Egészség Konyha

Népi megfigyelés kontra tudomány: most végre kiderült, hogy tényleg gyógyít-e a húsleves

Ha elkap a nátha, vagy ledönt a lábunkról egy vírus, jólesik egy tányér meleg húsleves vagy egy bögre forró gyömbéres-mézes tea. Számos ételről, italról azt tartja a néphagyomány, hogy gyógyerejűek. De van ennek bármilyen tudományos alapja? Ennek jártunk utána.
húsleves gyógyít népi babona nátha

Húsleves: enyhíti a náthát

Népi megfigyelés: A forró házi húsleves segít leküzdeni a megfázás és az influenza kellemetlenségeit, és még a napi folyadékfogyasztáshoz is hozzájárul.

Mit mond a tudomány? A tyúkhúsleves nedvesíti a száraz nyálkahártyát, csökkenti a szervezetben keletkezett gyulladást. Az American College of Chest Physicians kutatói kimutatták, hogy a húsleves a benne főtt zöldségek (hagyma, sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé stb.) A- és C- vitaminjai és antioxidáns-tartalma, a hús fehérjetartalma, a benne főtt tészta könnyen emészthető szénhidrátja, valamint a szinte aromaterápiás hatású fűszerezés révén nyugtató hatással lehet a legyengült szervezetre.

Csillapítja a torokfájást, és még az orrdugulást is enyhítheti. A vegetariánus és vegán életmódot követők esetében hagymával, fokhagymával, gyömbérrel, csilivel főzött zöldségleves járul hozzá a szervezet öngyógyító folyamatainak serkentéséhez.

Köménymag: a gyomor barátja

Népi megfigyelés: Az emésztési bántalmakra a köménymagleves a leghatékonyabb gyógyír. Egy kiskanálnyi őrölt kömény enyhítheti a reflux tüneteit. Teát is készíthetünk belőle, ha 1 teáskanál összetört köménymagot leöntünk 2-3 dl forró vízzel, és 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, és elkortyolgatjuk.

Mit mond a tudomány? Az apró mag többféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, például vasat, kalciumot, cinket, magnéziumot. Jellegzetes illatát egy karvon nevű vegyület adja, amely segíti a méregtelenítő folyamatok működését, oldja a görcsöket, és étvágyat is csinál. Vastartalma miatt vérszegénység ellen is fogyasztható.

húsleves gyógyít népi babona nátha

Savanyú káposzta: erősíti az immunrendszert

Népi megfigyelés: A régiek a szegények orvosának tartották. Otthon is fermentálhatjuk, az üvegbe gyömöszölt, megfűszerezett káposztát sós vízzel kell leönteni, és pár napig pihentetni. Gazdagíthatjuk lila hagymával, póréhagymával, reszelt sárgarépával. Ízesíthetjük salátaolajjal, joghurttal, csilipaprikával, kaporral, babérlevéllel. A levét is sokan szeretik. Aki vállalkozószellemű, 2 dl savanyú káposztalé, 1 kisebb zellergumó, 2 dkg méz és mozsárban tört köménymag felhasználásával turmixot is készíthet.

Mit mond a tudomány? Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy javítja a vitaminok felszívódásának gyorsaságát. Enzimjei támogatják az emésztést. C-vitamin-tartalma és a bél­flóra egyensúlyát helyreállító probiotikus baktériumai az immunrendszer megfelelő működését óvják.

Agyfrissítő finomságok

Tojás: A sárgájában sok a lecitin és a kolin, amelyek nélkülözhetetlenek az acetilkolin nevű vegyület létrejöttéhez. Ez szerepet játszik az információ továbbításában az agy idegsejtjei között, tehát fontos közreműködője a memória szinten tartásának.

Tengeri halak: Régebben azt gondolták, a halak foszfortartalma az agy frissítője. Ma már több is kiderült róluk: a hering, a szardínia, a makréla az agy működése szempontjából fontos omega-3 zsírsavak legjobb forrásai. A vegetáriánusok és vegánok számára a dió és a lenmag a legjobb természetes omega-3 lelőhelyek.

Áfonya: A gyümölcsök közül a feketeáfonya rendelkezik a legtöbb szabad gyököt semlegesítő antioxidáns vegyülettel. Napi egy pohár áfonyalé a kutatások szerint segíti az időseket memóriájuk frissítésében.

Hatásos magok, fűszerek

  • A lenmagot a legjobb levesekbe, joghurtba, kefirbe keverve fogyasztani. Hatóanyagai akkor hasznosulnak a legjobban, ha magtöret, magőrlemény formájában használjuk. Vizsgálatok igazolják, hogy akadályozhatja a koleszterinplakkok lerakódását az erek falán, és kitűnő ellenszere lehet a légúti gyulladásos betegségeknek.
  • A fokhagyma bizonyítottan segíthet megelőzni az érelmeszesedést, támogatja a szív munkáját, javítja a keringést. A szegfűszeg rágcsálása enyhíti a fogfájást.
  • A gyömbér megfázás és hányinger esetén is bevethető, jól illik teákhoz, mézes főzetbe, levesekbe, zöldségpürékhez, smoothie-khoz. Influenza megelőzésére kitűnő a forró gyömbéres-mézes tea.
  • A csípős paprikában és csiliben található kapszaicin nevű vegyület fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő, megizzasztja a lázas beteget.

Vigyázzunk belső virágoskertünkre!

„A népi fortélyok igazáról a közös jó tapasztalat tanúskodik, de sokat kutatások is igazolnak. Fontos azonban kiemelni, főleg egy hosszabban tartó krónikus betegség esetén, hogy nem helyettesítik az alapvető életmódelemeket, csak kiegészítik a kezelést. Például cukorbetegség esetén nem napi egy liter savanyúkáposzta-lé a megoldás – szögezi le szakértőnk, Kudron Emese Eszter dietetikus, mentálhigiénés szakember (Mesi’s).

– Sok orvosság azonban tényleg fellelhető a természetben, és ha a szó szoros értelmében vett csodaszer nem is létezik, az egyéni igényeknek megfelelő egészséges életmód csodálatos élethez, erőnléthez vezet. Az egészségünk a bélrendszerben kezdődik, a legszorosabb összefüggésben azzal, hogy mit eszünk és iszunk – legjobban a növényi étrenddel tudjuk támogatni. A bélben élő mikroorganizmusok közösségét bélflórának hívjuk. Ez egy olyan dinamikusan változó belső virágoskert, ami ha egyensúlyban van, akkor kiválóan működik az immunrendszerünk, a természetes védekezőképességünk. Így minimális az esélye bármilyen betegség kialakulásának.

Napjainkban a vírusok és baktériumok új evolúciójával találkozunk, így kiemelten fontos a tudatos táplálkozás és a megelőzés. Kellő ismerettel, egy kis odafigyeléssel az ételek valóban a  gyógyszereink lehetnek” – teszi hozzá a szakember.

Fotó: adobestock