Címlapsztori Otthon és Kert

4 évszakos veteményest csinált a balkonján Radványi Dorottya: Bálint gazdától tanult

A tavasz első napsugaraival az apró balkonkert is új színekbe öltözik. A közmédia műsorvezetője könyvekből és az internetről tanulja a gazdálkodás fortélyait.

A Duna csatorna műsorvezetője tizennyolc éves volt, amikor a szülei Ráckevén vásároltak egy telket. Azóta is lelkesen veteményez, gyomlál, szüretel. Mindezt ma már két helyszínen teheti, hiszen a telek mellett otthonának kicsiny teraszán is szinte bármit megtermel, amire a konyhájában szüksége van. Balkonkertjét az olvasókak is örömmel mutatja meg.

Mediterrán terasz

A helyhiány sosem lehet kifogás: erre a legjobb példa Dorottya házikertje, amelynek minden zugát sikerült hasznosítani.

„Olyan társasházban lakom, ahol van egy viszonylag zárt erkélyünk. Ha süt a nap, még télen is lehet kint üldögélni, mert az egész teraszt elárasztja a meleg. Éppen ezért a mediterrán éghajlatot kedvelő növények és zöldségek is megteremnek nálunk” – büszkélkedik, miközben épp a rozmaringot szemrevételezi.

„Van itt Aloe vera, levendula, kakukkfű, menta, petrezselyem, borsikafű – ez utóbbi új felfedezésem, kiválóan helyettesíti akár a feketeborsot is. Nyáron nagyra nő a paradicsom, bőségesen terem az uborka. A sarokban is virágok, növények rejtőznek. Télen fenyőgallyat borítok rájuk, január elején pedig előbújnak az apró virágok. Már idén is megjelentek a hóvirágok, az első tulipánok, nárciszok. Hihetetlen, de nálam még az egynyári virágok is évelők lettek” – meséli Dorottya.

Málnára vágyik

A fűszernövények mellett a piciny teraszról a gyümölcsök sem hiányozhatnak.

„Nagy reményekkel nevelgetem a málnabokromat, emellett ribizlit, egrest, epret termelek. Szezonban az unokám, Móric is lelkesen szedegeti az eperszemeket. Boldog vagyok, mert érdekli a természet. Együtt ültetjük a virágokat, locsoljuk a növényeket, gyümölcsöket, és mivel látja az eredményt, örömmel vesz részt a gondozásukban” – folytatja.

Családja imádja a nyers zöldségeket, gyümölcsöket, így a termések azonnal a tányérjukon landolnak. Dorottya évek óta vegetáriánus, így számára maga a Kánaán, hogy a kedvenceit önmaga termelheti meg. Férje pedig kiváló szakácsként ínycsiklandó finomságokat tálal. Az erkély után az étkező büszkeségére is felhívja a figyelmet.

„Egy forgatáson kaptam egy 10 centiméteres kávécserjét, ami néhány év alatt plafonig érő fává nőtte ki magát. Szerette az étkezőnk hűvös klímáját. Kétszer is termett. Felejthetetlen élmény volt az apró kávészemeket látni. Eltettem emlékbe őket. Ha egyszer lesz egy kávépörkölő műhelyem, megpörkölöm őket. Miután már nem fért el az étkezőben, elajándékoztam, és sajnos elpusztult. Azóta azonban újat vettem, ami szintén szépen cseperedik.”

Őrzi a szülei örökségét

A műsorvezetőre nem csak balkonkertészként várnak feladatok. A szüleitől örökölt telek szintén sok elfoglaltsággal jár.

Amíg a szüleim éltek, sokat segítettem nekik, főleg, amikor már idősebbek voltak. Ők májustól szeptemberig a ráckevei telken éltek. Anyám csodálatosan gondozta a petúniákat, muskátlikat, a sóskát, a spenótot… Mostanra teljesen rám maradt a kert. Csodálatos adottságai vannak, hiszen itt a Kis-Duna előttünk egy stéggel” – mondja merengve.

„Meggyfát már ültettem, de van cseresznye- és körtefánk is. Nincs annál nagyobb öröm, mint amikor az egészséges gyümölcsöket leszüreteljük a fáról. Teljes mértékben biokertem van, nem használok permetező­szert. Nem tudok eligazodni közöttük. Igyekszem mindennek utánanézni, könyveket olvasok, böngészem az internetet.

Azon szerencsések közé tartozom, akik személyesen ismerhették Bálint gazdát. Sokat beszélgethettem vele, próbálom hasznosítani a tanácsait. Arra ösztönzök mindenkit, hogy bátran vágjanak bele az otthoni kertészkedésbe. A gondoskodás egészen biztosan meghozza a gyümölcsét, méghozzá szó szerint!”

Dorottya extra tippjei:

✔ A laikusoknak érdemes muskátlival kezdeni a kertészkedést, hogy azonnal legyen sikerélményük. Az élénk színek is jókedvet árasztanak.

✔ Ládákba, cserepekbe, kaspókba is bátran lehet ültetni.

✔ Figyeljünk a növény igényei­re: amelyik a napot szereti, azt ne tegyük árnyékkedvelő mellé. A vízigényüket szintén tartsuk szem előtt.

✔ A levéltetvek ellen ültessünk fokhagymát, például a rózsa közelébe.

A cikk eredetileg a Story Tavaszi különszámában jelent meg 2024-ben.

Fotó: Schumy Csaba

Címkék: