Egészség

Baba a hidegben: tényleg egészséges kint altatni a gyereket?

Egy normál súlyú kisbabának van annyi zsírpárnája, hogy ellenálljon a hidegnek. A lényeg: nemcsak a hőmérsékletet kell nézni, hanem azt is, fúj-e szél.

Július végén született meg a kisbabám! Szép, egészséges, jól eszik. Szerencsére hosszú volt az ősz, sokat tudtam vele szabad levegőre menni. De itt a tél, és bizonytalan vagyok: mennyire bírja egy 4-5 hónapos kisbaba a hideget? Mennyire öltöztessem fel, bugyoláljam be, mennyi időt töltsek vele a szabadban? Azt is szeretném megkérdezni, hogy a nap hiánya miatt szabad-e neki több D-vitamint adni? – kérdezte korábban egy anyuka.

Dr. Gyarmati Andrea, gyermekorvos válasza

Van egy egészséges kisbabája, aki szépen fejlődik. Ez nagyon jó hír, miképpen az is, hogy nagyokat sétáltak. Ezt bizonyos óvintézkedések betartásával nem kell abbahagyni. A friss levegőn töltött idő ugyanis – időjárástól függetlenül – nagyon fontos. Hozzásegít ahhoz, hogy megtanuljunk alkalmazkodni hideghez-meleghez, vagyis edzi a szervezetet. Az a tapasztalatom, hogy a nagy féltéssel néha nagyobb bajt idézünk elő, mint ha a tanácsokat betartva a babát akár télen is sétáltatjuk.

Amikor kint hideg van, csökken a levegő nedvességtartalma. Ha ez a levegő a fűtött lakásba kerül, még szárazabbá válik, és orrdugulást, a légutak kiszáradását okozza. Ez aztán betegséghez, illetve az ellenállás csökkenéséhez is vezethet. Egy normál súlyú kisbabának van annyi zsírpárnája, hogy ellenálljon a hidegnek. A lényeg: nemcsak a hőmérsékletet kell nézni, hanem azt is, fúj-e szél és nedves-e a levegő. Az ugyanis jobban hűt, mintha ugyannyi a hőmérséklet, de a levegő száraz.

Ne takarjuk le!

Még valami fontos, örülök, hogy most elmondhatom. Nem kell a kocsit pelenkával letakarni, az ugyanis a baba elől elzárja a levegőt. Érdemes inkább egy napos, védett helyet keresni, ahol akár fagypont alatti hőmérsékletnél is kitehetjük a 6 kg feletti kicsiket. Asztmás, légzési nehézségekkel élő betegeket is ki szoktunk tenni a kórházban az erkélyre aludni – természetesen megfelelő öltözetben.

A nagy féltéstől előfordult olyan is, hogy egy baba a túlöltöztetéstől kapott ún. „melegkiütést”. Bugyolálja be jól, alulra is tegyen a kocsiba takarót, és bátran menjenek ki, akkor is, ha hideg van. Ha nedves, szeles az idő, rövidebb időre, vagy öltöztesse fel a babát, és nyissa rá jól kitárva az ablakot. A D-vitamin-adagját az évszaktól függően lehet változtatni, ezt érdemes a saját orvosukkal megbeszélni, aki a gyereket megvizsgálva dönt arról, hogy kell a szokványos, általánosan alkalmazott adagon módosítani.

Fotó: pexels