Beszélő evőeszközök
A kés és a villa nemcsak arra jók, hogy könnyedén felvághassuk az ételt, amit elénk tesznek az étteremben, hanem arra is, hogy üzenjünk velük a pincéreknek vagy éppen a szakácsnak! Megmutatjuk, melyik elhelyezési forma mit jelent!
Kell egy kis szünet!
Ha szeretnénk egy kicsit pihenni evés közben, és rövid idő elteltével folytatnánk a lakmározást, akkor a kést a jobb, míg a villát a baloldalra kell helyeznünk a tányéron úgy, hogy közben az eszközök feje egymás felé mutasson. Így jelezzük a pincérnek, hogy még nem végeztünk a fogással.
Jöhet a következő!
Amennyiben arra vágyunk, hogy kihozzák nekünk a második fogást vagy éppen a desszertet, akkor fektessük el a villánkat keresztben a tányéron, a kést pedig fektessük úgy rá, hogy egy pluszjelet kapjunk.
Kitűnő volt!
Szeretnénk nyomatékosítani a pincérünknek, hogy mennyire ízlett az étel? Erre is van megoldás: fektessük az evőeszközeinket párhozamosan a tányérunkra úgy, hogy a villa és a kés feje jobbra mutasson. Hiszen a jobb egyenlő kitűnő!
Köszönöm, elvihetik!
Jóllaktunk, és örülnénk, ha már leszednék a pincérek a terítéket? Helyezzük keresztbe a tányéron az evőeszközöket egymással párhuzamosan úgy, hogy a fejük előre mutasson. Meg fogják érteni!
Nem ízlett!
Nemcsak az elégedettségünket fejezhetjük ki jelekkel, hanem azt is, ha kifogásoltuk az ételt: az evőeszközeinket ahhoz hasonlóan tegyük le, mint a pihenésnél, azzal a különbséggel, hogy a kés és a villa feje érjen össze, vagy éppen kapaszkodjon egymásba.
Elrendezés minden esetre
Akár mi magunk ülünk le a családdal egy ünnepi vacsorára, vagy éppen egy terülj-terülj asztalkámmal találkozunk egy elegáns rendezvényen, érdemes tudnunk a legfontosabb terítési szabályokat.
Reggeli: Induljunk kényelmesen
Amikor reggelihez terítünk, törekedjünk az egyszerűségre. A tányértól jobbra helyezkedjenek el azok az evőeszközök, amit ilyenkor a legtöbbször használunk, vagyis a nagykés és a teáskanál.
Ha szeretnénk kitenni egy külön tányért a péksüteménynek vagy a vajnak, akkor a vajazó kés oda kerüljön. A szükséges poharak és csészék is a jobb oldalra kerüljenek, mert így könnyebb elérni őket. Ha úgy gondoljuk, gondoskodjunk müzlistálról is.
Ebéd: Folytassuk egyszerűen
Ha csak egy előétel vagy desszert és egy főétel várható az ebédnél, akkor a villák kerüljenek a tányértól balra, a kés és a kávés- vagy teáskanál jobbra, míg a desszerteskanál felülre. A pohár, amibe a vizet töltjük, lehet elegánsabb is. Egy csésze kávé vagy tea pedig jólesik lakmározás után!
Vacsora: Zárjuk elegánsan
Vacsoránál kicsit több evőeszköz is felkerülhet, hiszen ilyenkor több fogás is várható, például egy melengető leves. Ezeket olyan sorrendben kell felhelyezni kívülről befelé, ahogy haladunk az ételekkel. Vagyis a baloldal legszélére a salátás-, majd a nagyvilla kerül, a jobb oldalon pedig a leveseskanál után következik a nagykés. Na és egy pohár bor is megengedett!
Vacsora extrákkal: Mindent bele!
Ha igazán nagyszabású rendezvényen vagyunk, és azt látjuk, hogy az asztalunkat elborítják a különböző kellékek, akkor se essünk kétségbe, mert néhány alapszabály segít eligazodni!
- Terítéskor a tányérokat középre helyezzük, kivéve a zsemletányért, amire a péksüteményeket vagy a vajat tesszük. Ez a teríték bal oldalán, feljebb kap helyet.
- Az evőeszközöket belülről kifelé tesszük fel, és étkezéskor kívülről befelé haladunk. Így a fogások sorrendjében kell haladni a legszélétől.
- A megfelelő evőeszköz mindig arra az oldalára kerüljön a tányérnak, amelyik kezével a vendég használja.
- A kések élét fordítsuk a tányér felé.
- Általában a bal oldalra maximum 3 evőeszközt (2 villa és halvilla), a jobb oldalra pedig 4 evőeszközt (2 kés, halkés, kanál) helyezhetünk fel. Felülre 2 evőeszköz (desszertkanál és desszertvilla) jöhet.
- Egy elegáns vacsorán akár négyféle pohár is kerülhet az asztalra a víz, a bor és a pezsgő számára. Általában csokor, egyenes vagy félköríves alakzatban rendezik el őket.
Fotó: Gettyimages