Otthoni segítség
Okozhatja vírus és baktérium is. Ha hosszan tartó magas lázzal jár, forduljunk orvoshoz, de ha enyhébbek a tünetek, már rögtön a fájdalom jelentkezésekor otthon is kúrába kezdhetünk.
A mézes, citromos, langyos gyógyteák és a sós vizes vagy zsályás gargalizálás mellett érdemes betartani a gégediétát is: kerüljük a forró, túl fűszeres, hideg és a szénsavas italokat és ételeket! Közvetlenül a torokra tegyünk meleg kamillás borogatást, ez hatékonyan enyhíti a fájdalmat. Ehhez rakjunk egy evőkanál szárított kamillavirágot egy- vagy kétcsészényi forró vízbe, öt percig hagyjuk ázni, majd szűrjük le.
Tiszta kendőt vagy törülközőt áztassunk a főzetbe, csavarjuk ki, és tegyük a torokra. Ha néhány nap után sem szűnik meg a gyulladás, és belázasodunk, feltétlenül forduljunk orvoshoz, mert a betegség szövődményeként gennyes mandulagyulladás alakulhat ki.
Tipp
A torok-, mandula- és garatgyulladást a legjobb megelőzni. Ezért hideg időben kerüljük a szénsavas italokat, viszont öltözködjünk melegen. Védjük a nyakat és a fejet. Emellett erősítsük immunrendszerünket C-vitaminban gazdag zöldségekkel és gyümölcsökkel.
Természetes trükkök
A házi kezelés leghatékonyabb orvossága a fokhagyma. Nyomjunk szét két fokhagymagerezdet, keverjük össze egy citrom levével és két evőkanál olívaolajjal. Vegyünk be egy kiskanálnyit, rövid ideig tartsuk a szánkban, majd nyeljük le. Naponta háromszor ismételjük meg.
Hálószobánkban használjunk párásítót, így éjszaka alvás közben sem szárad ki a torkunk, és nem erősödnek fel a fájdalmak.
Egy tojássárgáját egy kanál mézzel keverjük fehérre, és öntsük fel egy bögre forró tejjel. Lassan kortyolgatva igyuk meg.
Fotó: gettyimages