Egy generációval ezelőtt a nők 55, a férfiak 60 éves koruk körül nyugdíjba vonultak, és valljuk be, a legtöbbjük innentől idős emberként gondolt magára. A mai 50-69 évesek többsége azonban még aktívan dolgozik, és bár az idősödéssel kapcsolatban a régi mintákat hozzuk magunkkal, ezek valahogy mintha már nem működnének. Úgy tűnik, hogy az 1965 és 1979 között született X generációnak az élet annyi más területe mellett ebben is saját utat kell találnia.
Lemondani az új dolgokról a korunk miatt
Az 50 év felettiek aránya Magyarországon már most meghaladja a 40 százalékot. 2030-ra pedig minden harmadik magyar munkavállaló az 55 év feletti korosztályba tartozik majd. Eközben pedig sem a hosszan tartó aktív időszakra nincs minta a kezükben, sem pedig arra, hogy hogyan gondolkodjanak optimistán az idő múlásáról.
Pedig számos tanulmány igazolja, hogy aki képes pozitívan gondolni az öregedésre, átlagosan 7,5 évvel tovább él, mint az, akit ez lehangol.
A Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány és a Haleon egészségügyi vállalat felkérésére a Medián 2024 decemberében az életkorral kapcsolatos negatív előítéletek (ageizmus) magyarországi hatásait vizsgálta. A reprezentatív felmérésből kiderül: a magyarok kétharmada szerint az egészségügyi problémák, 60 százalékuk szerint pedig a rendszeres fájdalmak az öregedés természetes velejárói. 58 százalékuk pedig úgy véli, hogy a fogászati problémák is elkerülhetetlenek.
- Az adatokból az is kiderül, hogy sajnos viszonylag könnyen elfogadjuk a nem minden esetben szükségszerű, csillapítható kellemetlenségeket.
- Még rosszabb, hogy a káros sztereotípiákat is elhisszük.
- A kutatás szerint az 50-69 éves magyarok 27 százaléka tapasztalta már, hogy a környezete túl öregnek gondolta valamihez.
- Ugyanakkor 56 százalék azoknak az aránya, akik saját magukat tartják túl öregnek valamilyen tevékenységhez.
- 37 százalékuk pedig mondott is le valamiről, leggyakrabban az új dolgok tanulásáról a kora miatt.
„Pedig az új dolgok megtapasztalása lassíthatja a fizikai és lelki hanyatlás folyamatát” – mondja Milánkovics Kinga, a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány társalapítója.
Ez is érdekelhet
Ez a legjobb tea 50 év felett: javítja a memóriát és jobban is alszol tőle
Ha a változókor önmagában nem volt elég, itt a hajklimax: a hajhullás 10 oka és tünete 50 év felett
Megdöbbentő adat: ennyi rostot kellene enned naponta 50 felett, hogy egészséges maradj
Ellentmondásos minták
A mai 50–60 év közötti korosztály az X generációhoz tartozik, ennek a nemzedéknek pedig az élet több területén is újra kellett fogalmaznia az otthonról hozott mintákat. Fiatal felnőttek voltak a rendszerváltás idején, amikor a munkaerőpiac hirtelen átalakult. Van közöttük nagyszülő, de olyan is, akinek általános iskolás gyereke van. Ők a „szendvicsgeneráció”, akik egyszerre gondoskodnak a gyerekeikről és idős szüleikről – gyakran a végsőkig feszítve a teherbírásukat.
De ők azok is, akik néha már mernek magukra gondolni – legkésőbb akkor, amikor az utódaik kirepülnek. Már csak azért is helyet követel a fejükben ez a gondolat, mert látják, hogy külföldön egészen mást jelent idősnek lenni, mint itthon. Sőt, azt is tapasztalják, hogy az új generáció már magától értetődően helyezi előtérbe a saját kényelmét, és nem a maximális teljesítményre, hanem az élhető életre törekszik.
Ez is érdekelhet: Ezt a 35+1 kérdést tedd fel, ha 50 év felett ismerkedsz: bármilyen kapcsolatot elmélyíthetsz vele
Fizikailag és szellemileg is fitten
A világ villámgyors változásában kellene megtalálni a mai 50-eseknek a saját hangjukat.
„Ehhez az öngondoskodáson keresztül vezet az út – mondja Milánkovics Kinga. – Fontos, hogy először is tisztázzuk magunkban, hogy a korábbi minták már nem alkalmazhatók. Ismerjük meg a testünk és elménk működését. Például tapasztaljuk ki, mennyi alvás és mozgás az ideális számunkra. Járjunk el az időszerű szűrővizsgálatokra. És ha van rá forrásunk, akkor akár invesztáljunk is az egészségünkbe anyagi lehetőségeinkhez mérten. Amennyire csak lehet, gondoskodjunk például a fogaink, a látásunk javításáról.”
A szakember azt is hozzáteszi:
először mindenképp fejben kell átalakítanunk az öregedéssel kapcsolatos hiedelmeinket. Az internet számos példát kínál arra, hogyan lehet valaki idősebb korában is aktív, fizikailag és szellemileg fitt és önazonos.
Bár mindenkinek más az élethelyzete, ha egy számunkra szimpatikus életvitelű idősebb emberrel találkozunk, érdemes megtudni, hogy mit tudunk mi is, akár költségektől mentesen átemelni az életünkbe az ő módszeréből. Ilyen izgalmas életutakra a korpozitiv.hu weboldalon is találunk példákat. Szakértőnk szerint az életközép mindenképpen hoz egy átalakulást. De a közmondásos „életközepi válság” csak akkor lesz belőle, ha nem találjuk meg a nekünk megfelelő megoldásokat.
„A fiatalságkultusz nyomasztását szintén nem kell a magunkévá tennünk – mondja Milánkovics Kinga. – Semmi szükség rá, hogy erőn felül is fiatalnak akarjuk mutatni magunkat. Inkább éljük meg a tényleges korunkat pozitívan. A tanulásra, a fejlődésre, de akár a rendszeres mozgásra is számtalan ingyenes lehetőséget ad az internet. A társas kapcsolatok ápolását pedig az is segítheti, hogy mi még a digitális világ térhódítása előtti korban nőttünk fel. Így nagyobb a rutinunk a személyességben.”
Idősbarát lakhatás
Milánkovics Kinga szerint érdemes már az 50-es éveinkben elgondolkodni azon, hogyan alakíthatjuk hosszú távon idősbaráttá a lakásunkat. Jó, ha tájékozódunk arról, hol, hogyan szeretnénk lakni egy-két évtized múlva. Milyen kritériumai vannak egy biztonságos, akadálymentes otthonnak.
„Azért fontos ezzel már 50 és 60 éves korunk között foglalkozni, mert az aktív éveinkben még a pénzügyi tervezés terén is nagyobb lehet a mozgásterünk. Természetesen nem kell azonnal elköltözni, vagy egyben felvállalni egy nagyobb felújítás terhét, de jó, ha van elképzelésünk, esetleg egy tervünk is, amelyet részletekre bontva, szépen lassan meg lehet valósítani” – figyelmeztet a szakértő.
Fotó: AdobeStock