Omlós gyúrt
Az igazi klasszikus, a régi háziasszonyok mindig tartottak omlós sütiket a kamrában, váratlan vendégeknek. Receptjében 1 réintellsz cukor, 2 rész hideg margarin, 3 rész liszt szerepel. Mehet még bele tojás, kis só, fűszerek, víz. A hozzávalókat egy tálban összemorzsoljuk, majd simára gyúrjuk, és hűtőbe tesszük pihenni. Készülhet belőle torta, pite, keksz, lehet édes is, sós is, persze akkor cukor nélkül.
Omlós kevert
Itt nem ennyire egyszerű képlet az alapanyagok aránya. A száraz hozzávalókat, a lisztet, a sütőport, csipetnyi sót, cukrot és a „folyékony” alapanyagokat (a margarint, a tojást, a tejet, a tejszínt, a joghurtot, az olajat – mikor mit) – külön-külön dolgozzuk össze, majd a kétfélét összevegyítjük, keverjük, kézzel vagy akár robotgéppel, amíg sima nem lesz. Muffinok, gyümölcskenyerek, bögrés sütik készülnek belőle, és ide tartozik a híres egyensúlytészta is, ami annak köszönheti a nevét, hogy minden fontos hozzávalóból ugyanakkora súlyú kell bele.
Omlós élesztős
Ez kissé hosszabban készíthető, mert keleszteni kell, de megéri, mert tovább marad friss, ilyen a bejgli és a zserbó tésztája.
Tippek
✔ Az omlós tésztákat minél rövidebb ideig gyúrjuk.
✔ Forró sütőben kezdjük sütni, majd mérsékeljük a hőfokot.
✔ Tortákhoz elő kell sütni az omlós tésztát. Ilyenkor érdemes szárazbabbal vagy rizzsel lenyomatni, hogy ne púposodjon fel sütés közben.
Intelligens krémes
Az a különlegessége, hogy kevert tésztaként tesszük a sütőbe, de másnapra, mint egy krémesben, különválik benne a tészta és a krém. 8 tojást szétválasztunk, a sárgáját 15 dkg cukorral és 2 csomag vaníliás cukorral kikeverjük, hozzáadunk 15 dkg felolvasztott margarint, 10 dkg lisztet, 1 liter tejet, majd a kevés porcukorral habbá vert tojásfehérjét. Mindezt tepsibe öntjük, és 180 fokos sütőben
60 percig sütjük.
Fotó: gettyimages