Otthon és Kert

Ez a 6 legszebb virágzó díszcserje a kertedbe: irigykedni fog a szomszédság, ha ezeket ülteted

Ha ügyesen válogatjuk össze a díszcserjéinket, akár egész tavaszra és nyárra virágba boríthatjuk a kertünket. Az általunk ajánlott fajok ráadásul nem is kényesek - öntözőrendszer nélkül is remekül érzik magukat.
jezsámen jázmin

Aranyvessző, aranyfa (Forsythia)

A látványos és varázslatos hangulatú aranyvessző akár két méter magasra is megnő, ha pedig elvirágzott, sűrű lombja miatt változatos formákat lehet belőle nyírni. Külön jó tulajdonsága, hogy a kártevők sem szeretik. Mivel lombfakadás előtt nyílik, koratavasszal vagy ősszel ne metsszük meg, mert akkor a virágrügyek is áldozatul esnek a beavatkozásnak. Csakis elvirágzás után ritkítsuk meg!

Boglárkacserje

Az akár három méter magas, gömb alakú bokor telis-tele van sárga virággal! Mivel méretes, érdemes előre megkötni vagy kikarózni, különben elfekszik. Csak a lehajlott ágait metsszük, a kártevőkkel ellentétben ugyanis a madarak kedvelik, akár fészket is raknak bele. Gyökérsarjjal olyan jól szaporodnak, hogy ha nem kerítjük el őket, elterjednek az egész kertben. Ültetésekor érdemes enyhén réztartalmú, gyökérzáró fóliával 30 centiméter mélyen körbevenni.

5 Fotó megtekintése

Ez a 6 legszebb virágzó díszcserje a kertedbe: irigykedni fog a szomszédság, ha ezeket ülteted

Selyemmirtusz
Még több +
Nyáriorgona
Még több +
Gyöngyvirágcserje
Még több +
Aranyvessző
Még több +
A jezsáment sokan tévesen jázminnak hívják
Még több +

Jezsámen

Bármilyen talajban remekül érzi magát! Ahogyan a városi klímára, úgy a fagyra sem érzékeny. Akár egy egyszintes családi ház tetejéig nő, és megkötni sem kell, mert a törzse úgy megvastagszik, hogy megtartja a növényt.

  • Jó tudni, hogy fehér, fürtös virágának jázminszerű illata vonzza a méheket és a darazsakat.
  • Hibája, hogy olyan ütemben nő, hogy képes a zsenge hajtásait önmaga beárnyékolni. Azok attól nyurgulnak, vagyis lágy szövetűek és lédúsak lesznek, amit kedvelnek a levéltetvek.
  • Ha meglátjuk, hogy egy hajtás tetvesedik, azonnal permetezzük be az egész növényt.

Ez is érdekelhet: Gyönyörű, dús sövényre vágyik? Ezek a legszebb és leggyorsabban nővő fajták, amit választhat

Gyöngyvirágcserje

Keskeny, oszlopos a formája, de különféle fajok kereszteződése miatt változatos méretű, így mindig kérdezzünk rá a kertészetben, milyen magasra nő. Nem érzékeny a szárazságra, viszont vigyázzunk, hogy jó vízelvezető talajba tegyük. Füzérszerű virágainak szép színe és finom illata miatt szeretik a rovarok, ám a kártevők kevésbé – ha a kertünket minél kevesebb vegyszer segítségével szeretnénk fenntartani, a gyöngyvirágcserje remek választás lehet.

Nyári orgona

A nyári orgona fehér, rózsaszín vagy ibolyakék fürtvirágai mesések! Ám a növény elvirágzás után ritkás lesz ahhoz, hogy sövényt nyírjunk belőle. Több méretben kapható, létezik olyan fajta is, amit dézsában tarthatunk. Azonban ne feledjük: még a törpe méretűt is metszeni kell! Várjuk meg, míg elvirágzik, és a hajtások végét csípjük le. Tavaszra a hajtások végei visszafagynak, de a törzsön februárban megjelenő újak jelzik, meddig vágjuk vissza. A növény talajjal szemben nem igényes, ám az időjárásra érzékeny. Vigyázzunk, hogy a szél össze ne törje, de arra is, hogy erősen napos helyre kerüljön, mert a fénytől megerősödik.

Selyemmirtusz

Hálás növény, minden talajt elvisel és a tűző napot is szereti. Rózsaszín, piros vagy fehér, nagyméretű virága az orgonára emlékeztet, viszont nincs illata.

  • Bokra olyan látványos , hogy nem is érdemes utcára ültetni – összetörik azzal, hogy hajtásnak valót csipkednek le róla.
  • Lisztharmatos megbetegedésre csak egy-két fajtája érzékeny, érdemes olyant választani, ami nem hajlamos rá.
  • Fagyérzékeny, ezért az első pár évében télre falevél kupaccal kell befedni.
  • Ha hidegebb helyen élünk, mint hazánk áltag hőmérséklete, akkor egész életében óvni kell a fagytól.

Tartsunk távolságot!

„Ha úgy döntünk, többféle cserjét ültetünk, vigyázzunk, hogy a tövek nehogy túl közel kerüljenek egymáshoz” –  tanácsolja Kiszel Péter kertészmérnök. “Hiszen mindegyik típus ugyanarra törekszik: hogy a rendelkezésére álló legnagyobb teret hódítsa. Érdeklődjünk előre a faiskolában, milyen tőtávolságra tegyük egymástól a különböző fajokat. Így elkerülhető, hogy ha más tempóban növekednek is, az egyik a másik fölé hajoljon, és elvegye a szomszédja elől a fényt, a vizet, illetve az életteret. Metszéssel persze kordában lehet tartani, de ez egy egész nyáron át tartó feladattal lát el bennünket.”

Vízigényes kivételek

Ha igazán jól alakítható növényt szeretnénk, válasszunk valamilyen örökzöld cserjét – bármilyen formára metszhetjük. Viszont jó tudni,– a virágos társaival ellentétben – roppant vízigényes. Száraz helyen ráadásul a gombásodás veszélyét is fokozhatjuk!

Ez is érdekelhet:

  1. Kúsznak, futnak, illatoznak: ezeket a virágzó futónövényeket érdemes most elültetni
  2. Sosem virágzik a lilaakác? Tippek és trükkök az évi akár kétszeri virágözönhöz
  3. Strapabíró, de fiatalon igényli a törődést: így nevelje jól a japán akácot

Fotó: pexels