Tekerjünk és tornázzunk
„Egy könnyed szárazföldi bemelegítés után már ugorhatunk is a medencébe, hogy elkezdhessük a vízben való biciklis edzésünket. A különleges mozgásformát még érdekesebbé és izgalmasabbá teszi, hogy közben vidám zenékre tornázunk is. Nem csupán a felsőtestünket, karunkat mozgatjuk meg, de felállhatunk a nyeregben. Tekerés közben guggolásokat végezhetünk, amire a szárazföldön nem biztos, hogy képesek lennénk. Míg a szobabiciklin csak a lábunkat erősítjük, addig a vízben tekerés közben szinte minden izmunkat, porcikánkat megmozgatjuk” – mondta a gyógytornász, edző.
Könnyed fogyás
„A vízben könnyedén, mégis hatékonyan mozoghatunk. Kétszer annyi zsírt égethetünk el ugyanannyi idő alatt, mint szárazföldön ugyanezzel a mozgással. Így a medencében való kerékpározás akkor is óriási élvezetet nyújthat számunkra, ha például túlsúlyunk van. Vagy régóta nem sportoltunk, és nehezen vesszük rá magunkat a sportolásra.
Ráadásul nem eshet meg velünk, hogy az első óra után annyira kifulladunk, hogy elmegy a kedvünk az egésztől, bónuszként pedig még az izomláztól sem kell félnünk, az ugyanis nem lesz!” – ígérte az edző.
Észrevétlen alakformálás
Ha különösebb megerőltetés nélkül szeretnénk néhány centit lefaragni a popsinkból, csípőnkből, combunkból, vagy keskenyebb derékra vágyunk, esetleg formásabb vádlira, akkor heti 2-3 medencében való tekeréssel biztosan elérhetjük a kitűzött célt.
Ha fájdalmas minden mozzanat
„Az Aquacyclinget akkor is kipróbálhatjuk, ha egy sérülés miatt sokáig nem mozoghattunk. Az izmaink legyengültek, és esetleg bizonyos mozdulatok még mindig fájdalmat okoznak. Ha erről van szó, akkor mindenképpen beszéljünk az edzővel, aki az amúgy is kíméletes mozgást még fokozatosabbá teszi számunkra, különösen ügyelve arra, hogy az érintett testrészt is kellőképpen vissza tudjuk erősíteni” – tanácsolta a gyógytornász.
Együtt a barátokkal
Az Aquacycling vagyis csoportos vízi kerékpározás nem csak hatékony testmozgás, de kellemes kikapcsolódás is. Együtt sportolhatunk a barátainkkal, családunkkal, és közben remekül szórakozhatunk. A mozdulatok variálhatók, így akár saját koreográfiát is kitalálhatunk, akár énekelhetünk is, hogy még vidámabbá tegyük az edzéseket.
Idősebbek is elkezdhetik!
Ez a mozgásfajta annyira könnyed, hogy akár idősebb korunkban is egész nyugodtan nyeregbe pattanhatunk. Ha csak tekerünk nyugodt tempóban, akkor is jelentősen javul az állóképességünk, és fokozza a szív- és keringési rendszerünk működését. Nagy előnye még, hogy nem terheljük vele az ízületeinket és a gerincünket.
Vissza visszerek!
Az ülő- és állómunka sokunk számára visszerekkel jár, ami akár fájdalmassá is válhat. A víz alatti tekerés erre is nagyon jó, ugyanis fokozza a vérkeringést, erősíti a meggyengült érfalakat. Ugyanilyen hatékonyan szünteti meg a narancsbőrt is.
Szabaduljunk meg a depressziótól!
A víz már önmagában rendkívül jó hatással van a lelkünkre és az idegeinkre, fokozza a boldogsághormon, vagyis az endorfin termelését, oldja a bennünk lévő feszültséget, ha pedig közben még mozgunk is, társaságban is vagyunk, akár beszélgetünk is, akkor szinte biztos, hogy búcsút inthetünk a depressziónak.
Kiegészítésnek is kiváló!
Ha nem szeretjük a monoton, unalmas sportokat, akkor a vegyes, úgynevezett cross-training edzésünkbe beiktathatunk heti egy-két könnyed víz alatti biciklizést is.
Tudta?
A testsúlyunk többségét a víz felhajtóereje miatt elveszítjük, pulzusszámunk lecsökken, így míg a szárazföldön csak 10 perces intenzívebb testmozgásra volnánk képesek, a vízben akár 40-50 perces edzést is könnyedén végrehajthatunk.
Fotó: archív