Otthon és Kert

Kártevőbiztos veteményes: 6 tipp, hogy idén ne a tetvek és csigák zabálják fel a zöldségeidet

A kert szerelmeseinek álma a kártevőktől mentes veteményes. Most kiderül, mit tehetünk azért, hogy a lehető legkevesebb betolakodó támadjon a zöldségeinkre!
kártevőirtás kert vegyszermentes meztelencsiga

Harcra fel!

Nincs is nagyobb büszkeség, mint a saját termésünkből reggelizni-vacsorázni, ám ez nem is olyan egyszerű, tekintve, hogy veteményesünkre számtalan kártevő leselkedik, amelyek még a szüret előtt fogyaszthatatlanná csócsálják a zöldségeket.

Fontos tisztázni, hogy egészen kártevőmentes veteményes nem létezik, hiszen a természetet nem lehet megerőszakolni. Így a különböző gombák, baktériumok, rovarok vagy állatok elkerülhetetlenül jelen vannak. Azért azonban tehetünk, hogy a lehető legkevesebben legyenek, és a veteményes-projektünk sikeressé váljon, ízletes terméssel ajándékozzon meg bennünket.

Ez is érdekelhet

Csokornyi új virágot hoz a vitorlavirág: egy evőkanál elég a földjére ebből a házi szerből

Biztos kiirtod ezt a szúrós gazt, pedig igazi csodanövény nő a magyar kertekben

Virágözön tavasztól őszig: a 8 legjobb szakértői tipp a muskátlid tökéletes ápolásához

A tűző nap a barátunk!

A kártevőbiztos veteményes esetében az első és legfontosabb lépés a megfelelő hely kiválasztása. Amennyire csak lehet, a tűző napra eső területet részesítsük előnyben, hiszen zöldségnövényeink és fűszereink jelentős része csak sütkérezve érzi jól magát.

Ha nem kapják meg a szükséges fényt, gyenge, kajla hajtásokat nevelnek, melyek laza szövetük miatt ideális célpontjai a kártevőknek. Ráadásul nagyon sok zöldség, főleg a paradicsom, a padlizsán nem is virágzik, így nem terem árnyékban.

Csakis emelt ágyásokat!

Az ágyásokat emeljük ki a talajfelszínből. Ugyan ez pluszmunka, és anyagi vonzata is van a 30-50 centi magas oldalfalak deszkából, támfalelemből vagy térkőből történő építése miatt, de a kisebb veteményeseknél megéri. Sőt, kevesebbet kell majd hajolnunk munka közben, könnyebb lesz kezelnünk a növényeket.

Sok talajlakó kártevő, mint például a csigák, nehezebben jutnak a növényekhez. Az emelt ágyások előnye még, hogy a földjük évente cserélhető. Így kihagyhatjuk a vetésforgót, mert friss földben nem lesznek gombák, fonálférgek, amik az előző évi növényeinket megfertőzték. A régi, kitermelt föld elteríthető a cserjék, örökzöldek alatt, sőt, aki teheti, előtte a tyúkokkal vizsgáltassa át – igen jó takarítómunkások.

Friss földet pedig komposzt és egyéb talajok, zsákos földek felhasználásával könnyen előállíthatunk.

Öntözzünk körültekintően!

Az öntözést csepegtetőtechnikával, vagy ha magunk öntözünk, kizárólag a talaj öntözésével oldjuk meg. Ezzel a lépéssel elkerülhető az olyan betegségek megjelenése, melyek fertőzéséhez a lombozaton víz szükséges.

A túlöntözés elkerülésére is ügyeljünk, mert a berohadó gyökerek komoly fertőzést indíthatnak a talajban, valamint a kártevőket is vonzzák. Éppen ezért, két öntözés között hagyjuk kicsit megszáradni a talajt.

kártevőirtás kert vegyszermentes meztelencsiga

Fontos a lakók pontos helye!

Ültetésnél figyeljünk az árnyékhatásra, azaz lépcsőzetesen ültessünk, a magasabb növényeket hátra, az alacsonyabbakat előre. Tápanyagfelvétel szempontjából magas igényű mellé csakis alacsony igényű kerüljön, így nem lesz rivalizálás. Ezekkel a lépésekkel a növényeinket állandóan jó kondícióban tarthatjuk, és jelentősen csökken a fertőzés veszélye is. Arra ügyeljünk, hogy vízigényes növény mellé vízigényeset ültessünk.

Ültessünk zöldségőröket!

Rengeteget segíthetünk a kártevők távol tartásában, ha megfelelő növényösszeültetésekkel élünk. Vannak fajok, melyek ugyan nem biztos, hogy zöldségek, ám az említett tápanyag- és vízigényegyensúlyon kívül az általuk termelt anyagok segítségével riasztóan hatnak a kártevőkre.

Ilyen például a büdöske vagy a bársonyvirág. A növény illóolaja tioféntartalmú, elriasztja és pusztítja a baktériumokat és a fonálférgeket. Mindenképpen érdemes egy sort ültetni belőle, például, a paradicsomok mellé.

A körömvirág pedig elűzi a tetveket!

Fő a megelőzés!

A megfelelő kártevő- és kórokozó-szabályozás alapja a megelőzés. Ha esős évünk van, megelőzésre alkalmazhatóak a biotermesztésben is engedélyezett szerek, melyek gomba- és állati kártevők ellen is léteznek, és nem károsítják a természetet.

  • Csigák ellen az ágyást és a növényeket szórjuk körbe fahamuval, vagy készítsünk nekik csapdát. Egy éjszakára leterített vizes rongy, vagy egy kis földbe süllyesztett edénybe öntött sör például ideális csalétek.
  • A tetvek elleni csalánleves permetezés van, akinek sikerül, van, akinél hatástalan, mert az elkészítésében könnyű hibázni, és hamar megromlik.
  • Akad, aki sütőporos oldatot kever gomba ellen, és van, aki csiliporral permetez, ám ezek hatásairól igen megoszlanak a vélemények.

TIPP

Legyünk türelmesek a növényeinkkel, mert ők nem olvasnak szakirodalmat, és nem tudják, hogyan kellene viselkedniük. Ne a tökéletes termés elérésére törekedjünk, minden apró sikernek örüljünk, és ne terheljük túl a kertünket – meghálálja!

Fotó: gettyimages