Egészség

Mesterhármas az ősz patikájából: gyógynövények minden bajra a csipkebogyótól a kökényig

A késő ősszel termő gyógynövényekre immunrendszerünk erősítéséhez, illetve a betegségek mielőbbi legyőzéséhez egyaránt számíthatunk. Már csak az a kérdés, hogy milyen esetben, mit válasszunk?

Az őszi-téli hónapokban szinte elkerülhetetlen a nátha, megfázás és influenza. De a természet széles körű megoldást kínál, több gyógynövény bogyós termése éppen most érik.

A csipkebogyó, kökény szemezgetésével vagy belőlük készült gyógytea, gyümölcslé és szörp iszogatásával segíthetjük és gyorsíthatjuk felépülésünket. De tartósabb egészségügyi problémák esetén is jótékonyan hatnak szervezetünkre. A gyógynövényekkel és terméseikkel egy-egy erdei kirándulás vagy mezei séta során a bokros, lankás domboldalakon sűrűn találkozhatunk. Ha nem jut időnk a természetben való kikapcsolódásra, akkor se keseredjünk el, a gyógynövények legtöbb fajtáját szárított, tasakolt formában is meg tudjuk venni.

Csipkebogyó

A csipkebogyót, azaz a csipkerózsa termését kora őszi hónapoktól kezdve az első fagyokig tudjuk begyűjteni.

Mit tartalmaz?
10-szer annyi C-vitamint, mint a citrom. Magas magnéziumtartalma miatt is értékes. Alma- és citromsav, pektin, vas és kálcium is jelentős mértékben fordul elő benne. A, B1-, B2-, E, K- és P-vitamin is megtalálható benne. Antioxidáns hatású.

Milyen panaszokra jó?
Az immunrendszer-erősítő hatásáról ismert. Meghűlés esetén hatásos. Szív- és érrendszeri betegségekre, magas vérnyomásra jótékony, valamint nyugtatja az idegeket. Vese- és hólyagpanaszokkal, bélhuruttal, epe- és májbetegségekkel küszködők számára is segítség lehet. Fokozza az étvágyat, és javítja az anyagcserét.

Milyen formában készíthetjük el?
Különbözőképpen lehet felhasználni, főzhetünk teát, szörpöt és lekvárt is belőle. Sőt nyersen is ehetjük, csak arra ügyeljünk, hogy a maghoz közeli, szőrökkel teli húst már ne rágcsáljuk el. Szárított, tasakos csipkebogyóhúst vagy filteres csipkebogyóteát lehetőségünk van gyógyszertárakban, drogériákban, illetve internetes webáruházakban megvenni.

Házi receptek

Csipkebogyótea

Egy evőkanál összetört csipkebogyó húsát tegyük egy csészényi forrásban lévő vízbe. Áztassuk 10 percig, majd szűrjük le. Napi 3-4 csésze tea fogyasztása javasolt. Inkább hideg vizes, 12 órán át tartó áztatással célszerű készíteni.

Csipkebogyólekvár

500 g megtisztított csipkebogyóhúst keverjünk össze 350 g cukorral, és adjunk hozzá 2 dl gyümölcsecetet. Nyomjunk hozzá egy citrom levét. Keverjük össze, míg a cukor teljesen felolvad, majd lassú tűzön, állandó kevergetés mellett sűrűsítsük be.

Fiatalító pakolás

Pépesítsünk annyi bogyót, hogy egy evőkanálnyi pépet kapjunk. Adjunk hozzá egy tojás sárgáját és kevés tejszínt. Vigyük fel az arcbőrünkre, és hagyjuk rajta 15 percig.

Galagonya

Pirosan izzó bogyóit az ősz első hónapjától egészen a fagyok beálltáig van lehetőségünk szedni.

Mit tartalmaz?
Procianidinokat és flavonoidokat tartalmaz, ezek alkotják
a fő hatóanyagait. C- és B-vitamin is megtalálható benne.

Milyen panaszokra jó?
Nevezhetnénk a szív karbantartójának is. Erősíti és tehermentesíti szervezetünk motorját. Javítja a szívkoszorúerek átjárhatóságát, értágító hatású. Így enyhébb szívpanaszok, magas vérnyomás jelentkezésekor is jó választás. Élénkíti
a veseműködést, és étvágygerjesztő. Nyugtató hatású, könnyíti a légzést.

Milyen formában készíthetjük el?
Terméséből főzhetünk teát, szörpöt, bort vagy lekvárt. Szárítsuk ki a terméseket, vagy tegyük a mélyhűtőbe. Szárított formában, illetve filteres változatban meg is vehetjük, drogériákban, gyógynövény-szaküzletekben.

Házi recept

Galagonyatea

1 kávéskanálnyi szárított bogyót áztassunk be egy csésze vízbe egy éjszakára. Majd rövid főzés után leszűrve, langyosan már fogyaszthatjuk is.

Kökény

Miután megcsípte az első dér, sokkal puhább lesz a húsa, és az íze is édesebbé válik. Így november elejétől érdemes gyűjteni.

Mit tartalmaz?
C-vitamin-tartalma kiemelkedő. Cserzőanyagokat és amigdalint tartalmaz. Flavonoidokban is gazdag, melyeknek a rákos megbetegedések megelőzésében van jelentős szerepe.

Milyen panaszokra, betegségekre jó?
Immunrendszerünket tehetjük ellenállóbbá vele. Hasmenés esetén is segít. Szív- és érrendszeri problémákra jó. Nyugtatóan hat a szervezetre, méregtelenítő és vértisztító hatású. Zsírcsökkentő tulajdonsággal bír. Enyhébb nyálkahártya-gyulladásnál száj- és garat öblögetéséhez is használható.

Milyen formában készíthetjük el?
Tea, gyümölcslé, szörp, lekvár, bor vagy pálinka is finom belőle. Készen is megvehetjuk, általában egy másik gyógynövénnyel párosítva, élelmiszerüzletekben, drogériákban, gyógynövény-szaküzletekben keressük.

Házi recept

Kökénylekvár

1 kg kökényt öntsünk fel annyi vízzel, hogy ellepje. Főzzük 10 percig, míg meg puhul, és passzírozzuk össze. 500 g gyümölcscukorral sűrűsítsük, kanalazzuk üvegekbe, és zárjuk le.

Fotó: istock