A klimax a nők egy részének viszonylag kevés panaszt okoz, másokat a vérzészavarok mellett hőhullámok, éjszakai izzadás, keringési labilitás, szapora szívdobogásérzés, memóriazavar, a nemi vágy csökkenése, valamint a kisízületek fájdalma is kínozhat. Ezen panaszok megszüntetésére alkalmazzák a hormonpótlást, amellyel a már nem termelődő ösztrogént és progeszteront juttatják a szervezetbe.
Az egyik legnagyobb problémát azonban az jelenti, ha kivizsgálás nélkül kezdi el valaki alkalmazni ezeket a készítményeket. Prof. Dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója, a Magyar Nőorvos Társaság elnöke szerint azonban nem szabad mindent a csökkenő hormonok számlájára írni. Fontos kivizsgálni a tüneteket, mert jó néhány egyéb ok is állhat a háttérben: például egyes pajzsmirigyzavarok is hasonló tünetekkel járnak. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a tünetek hátterében a változókor áll, akkor is alaposan át kell gondolni a további teendőket.
„Napjainkban lecsökkent a hormonpótlás elterjedtsége. Ma Magyarországon átlagosan 100 nőből 1-2 alkalmazza, bár például Angliában ismét kezd népszerűbbé válni. Nem feltétlenül egységes a nőgyógyászok álláspontja a témát illetően. Egyes szakemberek szerint akár a nők 10-20 százalékánál is ajánlott lenne a pótlás, mások viszont inkább óvatosak. Én alkalmazom a hormonpótlást, de csak indokolt esetben. Abban ugyanis biztos vagyok, hogy a súlyos perimenopauzás tüneteket kezelni kell. Javaslom, hogy panaszok esetén egy kifejezetten menopauzával foglalkozó orvost keressenek fel” – magyarázza a professzor.
Amikor érdemes
Az ösztrogénszint csökkenésével a menopauza bekövetkeztével megnő a szív- és érrendszeri megbetegedések gyakorisága, felgyorsulhat az érelmeszesedés és az Alzheimer-kór kifejlődése is, továbbá elindulhat a csontszegénységhez, majd csontritkuláshoz vezető folyamat.
Az ösztrogén szervezetbe juttatásával 15-20 százalékkal csökkenthető a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, ugyancsak mérséklődhet a méhtestrák és a béldaganat esélye. Amennyiben a páciensnek megvan még a méhe, illetve a méh nyálkahártyája, akkor progeszteront is alkalmaznak.
Mellékhatása is lehet
A hormon felírásakor minden hatást, mellékhatást ismertetnek a szakemberek. A páciensek egy része a trombózisképződés és az emlőrák kialakulásának megnövekedett kockázata miatt fél a hormonpótlástól. Kutatások szerint 10 000 nőből hormonadás esetén maximum 6-9 esetben alakul ki trombózis a hormon következtében; az emlődaganatnál pedig hosszabb ideig tartó hormonpótlás esetén – ami nagyjából öt évnél kezdődik – 20 százalékkal nőhet meg az emlőrák kockázata. Ennél rövidebb ideig tartó pótlás esetén alacsonyabb a kockázat.
Melyik az igazi?
Ma már többféle módszer közül lehet választani: gyógynövényes készítmények, gyógyszer, bőrre fújható permet, gél, tapasz.
Az első vizsgálat után általában gyógynövénykészítményeket javasolnak a tünetek enyhítésére, és egyes esetekben ez teljesen megszünteti a panaszokat. Ezek az úgynevezett fitoösztrogének, olyan növényi eredetű vegyületek, amelyek képesek a női nemi hormonhoz hasonlóan a szervezet ösztrogénreceptoraihoz kötődni, és ott hatást kiváltani. Ha ez nem segít, a további kezelés szükségességéről a vizsgálati eredmények kiértékelése után, egyénre szabottan dönt a szakember.
„Amit semmiképp sem javaslok az az, hogy a nők saját magukat gyógyítsák, és a netről rendelhető hormonkészítményektől is óva intenék mindenkit – figyelmeztet Ács professzor. – Megfelelő orvosi terápiával a panaszok ugyanis a minimumra csökkenthetők.”
Fotó: adobestock