Citromfa neveléséhez kérném a segítségét. Szeptemberben kaptam, egy ideig kint tartottam. Most a nappaliban van. Sajnos nagyon hullik a levele, és nemcsak a száraz, hanem az egészségesnek látszó részeknek is. Tápoldatozom, hetente egyszer öntözöm. Vannak rajta termések, sárga is, zöld is.
Hogyan lehet átvészelni a telet a nappaliban?
Kérem, csak azt ne mondja, hogy tartsam 10–14 fokon! El sem tudom képzelni, ez hogyan oldható meg egy átlagos lakásban, ahol nincs télikert – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Nem sok választást hagyott nekem. Jól érzi vagy esetleg jól olvasta, ha utánanézett a növény igényeinek, télen valóban 14 fok körüli helyiség kell a citromnak. Mivel ezt kérésének megfelelően nem mondhatom, így maradjunk abban, hogy ez a lombhullás télen mindig lesz.
Ezt a növényt a növekedésben csak a hűvössel lehet megállítani, ha melegebb a hőmérséklet, ő bizony hajtani fog. Így tehát a lombhullást hamarosan hajtásnövekedés követi. Önnek arra kell figyelnie, hogy a növény vízigénye ingadozó lesz, mert amikor nincs rajta lomb, nem párologtat annyit, amikor újra hajt, megnövekszik majd a vízigénye. A tél folyamán inkább legyen mindig szárazabb a földje, mint folyamatosan nedves. Próbálja meg a fűtőtestektől a lehető legtávolabb elhelyezni, ugyanakkor a lehető legvilágosabb részt kiválasztani a számára a lakásban. A termései melegben legalább hamar beérnek majd, de előfordulhat az is, hogy néhányat eldob.
Ha figyel az öntözésre, a citromfa ugyan megcsúnyul, de átvészeli a telet, és tavasszal, a szabadban, remélhetőleg helyrejön. Sajnos sok növénnyel vagyunk így, be kell kényszerítenünk oda is, ahol nem érzi jól magát, de ha sikerül megtalálni a kompromisszumokat, akkor jó eséllyel megmaradnak.
Ha az összes levél lehullott
A citromfája a pajzstetűfertőzés során legyengült. Ilyenkor elfogadható némi levélhullás. Vigye olyan helyre majd télen, ahol 14-16 fok van, és csak havonta egy alkalommal tápoldatozza. Itt, a hűvösben legközelebb nem fog megfertőződni a növény. Most már nyugodtan tegye ki a szabadba, akár a tűző napra (persze két hétig nem árt félárnyékban tartani, nehogy megégjen), és öntözze rendszeresen, tápoldatozza kéthetente. Ne aggódjon, a növény lombosodik akkor is, ha jelenleg egy levél sincs rajta, mindaddig, amíg van zöld vesszeje.
A pajzstetű szívós kártevő, de kitartó mosogatással, illetve permetezéssel, netán vegyszeres beöntözéssel eltávolítható. Fontos, hogy minél előbb védekezzünk ellene, így javaslom, hetente egy alkalommal bogarásszon a levelek között, kártevők után kutatva, mert a citrom hajlamos a tetvesedésre, ha a kondíciója vagy a helye nem megfelelő.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: fotolia