Egészség

Előzd meg a sérüléseket 50 év felett: így kezd el mozogni 5 egyszerű lépésben

A mozgás idősebb korban is fontos része az egészséges életmódnak. Ilyenkor azonban már nem olyan a terhelhetőségünk, mint fiatalon, és a regenerálódás folyamata is lassabb. Érdemes tehát fokozottan figyelni arra, hogy lehetőleg kivédjük a rándulásokat, ficamokat, túlterhelést.
Idősebb nő nyújt az erdőben

Fontos a reális kép

Jó, ha reális képet alkotunk az erőnlétünkről, és a tevékenységeinket ehhez igazítjuk. Ha túlbecsüljük a teljesítőképességünket, túlterhelhetjük a mozgás-szerveinket. Ha viszont alulértékeljük, hogy mennyit bírunk, akkor a kelleténél jobban visszafoghatjuk magunkat, egy idő után akár le is mondhatunk az aktivitásról. Aki több évnyi mozgásszegény életmód után szeretne edzeni, kezdje kicsiben: első alkalommal akár 10-15 perc séta is elég lehet. Lassan, egy-két percekkel növeljük a sportolás időtartamát, ne merüljünk ki teljesen.

Természetes mozdulatok

A legjobb, ha a természetes mozgásformákat választjuk: a séta, a kirándulás, a két bot segítségével végzett nordic walking nem igényel különleges technikát.

A bemelegítést azonban nem érdemes elhanyagolni, és a kényelmes, biztos tartású lábbeli is fontos. Az úszás is remek, kímélő sport, hiszen a vízben kevesebb terhelés éri az ízületeinket.

A kerti munka is alaposan átmozgathat.

Van, amihez útmutatás kell

A jóga és a pilates nagyon jó hatással van a testre, ám az alapvető gyakorlatokat mindenképpen szakembertől sajátítsuk el. Csábító lehet az interneten található edzésvideók sokasága, ám ilyenkor nincs ott az oktató, hogy kijavítson, ha valamit esetleg rosszul csinálunk, ez pedig sérüléshez vezethet. Kezdőként épp ezért érdemes csoportos órákra beiratkozni. Amennyiben egy mozdulat nem esik jól, húzódást, fájdalmat érzünk, akkor ne erőltessük.

Idősebb nő nyújt az erdőben

Ez is érdekelhet: Megdöbbentő adat: ennyi rostot kellene enned naponta 50 felett, hogy egészséges maradj

Tegyük biztonságossá a lakást!

  • Mérjük fel, hol leselkedik ránk balesetveszély a lakáson belül.
  • Távolítsuk el vagy rögzítsük a csúszkáló szőnyegeket.
  • A lépcsők mellett mindig legyen korlát, és a lépcsőfokokra tegyünk csúszásgátló bevonatot.
  • A lakás sötétebb részein szereljünk fel plusz fényforrásokat, éjszakai irányfényeket.
  • Az éjjeliszekrényünkön tartsunk zseblámpát, arra az esetre, ha éjszaka ki kellene mennünk a mosdóba.
  • Az útban lévő tárgyakat, kábeleket pakoljuk el.
  • A fürdőszobába is tervezzünk kapaszkodókat, a nedves, csúszós burkolatot pedig mindig töröljük szárazra.
  • Ha valahol síkosra kopott a járólap, oda szintén kerüljön csúszásgátló burkolat.
  • Lehetőleg ne álljunk létrára, székre, különösen akkor, ha gyakran megszédülünk.

Tápláljuk az ízületeinket!

Az ízületeink, porcaink táplálásáról se feledkezzünk meg. Az egészséges, minél változatosabb étrend, valamint a kollagénben gazdag kocsonya, húsleves sokat segíthet. De ha kimondottan kopásos problémákkal küzdünk, akkor – az orvossal egyeztetve – D-vitamin-, kollagén-, hialuronsav- vagy glükózamintartalmú étrend-kiegészítőre is szükségünk lehet.

A házimunka is terhelés

Sokszor hajlamosak vagyunk lebecsülni a házimunkának a testünkre gyakorolt hatását. Pedig egy nagyobb lakást kitakarítani, órákig a tűzhely és a mosogató mellett állni, vagy épp hazacipelni a hétvégi nagybevásárlást, felér egy edzéssel. Inkább sétáljunk el naponta-kétnaponta a boltba, hogy ne kelljen egyszerre sokat cipelnünk. Az árukat osszuk el két szatyorba, hogy mindkét oldalunkon egyenletes legyen a teher. A nagytakarítást is szedjük szét heti, napi részletekre.

Fotó: AdobeStock