Egészség

Húgyúti fertőzés, rovarok, romlott ételek: amit nem szeretsz a nyárban, és amit tehetsz ellene

A nyár sokak kedvenc évszaka, de tele van veszélyekkel. A strandon fertőzéseket szedhetünk össze és a rovarok is csípnek. Cselekedjünk, hogy ne vegyék el a kedvünket.

Készüljünk fel!

Mielőtt nyáron kirándulni mennénk az erdőbe, vegyünk a patikában egy felszíni viszketés elleni krémet, amelynek fertőtlenítő hatása is van. Ám ha az allergia rosszabbodik, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Ételmérgezés

Az étel okozta megbetegedések nyáron gyakran előfordulnak. 40 fok felett ugyanis olyan erjedési és romlási folyamatok indulhatnak meg a nem megfelelően tárolt ételekben, amelyek emberi fogyasztásra alkalmatlanná teszik azokat.

  • Mit tehetünk ellene?

Meleg napokon kerüljük a főtt tésztafélét, együnk inkább egy frissen készített szendvicset. Ne feledjük, ha bevásároltunk, és sokáig tart hazaérnünk, érdemes hűtőtáskát vinni magunkkal.

  • Az ételmérgezés tünetei

Az ételmérgezés figyelmeztető jelei a hányás, gyomorgörcs, hasmenés, influenzaszerű tünetek vagy ezek kombinációja. Az étel okozta megbetegedések néhány típusa 2–6 óra alatt gyógyul, de van, amelyik hosszú napokig kínoz minket. Utóbbi esetben forduljunk orvoshoz, mert akár kiszáradásig fajulhat a betegség.

Félelmetes rovarok

A szúnyogcsípés rettenetesen bosszantó tud lenni, viszkető puklikat okoz a bőrön, és minél inkább vakarjuk, annál jobban viszket. Van, akit jobban kedvelnek az apró vérszívók, van, akit messziről elkerülnek.

  • Hogyan kerüljük el?

Használjunk rovarriasztót, különösen azokat, amelyek citrom-eukaliptusz olajat tartalmaznak. Az esti órákban, ha a szabadban vagyunk, akkor öltözzünk fel tetőtől-talpig, ügyeljünk rá, hogy a lábunkra is húzzunk zoknit. Mivel a szúnyogok bizonyos textileken minden gond nélkül „át tudnak hatolni”, a ruhával takart testészeinket is fújjuk vagy kenjük be alaposan.

  • Mit tegyünk, ha már megcsípett?

Ha már bekövetkezett a baj, akkor kenjük be viszketést enyhítő krémmel, vagy jéggel hűtsük a duzzadt bőrfelületet. Ha olyan tüneteket tapasztalunk, mint a láz, a fejfájás, a hányinger, a testi fájdalom, a duzzadt nyirokcsomók vagy bőrkiütés, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni, mert lehet, hogy allergiásak vagyunk a csípésre, de az is előfordulhat, hogy ezek a szúnyog által terjesztett fertőzés jelei.

Darazsak és méhek

A darazsak és a méhek imádják a gyümölcsöket, a vizet, mindent, ami lédús vagy édes. Csípésük rettenetesen fájdalmas, de ha allergiásak vagyunk rá, akkor komolyabb bajok is lehetnek, ilyenkor azonnal forduljunk orvoshoz. A méhekkel ellentétben, a darazsak többször is képesek megcsípni minket. Egyikük sem vérszívó, nem éhségük vagy szomjúságuk miatt támadnak, csak védekezésből.

  • Óvatosan!

Több darázsfaj a földbe építi fészkét, ezért érdemes füves területen mindig papucsot húzni. Ne hagyjunk kint cukros élelmiszereket, húsokat, se a teraszon, se a lakásban. Kerüljük az erős illatú kozmetikumok használatát, ha a természetet járjuk, ugyanis azok virágillatra emlékeztetik a darazsakat és a méheket. Ha étkezés közben hozzánk száll egy darázs, várjuk meg, amíg egy csipetet leharap magának az ételből, és továbbszáll. Ne kezdjük el hadonászni, mert félelmében azonnal támad.

  • Ha mégis megcsíp

Ha megcsíp minket a darázs vagy a méh, akkor a csípés helyét mossuk le alkohollal, majd tegyünk rá ecetes borogatást, mivel az ecet közömbösíti a mérgüket.

  • Állítsunk csapdát!

A darázsfészek megsemmisítését, ha lehet, bízzuk szakemberre, de csapdából hatalmas választékot találunk. Ha azt szeretnénk, hogy a házunkat, lakásunkat kerüljék el a csíkos rovarok, akkor tegyünk az ablakba ecetbe áztatott törölközőket.

Ezeket olvastad már?

  1. Így locsold a leandert: kétszer fog virágozni idén nyáron, ha betartod ezeket
  2. Nagyapám mindig ezzel öntözte az uborkát: annyi zöldsége termett, hogy a szomszédoknak kellett adni
  3. Természetes permetszer levéltetvek ellen: ehető növényekre is fújhatod ezt a házi keveréket

Nyári vírusok, fertőzések

  • Hólyaghurut

A köztudatban felfázásnak nevezett fertőzéskor egy baktérium jut fel a húgycső felől a húgyhólyagunkba. Tünetei a gyakori, rendkívül sürgető vizelési inger, a fájdalmas vagy akár véres vizelet. Piszkos WC, helytelen törölközőhasználat, túl könnyed öltözettől való megfázás, sok minden állhat a háttérben. Ha már megvan a baj, az antibiotikum-kúra mellett külső kenőcs használata javasolt.

  • Human papillomavírus

A HPV az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés, amit azonban az uszoda zuhanyzójában is elkaphatunk. Ez a vírus szerepet játszhat a méhnyakrák kialakulásában, valamint a nemi szerven előforduló, szemölcshöz hasonló condyloma megjelenésében is. Ez a betegség a rendszeres nőgyógyászati ellenőrzéskor kenetvizsgálattal kiszűrhető, ám a fertőzés további elkerülése miatt fontos, hogy partnerünkkel együtt kezeltessük magunkat.

  • Herpes genitalis

Strandokon, mosdókban fertőződhetünk meg a herpesszel. Fájdalmas hólyagok, később pedig kis fekélyek jelenhetnek meg a nemi szervünk környékén. A legfontosabb, hogy tartsuk tisztán a fekélyt, kenegessük fertőtlenítő oldattal, valamint az erre kifejlesztett kenőccsel.

  • Gombás fertőzések

A nyári időszakban gyakoriak a gombás bőrfertőzések. Elsősorban a strandok, zuhanyzók terjeszthetik a gombás fertőzést. A gomba a megnövekedett páratartalmú bőrön, izzadt testfelületen telepedhet meg. Az ujjak között, a körömnél jelenik meg. Bizonyos gombás fertőzések, ha túlsúlyosak vagyunk, akkor veszélyesebbek, mert a has redőiben, a combhajlatban, a mell alatti redőben vagy akár a hónaljban is megtelepedhetnek.

A „napgomba” a háton, vállon, mellkason enyhén hámló, világosbarna, esetleg fehér színű foltokban jelentkezik. Napfény hatására a foltok kivilágosodnak, szinte fehérekké válnak, és nem barnulnak le.

A sarjadzó gombás fertőzés a nemi szerveken okoz tüneteket. Kiváltó oka a fertőzött vízzel történt érintkezés.

Jó tudni!

Az egyensúlyban levő szervezetet nem támadják meg a kórokozók. Ez a gombák esetében különösen igaz. A gombák ugyanis a savas közeget szeretik, épp ezért fontos a szervezetünk lúgosítása. Együnk friss zöldségeket, és igyunk sok ásványvizet. A gomba akár a belekben, akár a külső és belső nemi szerveken, akár a lábujjakon és körmökön jelenik meg, mindig belülről nő, és nem a felületen él.

 

Fotó: shutterstock