Itt az ősz, beköszöntött a hideg és ezzel együtt a megfázások, fertőző betegségek időszaka is. Hogy a lehető legkevesebbet legyünk betegek, érdemes támogatni az immunrendszerünket vitamin- és tápanyagdús étkezéssel, a szabadban töltött idővel, rendszeres mozgással, multivitamin-készítményekkel – és aromaterápiával is.
„Az immunrendszer fő feladata, hogy megvédje a testünket a kórokozóktól. Ha ez a védekező rendszer gyengül, vagy zavar támad benne, az nagyban növelheti a fertőzések és betegségek kialakulásának kockázatát – magyarázza Molnár-Jilek Viktória aromaterapeuta. – Ehhez hozzájárul például a nem megfelelő táplálkozás, az alváshiány, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, a mozgásszegény életmód, az öregedés, az elhízás, krónikus betegségek, egyes gyógyszerek és nagyon nagy mértékben a krónikus stressz.
A hosszan tartó stressz növeli a kortizol stresszhormon szintjét, amely hosszú távon gátolja az immunválaszt. A folyamatos stressz gyengítheti a fertőzések elleni küzdelmet és növelheti a gyulladások kialakulását. Az aromaterápia ennek csökkentésében rendkívül hatékony támogatást nyújthat, és ezzel közvetve támogatja az immunrendszert. Ezenfelül bizonyos illóolajok antibakteriális és antivirális tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek segíthetnek a kórokozók elleni védekezésben, valamint elpusztítani és megakadályozni a baktériumok és vírusok szaporodását.”
Segítő olajok
Szakértőnk szerint az alábbi illóolajok nagy hatékonysággal vethetők be az őszi időszakban, mindegyiknek ismert az immunrendszert serkentő, stimuláló hatása.
Kakukkfű linalool: Vírus-, gomba- és baktériumölő, kimerültség esetén új energiát és melegséget ad.
Teafa: Széles körű baktérium- és vírusellenes hatása van. Érdemes reggel 1 cseppet tenni a csuklónkra, segít, hogy ne kapjunk el betegségeket a közösségben.
Citrom: Fertőtlenítő hatású, felfrissít, növeli a koncentrációs képességet.
Indiai citromfű: Erős baktérium- és vírusölő, krónikus fáradtság és letargia ellen hat, nyugtatja az idegrendszert.
Bazsalikom: Hatékony a baktériumok ellen és javítja a hangulatunkat. Várandósság és epilepszia esetén nem használható.
Így használjuk őket!
„Fontos, hogy bár az illóolajok rendkívül jótékony hatásúak, az immunrendszer serkentésében az aromaterápia kiegészítő kezelés legyen, és ne elsődleges megoldás – figyelmeztet szakértőnk. – Az illóolajok komplex módon támogathatják az immunrendszer működését, de nem helyettesítik a hagyományos orvosi kezeléseket, sem az egészséges életmódból származó előnyöket. Ezeket az olajokat lehet egyrészt párologtatni, emellett pedig érdemes roll-on üvegbe keveréket készíteni, amelyből csuklóra vagy tenyérbe kenve 8 alkalommal mélyen szívjuk be az illatot.”
Immunizáló keverék (10 ml roll-on üvegcsébe)
• 8 ml mandula- vagy jojobaolaj
• 3 csepp kakukkfű linalool
• 5 csepp citrom illóolaj
• 3 csepp teafa illóolaj
Fotó: gettyimages