Nem hittek a szemüknek
A magyarokat leginkább fenyegető betegségek közé tartozik a szívroham és a stroke, sajnos világviszonylatban a szív- és érrendszeri betegségek toplistáján foglalunk helyet. Persze Európa számos országában, többek között északon is egyre több idős ember szed gyógyszert szívproblémákra, az érrendszer helytelen működésének helyreállítására. Ezért egy svéd kisvárosban, Linköpingben, úgy döntöttek a professzorok, hogy nagyszabású kísérletbe kezdenek, amivel talán segíthetnek elejét venni a leggyakoribb betegségeknek.
A szakemberek öt éven át vizsgáltak 70 és 88 év közötti jelentkezőket, miközben Q10 koenzimmel és szelénnel látták el őket. Régóta tudták, hogy a koenzimre és a nyomelemre is szükségünk van, így pótlásuk még az egészséges szervezet számára is indokolt lehet. Ám álmodni sem mertek volna olyan eredményekről, amelyeket az ötéves kísérlet után kaptak! De lássuk, miért olyan különleges ez a két pirulába zárt anyag, és hogyan segített az időseknek.
Szelén: A holdistennő, Selene ajándéka
Alapvető nyomelem, melyet szervezetünk a betegségek és az idő előtti öregedés megelőzésére is használ, vagyis hasznos szabadgyök-fogó. Az antioxidáns fontos szerepet játszik a kórokozók elleni védelemben, az oxidatív stressz csökkentésében és az immunrendszer erősítésében. Bizonyos gyulladások (pl. autoimmun pajzsmirigygyulladás) esetén kúraszerűen adagolva szintén segíthet a gyógyulásban.
A szelén hiánya bőrtüneteket (pl. pigmentációs zavarokat), izomfájdalmat és izombetegségeket, máj- és hasnyálmirigy-problémákat, férfiaknál meddőséget okozhat.
Terhesség esetén az elégtelen szelénbevitel kis születési súlyt eredményezhet. Egyes tanulmányok szerint ez az anyag még a daganatos sejtek növekedésére is hat! Bizonyos mennyiséghez hozzájutunk az ételekből (pl. tengeri halakból, olajos magvakból), ám a kutatók felfigyeltek rá, hogy Kína egyik tartományában, ahol a termőföldben a többi területhez képest alacsonyabb e nyomelem szintje, gyakrabban fordul elő a szelénhiány okozta Keshan-kór. Ez az adat azért fontos, mert a legtöbb nyugat-európai országban, illetve hazánkban is alacsony a talajban található szelén mennyisége.
Q10: A csodás fiatalító
Vitaminszerű, zsírban oldódó anyag, mely testünk minden sejtjében ott van. A szervezet építőköveinek kis „erőműveiben” található, ahol a táplálékból energia lesz, ebben a folyamatban játszik fontos szerepet. Érthető, hogy
a legnagyobb energiafelhasználású szerveinkben: a szívben, a májban és a vesékben van jelen a legnagyobb mennyiségben. Szervezetünk is termeli, ám 20 éves kortól szintje folyamatosan csökken a szervezetben, ezért indokolt lehet a pótlása, hogy megőrizzük a sejtek vitalitását. Az orvosok kimutatták, hogy bizonyos szívbetegségekben szenvedőknek, illetve azok szervezetében, akik nem élik túl a szívrohamot, túlnyomórészt alacsony a Q10 szintje.
A magas koleszterinszintre gyakran felírt statin nevű hatóanyag szintén lecsökkenti a mennyiségét, így ebben az esetben fokozottan oda kell figyelni pótlására! Számos rendszeres Q10-szedő bőre is feszesebb, ránctalanabb a koenzim hatására.
A Q10 szedése bizonyítottan hat a szívizomra: erősebb összehúzódást tesz lehetővé, így a testmozgás is könnyebb.
Áttörés az orvostudományban
A csendes svéd kisvárosban felpezsdült az élet, amikor számos idős ember, önként jelentkezve a vizsgálatra, időközönként vérvételre, orvosi kontrollra járt, miközben a professzorok rendszeresen ellenőrizték, hogy érzik magukat.
A több mint 400 svéd jelentkező fele öt éven át minden nap 200 milligramm Q10 koenzimet és 200 mikrogramm szerves szelént kapott, hogy az orvosok megismerjék ezek hosszú távú, együttes hatását. Maguk is megrökönyödtek, amikor azt az eredményt kapták, hogy a Q10 és a szelén hatása, azokat együtt szedve,
kimagasló. Mi több, még az élettartamunkat is meghosszabbíthatja! Annál a csoportnál ugyanis, akik öt éven át szedték a két tablettát
a megadott mennyiségben, a szív- és érrendszeri betegségekből adódó halálozási arány a felére(!) csökkent.
„Az eredmény még a professzorok, orvosok és gyógyszerészek számára is megdöbbentő, a kardiológiai szaklapok is csak azután közölték, hogy maguk is megbizonyosodtak róla, az adatok objektív, igen hosszú távú szakmai vizsgálat eredményei” – teszi hozzá dr. Sándor Edit, egy dán gyógyszergyártó cég orvosigazgatója.
Európában az átlagos szelénbevitel csupán 40 mikrogramm (µg), mely elmarad a napi 50-60 µg ajánlott mennyiségtől. Ennél is több szelént igényel a szervezetünk, ha kevés a talajban a szelén.
Fotó: pexels