolnunk.
5. A lyukas holmik felhasználása
Egy tanulmány szerint évente körülbelül 92 millió tonna textilhulladék keletkezik világszerte. A ruhagyártás az egész világ tiszta vizének mintegy 20%-át használja el, nem beszélve az üveghatású gázok kibocsájtásáról, amely szintén borzasztóan károsítja az élőhelyünket. Ezért ahelyett, hogy kidobnánk a foltos ágyneműt vagy a lyukas pólót, vágjuk szét őket, és vessük be tiszító vagy porrongyként. Ha tele vagyunk nem használt pokrócokkal és törölközőkkel, keressünk fel egy állatmenhelyet, ahol nagyon örülnek neki.
6. Hálós megoldások
Sok élelmiszer, mint például a hagyma, a burgonya és a fokhagyma is hálós terméktasakokban kerül forgalomba. Ezek a zacskók többnyire műanyagból készülnek, általában nem újrahasznosíthatók, és károsak is a környezetre. A hálós szatyrok azonban jól jöhetnek edénysúrolóként, ékszertartóként (nagyobb darabok), vagy akár a megmaradt műanyag tasakok tárolására is.
7. Mosakodás újragondolva
A Green Hospitality szervezet szerint évente nagyjából 2 millió csík/vékony szelet tökéletesen használható szappant dobnak ki csak az USA államaiban, és ugyanez igaz Európára és Ázsiára is. A pazarlás elkerülése érdekében forró víz alatt megolvaszthatjuk a szappanfoszlányokat, és új darabokat formázhatunk belőlük – akár plusz illóolajokkal is feldobhatjuk az új életre kelt mosakodószereket.
8. Zacskók támadása
A felesleges hulladék felhalmozásnak egyik és talán legfontosabb alappillére, hogyha mindenhol visszautasítjuk a műanyag zacskókat, és saját táskákkal megyünk vásárolni. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor nem lehet kikerülni a zacskókat, ám ezeknek is megvan a maga helyük a házban.
- Ahelyett, hogy új műanyag szemeteszacskókat, -zsákokat vennénk, béleljük ki a kukákat a megmaradt (enyhén szennyezett is lehet) zacskókkal.
- Ezekbe a darabokba csomagoljuk a kényes tárgyakat tárolás vagy csomagolás (például csomagfeladás) esetén – nem kell csak ezért újat vásárolni.
- Kutyaürülék gyűjtésére is teljesen alkalmasak.
Szöveg: Sinkó Edit
Fotó: Adobestock