Amilyen megfoghatatlan az agyi köd kifejezés, olyan maga a probléma is: nem betegségről, hanem egy tünetegyüttesről van szó, amely sokféleképpen jelentkezhet. „Az agyi ködöt úgy definiálhatjuk, mint a mentális tisztaság, koncentráció és memória átmeneti vagy tartós zavara – magyarázza Bell Barbara természetgyógyász, fitoterapeuta. – Mindenkinek lehetnek olyan napjai, amikor nehezebben összpontosít, feledékeny, szétszórt. Ez a stresszes, megterhelő időszakok, illetve a kialvatlanság velejárója lehet. Akkor beszélhetünk agyi ködről, ha ezek a tünetek, vagyis a bágyadtság, mentális tompaság, memóriazavar nemcsak pár óráig, hanem napokon, heteken, akár hónapokon keresztül tart, a mindennapjainkra, a kapcsolatainkra is rányomja a bélyegét.”
Valami nincs rendben
Ugyan egyre többet hallhatunk erről az állapotról, az agyi köd nem „számít” betegségnek, és egyelőre nincs is konkrét terápiája. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem lehet vagy nem kell tenni ellene.
„A ködös agyra tünetegyüttesként kellene gondolnunk, ami a szervezet jelzése, hogy valami nincs rendben – figyelmeztet természetgyógyász szakértőnk. – Nagyon fontos, hogy ha ezt tapasztaljuk, és nem csak egyszer-egyszer, néhány óráig, hanem hosszabban, zavaróan sokszor fordul elő, ne legyintsünk rá, hanem igenis foglalkozzunk vele. Mivel az agyi köd nem specifikus tünetekkel jár, nehéz megtalálni a mögötte álló valódi okot, de mindenképp erre kell törekedni.
Állhat a hátterében krónikusfáradtság-szindróma, hormonzavar, gyulladásos folyamat, tápanyaghiány vagy akár vírusfertőzés is.”
Szokatlan tünetek
Az alábbi dolgok mind kapcsolódhatnak a ködös agy jelenséghez:
✔ Lehangoltság
✔ Lassú gondolkodás
✔ Megnövekedett reakcióidő
✔ Feledékenység
✔ Zavartság
✔ Gyakran használt dolgok „elvesztése”
✔ A szavak keresése, lelassult beszéd
✔ Kimerültségérzés
✔ Új dolgok tanulásának nehézsége
✔ Motiválatlanság
Mi köze a Covidhoz?
A koronavírus-járvány alatt és azt követően lett szélesebb körben ismert a ködös agy kifejezés, mert a fertőzéshez kapcsolódóan az addiginál komolyabb mértékben, tömegesen érintette az embereket. A betegség után lábadozva sokan tapasztalnak elhúzódó memóriazavart, tanulási nehézséget, tompaságot.
„A Covid-fertőzés szisztémás gyulladást idéz elő a szervezetben, a betegség az immunrendszer túlzott aktivációjával jár, egyszerre túl sok termelődik a citokin nevű gyulladáskeltő molekulákból, ami többek között az agy működésére is hatással van. Emellett a fertőzés a szervezet oxigénellátottságára is hat, ami szintén befolyásolja az agy működését.
A betegség hatalmas stresszt jelent a szervezet számára, ami a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengely túlterhelését eredményezi, és ennek köszönhetően fokozza az agyi ködöt. A betegség alatt kapott nagy dózisú gyógyszerek pedig a bélflórára is kifejtik a hatásukat, és felborul a mikrobiom egyensúlya, ami a bél-agy tengelyen keresztül negatívan hat az agy működésére. A ködös agyra a poszt-Covid-tünetegyüttes részeként is lehet gondolni, ilyen esetben a gyógyulás hosszabb folyamat lehet.”
Ne törődjünk bele!
„Ha egyre többször vesszük észre magunkon, hogy nem találjuk a szavakat, tompábbak vagyunk, az legyen figyelemfelkeltő számunkra – hangsúlyozza Bell Barbara. – Minél hamarabb észleljük, hogy valami nincs rendben, annál egyszerűbb kisebb életmódbeli változtatásokkal, akár otthoni praktikákkal visszatámogatni a szervezetet az egyensúly állapotába. És minél kevésbé törődünk a jelekkel, idővel annál komolyabb, több rendszert érintő egyensúlytalanság tud kialakulni.
A zavaró agyi köddel kapcsolatban is kérjük első körben a háziorvos segítségét, aki elküld a megfelelő vizsgálatokra, majd szakorvoshoz irányít – ez a laboreredmények, vizsgálatok ismeretében, a tünetek erősségétől függően lehet például endokrinológus, neurológus, pszichológus, pszichiáter. A lényeg, hogy meg kell találni, hol billent el a szervezet működése, hol kell elkezdeni megtámogatni, hogy vissza tudjon állni az egyensúly.”
Mi okozhatja?
Sok minden állhat a ködös agy hátterében, például ezek a problémák:
✔ Vírusfertőzés, például Covid
✔ Krónikus stressz
✔ Hormonális változások, például menopauza
✔ Vitamin- és tápanyaghiányok (például vas, B-vitaminok)
✔ Gyógyszermellékhatások
✔ Kialvatlanság
✔ Intoleranciák és allergiák
✔ A bélflóra egyensúlyának felborulása
Otthoni teendők
Amíg nem jutunk el orvoshoz (vagy a megfelelő orvoshoz), az alábbi „praktikákkal” segíthetjük a szervezetünket, hogy csökkentsük az agyi köddel járó kellemetlenségeket.
- Az elegendő alvás, pihenés elengedhetetlen.
- De nemcsak a mennyiség fontos, törekedjünk az alvásunk minőségének javítására: lefekvés előtt 1-2 órával ne nézzünk képernyőt, fogyasszunk nyugtató gyógyteát, alakítsunk ki esti rutint.
- Hagyjuk el az étrendünkből a túlfinomított élelmiszereket, legalább a fehér cukor fogyasztását csökkentsük jelentősen.
- Fogyasszunk antioxidánsokban gazdag, szezonális gyümölcsöket, zöldségeket. Készételek helyett együnk otthon főzött fogásokat.
- A vitamin- és tápanyagpótláshoz válasszunk jó minőségű étrend-kiegészítőket.
- Mozogjunk rendszeresen – napi 20-30 perc séta is sokat számít: fokozza a vérkeringést, javítja a szervezet oxigénellátottságát.
- Foglalkozzunk a stresszkezeléssel, igyekezzünk megtalálni, mi az a tevékenység, ami bennünket kikapcsol, feltölt.
- Tanuljunk, olvassunk, fejtsünk keresztrejtvényt: ezek „tornáztatják” az agyat, segítenek regenerálni, újraépíteni az idegi kapcsolatokat.
Fotó: adobestock