Nehéz ma elképzelni, amikor egy jónevű szakács (séf!) egyben szinte híresség is és maga ad ki szakácskönyveket, hogy 1983-ban készült egy Zenei ki mit főz? című kiadvány, ami a kor legnagyobb művészeinek legtitkosabb receptjeit gyűjtötte össze.
Koós János kedvenc receptjei is helyet kaptak a kiadványban, így például a tárkonyos báránylevese is, amit tárkonyecet tesz pikánssá. És Antal Imre sem tétlenkedett, hiszen ő a suhantott levese receptjét osztotta meg az olvasókkal.
Dévai Nagy Kamilla, Liszt Ferenc-díjas magyar énekes, előadóművész, tanár, érdemes művész, a Krónikás Zenede alapító igazgatója rögtön hat receptet is megosztott az olvasókkal. Az ételek mellé nem mindig járt szépen beállított, színes-szagos ételfotó, még így is nagy szeretettel forgatta a közönség.
Dévai Nagy Kamilla előszava 1983-ból:
Mivel édesanyám otthon volt, nem járt el dolgozni, már pici korom óta ott lábatlankodtam körülötte a konyhában. Igaz, nem „dúlt” bennem mosogatási vágy, de „kotyvasztani” igen szerettem.
Kilenc évesen kellett először a főzési tudományban helyt állnom. Édesanyám világ életében olyan egészséges volt, hogy tüsszenteni sem nagyon szokott, de azon a télen valahogy ágynak esett. Leverte a láz a lábáról, s csak az ágyból diktálta a „hadműveletet”. Rakott krumplit készítettem, s biza sokszor fordultam, ki-be a konyhából, amíg elkészült. De eljött a nagy pillanat, ott gőzölgött a pityóka az asztalon, s azt hiszem, tán nemcsak a szeretet segített lenyelni a falatokat. Ez a siker aztán lökést adott, s még ambiciózusabban vetettem magam a főzés, az ízek rejtelmeibe.
Most itt küldök mutatóba egy pár receptet. Remélem, ízleni fog, tessék, fogyasszák jó egészséggel!
Borított vagy rakott káposzta
Nem tudom erdélyi mivoltomat megtagadni, így most egy sajátos, kitűnő erdélyi étel következik:
Egy lábos, egy kanálnyi zsírba késhegynyi apróra vágott hagymát teszünk, ha megpirult, a vágott savanyú káposztát beletesszük és egy óráig jól megpároljuk. Másik lábosban rizst párolunk zsírban, ahhoz is kevés hagymát adva, sós vízzel feleresztjük, a léhez Vegetát és kevés őrölt borsot adunk és megvárjuk, amíg a rizs puha lesz, Közben apróra vágott sertéshúst is pirítunk.
Mikor mindezzel megvagyunk, kellő nagyságú lábosba a következőképpen rakjuk össze: egy rend káposzta, erre 2-3 kanál friss tejföl, egy rend rizs, erre is tejföl, újra káposzta, aztán az apró hús, újra káposzta és minden rendre kevés tejföl. Ekkor sütőbe tesszük egy órára, míg a tejföl elsül benne. Ehhez lehet sütni fiatal disznóhúst vagy kolbászt a tetejére, amelyet tálaláskor csinosan elrendezünk.
A következő kis galuskákkal szokták körülrakni: egy zsemlét igen apró kockára vágunk, zsírban megpirítjuk, hozzáadunk sót, borsot, egy késhegynyi egészen apróra vágott hagymát és zöldpetrezselymet, egy két ujjnyi darab friss szalonnát, ezt is igen apróra vagdaljuk, 2 egész tojást és annyi lisztet, hogy jól összetartsa. Ezt jól megsózott vízben megfőzzük és azonnal a tál köré rakjuk.
Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán
Szöveg: Zenei ki mit főz? – Muzsikus szakácskönyv