Kókusztej vagy kókuszvíz
Fontos megjegyezni, hogy a kókuszvíz nem összekeverendő a kókusztejjel. Ugyanabból a gyümölcsből származnak, de drasztikusan különböznek az íz, az állag és a benne található tápanyagok, vitaminok tekintetében.
• A kókusztej az érett kókuszdió húsából készül, és növényitej-helyettesítő. Jellemzően thai levesek hozzávalója, illetve felhasználhatjuk sütemények, édességek készítésekor is.
• A kókuszvízet a fiatalabb kókuszdió belsejéből nyerik, enyhén édes és jóval áttetszőbb a kókusztejnél. Az íze sokkal inkább emlékeztet a frissen feltört gyümölcs húsára, mint a növényitej-helyettesítőhöz. Ami a főzést illeti, ugyanolyan sokoldalú, mint a kókusztej. Használhatjuk turmixok és nyers vegán desszertek készítéséhez. Legjobb hidegen fogyasztani, mivel egyes egészségügyi előnyeit a melegítés során elveszíti.
Javítja a só-víz háztartást
Bár a kókuszvíz nem mondható éppen olcsónak, nem véletlenül vált az elmúlt években egyre népszerűbbé a sportitalok és más cukros italok egészséges alternatívájaként. Ugyanis jelentősen hidratál és támogatja az általános egészséget. Az első és legfontosabb előnye, hogy a szervezetünknek fontos, természetes elektrolitokat – például kálium-, nátrium- és magnéziumionokat – tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek a szervezet megfelelő folyadékegyensúlyának fenntartásához. Ezek az elektrolitok segíthetnek pótolni az izzadás vagy a betegség következtében elvesztett folyadékot.
Csökkenti a vérnyomást és védi a szívet
Egy pohár kókuszvízben körülbelül 600 mg kálium található – ez több, mint amennyi egy banánban található. Káliumionokra azért van szükségünk, mert döntő szerepet játszanak a folyadékegyensúly fenntartásában, a vérnyomás szabályozásában és a szív egészségének támogatásában. A nátrium is egy fontos elektrolit-alkotóelem, amely segít fenntartani a folyadékegyensúlyt és szabályozza a vérnyomást. A magnézium elengedhetetlen az izom- és idegműködéshez, míg a kalcium a csontok egészségéhez.
A csontoknak is jót teszünk vele
Kitűnő tápanyagforrás is, C- és B6-vitamint rejt magában, valamint a már említett ásványi anyagok mellett vasat is tartalmaz. A benne található tápanyagok jótékony hatással vannak az immunrendszerünkre, elősegítik, hogy a csontok és a fogak egészségesek maradjanak, valamint csökkentik egyes krónikus betegségek kockázatát. És mivel magas a kalciumkoncentrációja – egy pohár folyadékban a napi ajánlott bevitel 6%-a van meg –, a rendszeres fogyasztása csökkentheti a csontritkulás kockázatát, amire idősebb korban muszáj odafigyelnünk.
Támogatja a fogyókúrát
És a legjobb hírt még nem is mondtuk! A kókuszvíz alacsony kalóriatartalmú ital, amely poharanként körülbelül 46 kalóriát és mindössze 6 gramm természetes cukrot tartalmaz. Tehát akinek nemcsak az egészsége fontos, de a vonalaira is odafigyel, annak kiváló megoldás a cukros üdítők, gyümölcslevek helyett. A boltokban kapható gyümölcsleveket gyakran egészségjavító italként forgalmazzák, de vigyázni kell velük, mert nagyon sok hozzáadott cukrot tartalmazhatnak.
És igen, még ezen túl is van előnye a kókuszvíznek! A fehérje- vagy rostforrása nem szökik az egekbe, így a gyomrát sem terheli meg annak, aki erre érzékeny. Egy pohár lé mindössze 2,6 gramm fehérjét és kevesebb mint 1 gramm rostot tartalmaz, mellyel szemben áll magas tápanyagtartalma, emiatt továbbra is remek kiegészítője az egészséges táplálkozásnak.
Kevesebb esély a vesekőre
A Verywell Health brit magazin szerint a kókuszdióból származó víz segíthet megelőzni a vesekövek kialakulását azáltal, hogy csökkenti a kristály- és kőképződést. Természetes vízhajtó is, vagyis segít kiüríteni a méreganyagokat a szervezetből, és támogatja a veseműködést.
Sportoláskor is jól jön
A magas káliumtartalom miatt ajánlott a sportolók és a rendszeres testmozgást végzők számára. Az viszont tévhit, hogy testmozgás alkalmával kiválthatjuk vele a jól ismert sportitalokat, inkább mellettük ajánlott.
Milyet vegyünk?
A márka kiválasztásakor fontos, hogy figyelmesen olvassuk el a címkét. Egyes termékek cukrot vagy más édesítőszert rejthetnek az íz javítása érdekében. Vannak olyan kókuszvizek is, amelyek tartósítószereket vagy egyéb adalékanyagokat tartalmaznak az eltarthatóság meghosszabbítása miatt – ezeket is érdemes kiszűrni az egészségünk érdekében.
Fotó: gettyimages