Egészség

Rengeteget eszel belőle: kicsinálhatja a bélrendszeredet ez a szuperélelmiszernek kikiáltott alapanyag

A zabot mostanában a legegészségesebb alapanyagként tartjuk számon, amiből azt ajánlják, egyóünk minél többet. Ám most kiderült, hogy mégsem annyira egészséges.
egy tál zabkása áfonyával és banánnal

Az utóbbi években a zabot szinte minden egészségtudatos étrend alappilléreként ünnepelték. A reggeli zabkása, a zabital, a zabszeletek és egyéb zabos finomságok a „superfood” kategória állandó szereplőivé váltak. De vajon tényleg annyira egészséges a zab, mint amilyennek a táplálkozási trendek sugallják? A Green.hu utánajárt a zab kevésbé ismert árnyoldalainak – különösen a bélrendszerre gyakorolt hatásainak.

Valóban jót tesz a szervezetednek a zab?

A zab gazdag rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, ez tény tény. A leggyakrabban emlegetett pozitívuma a benne található rengeteg rost, amely segíthet csökkenteni a koleszterinszintet és stabilizálni a vércukorszintet. De mi történik a bélrendszerben, az után, hogy a zabot megemésztjük?

Nem minden rost egyforma, és nem minden szervezet reagál rájuk ugyanúgy. A zabban található rostok egy része fermentálódik a vastagbélben (leegyszerűsítve, megrohad, mint a kovászos uborka a napon), ami sokaknál puffadáshoz, gázképződéshez és felfúvódáshoz vezethet. Főleg, ha valaki érzékenyebb emésztőrendszerrel rendelkezik.

Ez is érdekelhet

  1. Ez a legjobb tea 50 év felett: javítja a memóriát és jobban is alszol tőle
  2. Szuperélelmiszerek: bombaként robbantja le a hasi zsírt a 10 legegészségesebb étel
  3. 24 évvel is tovább élhetsz: ezt a 8 dolgot tartsd be az orvostudomány szerint

Fitinsav: a zab rejtett vegyülete

A zab egyik legnagyobb problémája a fitinsav. Ez egy természetes növényi vegyület, amely az ásványi anyagok – például a vas, a cink, a kalcium és a magnézium – felszívódását akadályozhatja.

A fitinsav eredetileg a növények védekezési mechanizmusa, amely segít megóvni a magokat a korai csírázástól. Az emberi bélrendszerben azonban más hatást fejt ki: ha túl sok zabot fogyaszasz, a fitinsav hozzájárulhat a tápanyaghiány kialakulásához, különösen akkor, ha az étrended már eleve nem elég változatos vagy tápanyagdús.

A fitinsav elleni védekezés egyik módja a zab áztatása vagy fermentálása, de a bolti zabkásák és zabpehelytermékek ritkán mennek keresztül ilyen folyamatokon.

Csendes veszély a gluténérzékenyek számára

A zab ugyan önmagában gluténmentes, de a feldolgozás során gyakran szennyeződik búzával, árpával vagy rozssal, amelyek mind glutént tartalmazó gabonafélék. A gluténérzékeny és cöliákiás emberek számára ez gyulladást és bélkárosodást okozhat.

egy tál zabkása áfonyával és banánnal
Nem mindegy, mennyi zabot eszel

Mikor válik ellenséggé a zab az emésztésed számára?

Sokaknál előfordul, hogy a zab, vagy zabos ételek fogyasztása után puffadás, gázképződés, székrekedés vagy éppen hasmenés jelentkezik náluk. Ez különösen gyakori az IBS-ben (irritábilis bél szindrómában) szenvedők körében.

A zab FODMAP-tartalma (erjeszthető szénhidrátok csoportja) közepes szinten van, ami azt jelenti, hogy bizonyos embereknél hozzájárulhat az emésztési zavarokhoz. A beta-glükán rost, bár egészségesnek van kikiáltva, egyeseknél bélirritációt válthat ki, főleg nagy mennyiségben.

Egészséges vagy túlértékelt csodaszer a zab?

A zab népszerűségének nagy részét a marketinggépezet hajtja. Az élelmiszeripar gyakran beszél úgy a zabról, mint „szuperélelmiszer”, miközben a kevésbé kellemes hatásokról kevesebb szó esik. A zabtermékek – zabkásák, granolák, zabitalok – gyakran cukorral, aromákkal és adalékanyagokkal dúsítottak, amelyek elnyomják az eredeti tápértéket, miközben egészségesnek álcázzák őket.

Kinek nem ajánlott a zab?

  • Bár a zab egyesek számára kis mennyiségben hasznos lehet, bizonyos esetekben érdemes elkerülni:
  • Gluténérzékenység vagy cöliákia: még a „gluténmentes” zab is problémás lehet az avenin miatt.
  • IBS vagy emésztési érzékenység: a zab fermentálódása puffadáshoz és görcsökhöz vezethet.
  • Tápanyaghiányban szenvedők: a fitinsav gátolja az ásványi anyagok felszívódását.
  • Autoimmun betegek: egyes elméletek szerint a zabban található fehérjék serkenthetik az immunválaszt

Fotó: gettyimages