Konyha

5 szuper gazdag téli leves olcsón: második fogás sem kell utánuk

Télen minden meleg fogás duplán jól esik, pláne a leves, amiből soha nem elég! Gyorsan mutatunk is öt receptet, amivel minden borongós este szebbé tehető.

Palócleves

Hozzávalók:
50 dkg ürühús
30 dkg burgonya
20 dkg sárgahüvelyű zöldbab
fél dl olaj
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál pirospaprika
1 zöldpaprika
1 paradicsom
1 dl tejföl
1 evőkanál liszt
1 csokor kapor
őrölt bors, só

Magyar specialitás: a palócleves

A palócok életét gyönyörű írásokban megörökítő Mikszáth Kálmán tiszteletére alkotta meg és nevezte el palóclevesnek Gundel János 1892-ben. Gundel zöldbabos ürülevest kreált, tejfölös habarással sűrítette, és friss kaporral fűszerezte. Mikszáth a legenda szerint többször is vett belőle. Az ürücombot manapság sertéshússal helyettesítik, de a leves úgy is nagyon finom.

Forró olajban megpirítjuk az apróra vágott hagymát, a zúzott fokhagymát, majd a koc­kák­­ra darabolt ürühúst (vagy sertéscombot). Fehéredésig sütjük, megszórjuk pirospap­ri­ká­val, és annyi vizet öntünk rá, hogy éppen ellepje. Sózzuk, borsozzuk, felforraljuk, majd ha a hús félig megpuhult, beletesszük a kisebb kockákra vágott paprikát, paradicsomot, burgonyát és a 3 centis darabokra vágott zöldbabot. Ismét felöntjük vízzel, hogy a hozzávalókat háromujjnyira ellepje. Felforraljuk, kö­ze­pes tűzön puhára főzzük, majd tejfölös habarással sűrítjük, és megszórjuk kaporral. A levest tányérokba merjük, és meglocsoljuk tejföllel.

Sárgaborsó-krémleves

Hozzávalók:
30 dkg sárgaborsó
30 dkg darált sertéshús
1 fej vöröshagyma
8 dl zöldségleves
2 evőkanál mustár
1 csokor petrezselyem
1 dl tejföl
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál pirospaprika
2 dl olaj
őrölt bors, só

A sárgaborsót és a felaprított hagymát a zöldség­levesben feltesszük főni, majd amikor meg­puhult, krémesre turmixoljuk. Sózzuk, borsozzuk, belekeverjük a mustárt és a petrezselymet, a legvégén a tejfölt is. Ha a leves túl sűrű, kevés zöldséglevessel felhígítjuk. A húsgombóchoz a darált húst sózzuk, borsozzuk, és belekeverjük a zúzott fokhagymát és a pirospap­rikát. Vizes kézzel kisebb gombócokat formázunk belőle, és forró olajban pirosra sütjük. Tányérokba szedjük a levest, és a tetejére tesszük a ropogós húsgombócokat.

Húsos kelbimbóleves tésztasüveggel

Hozzávalók:
50 dkg sertéscomb
20 dkg kelbimbó
4 evőkanál olaj
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 kiskanál majoránna
1 sárgarépa
1 fehérrépa
1 csokor petrezselyem
25 dkg liszt
10 dkg vaj
2 tojás
őrölt bors

víz

Forró olajban pirosra sütjük a felaprított hagymát, hozzátesszük a zúzott fokhagymát és a kockákra vágott combot. A húst fehéredésig sütjük, és sóval, borssal, majoránnával fűszerezzük. Beletesszük a félkarikákra darabolt sárga- és fehérrépát, annyi vizet önt­ünk rá, hogy háromujjnyira ellepje. Felforraljuk,
15 percig főzzük, az elfelezett kelbimbókat beletesszük, és megszórjuk petrezselyemmel. Amikor minden megpuhult, mély, hőálló levesescsészékbe szedjük. A tésztasüveghez elmorzsoljuk a lisztet a vajjal, belekeverünk egy tojást, és annyi vizet, hogy könnyen gyúrható tésztát kapjunk. 30 percre hű­­tőbe tesszük, és lisztezett deszkán 3 mm vastagra nyújtjuk. Egy centivel szélesebb korongokat vágunk a tésztából, mint a csésze pereme. A csészék széleit bekenjük tojással, ráfektetjük a tésztakorongokat, és a széleket rányomkodjuk.

Borscs

Hozzávalók:
3 evőkanál olaj
1 fej vöröshagyma
1 sárgarépa
1 fehérrépa
1 l zöldségleves
2 főtt cékla
fél fej édes káposzta
2 burgonya
őrölt bors, só
2 babérlevél
1 csokor petrezselyem
cukor, ecet
1,5 dl tejföl

Piros leves: a borscs

Hagyományos étel Oroszországban, Lengyelországban, Litvániában és Ukrajnában. Hozzávalói húsok, zöldségek és fűszerek, ezektől válik tartalmassá és különleges ízűvé. Általában húslében főzik a párolt zöldségeket (sárga- és fehérrépát, krumplit, hagymát és a külön párolt céklát citromlével locsolva, hogy ne fakuljon ki). Ízesítik babérlevéllel, köménnyel, fokhagymával, és hogy kellően savanyú legyen, kerülhet bele savanyú káposzta is. Hidegen és melegen is finom.

A forró olajban pirosra sütjük a fel­aprított hagymát, beleszórjuk az apróra darabolt sárga- és fehérrépát is. Felöntjük a zöldséglevessel, felforraljuk, és amikor a répák félig megpuhultak, beletesszük a vékony csíkokra vágott céklát, káposztát és a felkockázott burgonyát. Ha új­ból felforrt, megsózzuk, megborsozzuk, és beletesszük a babérleveleket is. Ha a zöld­sé­gek megpuhultak, megszórjuk pet­re­zselyemmel, majd cukorral, ecettel pi­káns­ra ízesítjük. Forrón levesestálba merjük, meglocsol­juk tejföllel, de tejfölt külön is kínálhatunk hozzá.

Füstölt sajtos krémleves brokkolival

Hozzávalók:
5 dkg vaj
3 evőkanál liszt
1 l + 3 dl zöldségleves
15 dkg füstölt sajt
1 dl tejszín
2 szál zöldhagyma
2 tojássárgája
1 kis fej brokkoli
őrölt bors, só

Az olvasztott vajban világosra futtatjuk a lisztet, felöntjük hideg zöldség­le­vessel, és simára főzzük. Hozzáöntjük a tejszínt, felforraljuk, majd belefőzzük a karikákra vágott zöldhagymát, a ke­vés forró levessel simára kevert tojás­sárgákat, és megsózzuk, megborsozzuk. Amikor már nem forraljuk to­vább, beleszórjuk a reszelt füstölt sajtot. Tála­lás­kor a forró levest tá­nyérokba merjük, és roppanósra főzött brok­ko­li­rózsákkal tálaljuk.

Fotó: pexels