Tévhit: Minden gyógytea koffeinmentes
Először is a gyógyteák nem tekinthetők valódi teának, mivel nem a Camellia Sinensis, más néven teanövényből készülnek. A gyógyteát virágok, termések, magvak, gyökerek vagy növénykéreg áztatásával készítjük, ám nagy tévedés, hogy ezek közül egyik sem tartalmaz koffeint. A guaranatea és a yerba mate tea koffeines frissítő, ezért mindig ellenőrizzük a teacímkéket, mielőtt azt hinnénk, biztosan nem pörgetnek fel.
Városi legenda: Sokat lehet fogyni a zöld teával
Akármilyen régóta is kering a köztudatban a zöld tea zsírbontó hatása, sajnos csak mítosz. Ugyan a zöld tea serkenti az anyagcserét, de mivel nagyon minimálisan, így nem lehet vele karcsúsodni, közel sem elég a zsírégetéshez. Ha fogyni szeretnénk, akkor végezzünk napi 30 perc testmozgást és kerüljük a cukros ételeket, italokat. Például kezdhetjük úgy, hogy üdítők helyett cukor nélküli zöld teát iszunk az ebédhez.
Hamis: Korlátlanul fogyasztható
Mivel a legtöbb gyógytea nem tartalmaz koffeint, ezért könnyen elszaladhat velünk a ló, és több liternyit is megihatunk belőle napközben. Azonban bármennyire is szeretjük a tea ízét, ne vigyük túlzásba! Ott van például a hibiszkusztea, ami nagyon finom és kiválóan csökkenti a vérnyomást, de ha túl sokat kortyolunk belőle, álmosságot és akár ájulást is okozhat. A szennatea híres a tisztító erejéről, de túl nagy mennyiségben súlyos kiszáradást okozhat. Ezért az a legjobb, ha napi 3-4 csészére korlátozzuk a fogyasztást – elosztva napközben, vagy szigorúan tartjuk magunkat a megadott ajánlásokhoz.
Csak óvatosan! Nincs semmilyen mellékhatása
Az általuk kínált számtalan egészségügyi előny ellenére egyes gyógyteák enyhe vagy súlyos mellékhatásokkal járhatnak. Okozhatnak allergiás reakciókat, légszomjat, mellkasi fájdalmat, csalánkiütést vagy duzzanatot. A gyógyteák kölcsönhatásba léphetnek az általunk szedett gyógyszerekkel, veszélyesen korlátozhatják vagy fokozhatják a hatásukat. Éppen ezért mindig kérdezzük meg az orvosunkat, hogy ihatjuk-e a kiszemelt
teát!
Tévedés: Tejjel ízesítve veszít az előnyeiből
A Journal of Agricultural and Food Chemistry folyóiratban megjelent tanulmány szerint a teából felszívódó katekinek száma változatlan marad, függetlenül attól, hogy tejet adunk hozzá, vagy sem. Vagyis ugyanolyan jót tesz a gyógytea üresen vagy tejjel felöntve.
Valótlan: Bármennyi hársfateát lehet inni
Hiába él a köztudatban, ez megint csak tévhit! Figyeljünk arra, hogy a napi fogyasztása 2-4 gramm, vagyis nagyjából 3 csésze, és a forrázati javaslatot se haladjuk túl! Az is fontos, hogy 7-10 nap után tartsunk egy kis szünetet. A hársfatea iszogatása a szakemberek által előírt, terápiás adagok betartása mellett gyógyír, de idősek, legyengült betegek, szívbetegek lehetőség szerint csak rövid ideig alkalmazzák.
Igaz: Egyes teák allergiás reakciókat válthatnak ki
Akinél a virágpor tüsszentést, orrfolyást, torokkaparást okoz, annál a kamillavirág vagy más virágos gyógynövények is kiválthatnak ugyanolyan tüneteket. Azzal is számoljunk, hogy a csipkebogyó is különféle gyógyteák gyakori adaléka, amire szintén többen allergiásak. Ha érzékenyek vagyunk bizonyos növényekre, keressünk más alternatívát.
Jól tudjuk: A terhes nőknek csak óvatosan szabad fogyasztani
A fekete és a zöld teában koffein van, amelyet a kismamák csak korlátozott mennyiségben ihatnak. Sőt, bizonyos gyógyteák olyan összetevőket tartalmazhatnak, amelyek károsak lehetnek az anyukára és a magzatra nézve. Állapotosan mindenképpen konzultálni kell az orvossal a teák fogyasztásáról.
Így van: Nem mindegy, meddig hagyjuk a vízben a füvet
Míg egyes teák kioldása csak néhány percet vesz igénybe, más fajtákat több órán át kell áztatni, hogy elérjék a hatásfokuk maximumát. Például a komlóteát 10 percig kell áztatni, de nyugodtan maradhat akár 4 óráig is a vízben, ha erősebb hatásra vágyunk. Minden gyógyteát különböző ideig kell belógatni a vízbe, ezért az első használat előtt olvassuk el a leírását!
Részben igaz: A kurkumatea méregtelenít
Mostanában nagy divat kurkumából készült termékeket fogyasztani, mert a benne található kurkumin vegyület védő hatással lehet a májra, tovább segítve a szervezet méregtelenítő folyamatait. Azonban a gyógytea önmagában nem tisztítja meg a szervezetet. Az igazi varázselixír a kiegyensúlyozott életmód, a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás, a gyümölcsökben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrend. Ahogyan a rendszeres fizikai aktivitás és a jó alvás is. Vagyis a kurkumatea akkor támogatja és egészíti ki a szervezet méregtelenítő mechanizmusát, ha a kiegyensúlyozott étrend és az egészséges életmód részeként tekintünk rá.
Szöveg: Sinkó Edit • Fotó: Adobestock