Egészség

A nyelvtisztítás fontosabb, mint hinnénk! Így kell jól csinálni

Hatékony a rossz reggeli lehelet ellen, de az egészségünkre is jótékonyan hat, sőt erősíti az immunrendszert, és javítja az ízérzékelést, ha elsajátítjuk a kapargatás szakszerű lépéseit.
nyelvtisztítás fogmosás

A fogmosás elmaradhatatlan része a mindennapjainknak. Afogak és a fogközök alapos megtisztítása, a lepedék eltávolítása alapvető a száj higié­niájának fenntartásáért. Az esti fogmosás során eltávolítjuk a fogakra rakódott, fogak közé szorult ételmaradékokat. Akkor a reggeli fogmosás valójában csak „frissítő” jellegű? Igazából csak a lehelet felfrissítését szolgálja?

Nem, ennél sokkal fontosabb feladata is van. Este nem tudjuk tökéletesen megtisztítani a fogakat. Az éjszaka folyamán az ott maradt baktériumok szaporodásnak indulnak. Ezektől jó reggel egy alapos fogmosással megszabadulni. Ahogy a fogak és a nyelv felszínén megjelenő lepedéktől is. És el is érkeztünk ahhoz, hogy miért nemcsak a fogakat érdemes ilyenkor megtisztítani, hanem a nyelvet is.

A szájöblítés nem elég

„A nyelv egy olyan szerv, amiről hajlamosak vagyunk elfeledkezni, figyelmen kívül hagyni a szájápolás során – figyelmeztet Ferenczi Eszter dentálhigiénikus, fogtechnikus, a Dental Rituals alapítója.

– A nyelvtisztítás a szájhigiénia szerves része kellene, hogy legyen. Fontos szerepet játszik a friss lehelet megőrzésében, illetve a fogak és az íny egészségének fenntartásában. A nyelv tisztításával eltávolíthatjuk a lepedéket, baktériumokat, élelmiszerdarabokat és elhalt sejteket, amelyek felgyülemlenek a nyelv felszínén. Főként éjszaka, amikor a szájüreg a  kevesebb nyáltermelés miatt szárazabb és hajlamosabb a baktériumok elszaporodására.

A szájöblítés hasznos, de nem elégséges, mivel a baktériumok és a lepedék gyakran megtapadnak a nyelv felületén, főleg a nyelv hátsó részén. Még a nagyon alapos szájöblítés sem mindig képes eltávolítani a lerakódott lepedéket.”

Régi hagyomány

A nyelvkaparás az indiai ájurvédikus napi rutinról szóló ajánlásoknak is fontos része. Az ájurvéda szerint a nyelven reggelre megjelenő lepedék, bevonat az Ama, vagyis a hiá­nyos vagy nem megfelelő emésztés terméke, amely gyengíti az immunrendszert és az emésztést.

El kell távolítani, hogy a kiválasztódott salakanyagok ne jussanak vissza a szervezetbe. Speciális, gyakran rézből készült nyelvkaparóval javasolják az Ama eltávolítását, és úgy tartják, mindez amellett, hogy friss, tiszta érzetet eredményez a szájban, és megtisztítja az ízlelőbimbókat, javítva ezzel azok érzékelését, segíti az immunrendszer hatékonyabb működését is.

Kaparóval, fogkefével

Na de vajon hogyan is kellene pontosan megtisztítani a nyelvünket? A legtöbben eddig csak a fogkrém eltávolításához használt öblögetéssel végeztük ezt a feladatot, de – mint arra szakértőnk rávilágított – ez bizony kevés lehet. Ferenczi Eszter elmagyarázza, hogyan lehet reggelente hatékonyan és alaposan megtisztítani a nyelvet.

„Leghatékonyabban speciálisan a nyelv tisztítására alkalmas nyelvkaparóval vagy tisztítóval lehet dolgozni. Ez egy ívesen hajlított U vagy V alakú vékony eszköz, vagy modern változatban egy nyeles kaparó, ami célzottan segít eltávolítani a lerakódott lepedéket. De megfelelő lehet az olyan speciális fogkefe is, amelynek recés hátsó oldalát kifejezetten a nyelv tisztításra tervezték: ezzel hátulról előre irányuló mozdulatokkal tisztogassuk meg a nyelvet.

Amennyiben egyik eszköz sem áll rendelkezésünkre, gyengéden, puha sörtéjű fogkefével is lehet tisztítani a nyelvet fogkrémmel vagy anélkül.”

nyelvtisztítás fogmosás

Lépésről lépésre

Ha úgy döntünk, hogy beszerzünk egy speciális nyelvtisztító eszközt vagy nyelvkaparót – drogériákban, gyógyszertárakban, bioboltokban vagy ájurvédikus termékeket áruló szaküzletekben is vehetünk már ilyet, nem ritkaság –, ezekre figyeljünk a használata során.

√ A kinyújtott nyelven enyhe nyomást alkalmazva, hátulról előrefelé haladva húzzuk végig a nyelven az eszközt.

√ Nem kell erőteljesen a nyelvre nyomni, mert attól irritálódhat a nyálkahártya, vagy sérülhet a nyelv.

√ 5-7 alkalommal húzzuk végig a nyelven az eszközt, közben köpjük vagy öblítsük ki az összegyűlt lepedéket.

√ Minden mozdulat után meleg folyó víz alatt mossuk le az eszközt.

√ Használat után pedig nagyon alaposan tisztítsuk.

√ A fém eszközöket, ha odafigyelünk a tisztán tartásukra, nem kell lecserélni. A műanyagból készülteket viszont időnként igen, ahogy a fogkefénket is. Bár annál azért ritkábban, körülbelül öthavonta.

√ Ha betegek vagyunk, a nyelvtisztítás különösen fontos lehet. Ám az eszköz tisztán tartása is. A gyógyulást követően a fém eszközöket is alaposan fertőtlenítsük, a műanyagot pedig cseréljük le.

Figyeljünk a szájflórára!

A szájüregünk egészségéhez nem a totális baktériumeltávolítás szükséges, inkább a káros baktériumok túlszaporodásának csökkentése, a baktériumegyensúly, vagyis a szájflóra egyensúlyának fenntartása.

„Nagyon hasznos innovációt jelentenek a szájápolásban a szájflórát javító rágótabletták – magyarázza dentálhigiénikus szakértőnk. – Ezek olyan jótékony baktériumokat tartalmaznak, amelyek segítenek fenntartani a szájüreg egészségét, csökkentve akár a fogkő kialakulását is.

Előfordulhat, hogy a szájüregi higiénia fenntartása kihívást jelent, viszont rendkívüli módon befolyásolja a teljes test egészségét, ezért fontos, hogy figyeljünk oda a mindennapi szájápolásra.”

Fotó: adobestock