Konyha

Egészségesebb az étel, mint az air fryerben: nem véletlenül imádta a nagyid ezt a sütőtálat

A 70-es, 80-as években szinte minden konyhában volt Römertopf, akkor élte itthon a fénykorát. Bár időigényesebb benne sütni, és némi előkészítést is igényel, a végeredmény sokkal ízletesebb lesz. Érdemes újra elővenni!
étel római tálban

Csak természetesen!

Az ókori konyhákban, különösen a gasztronómiájáról híres Rómában fontos szereplő volt az agyagedény, amelyben az ételeket készíteni és tárolni is lehetett. Később időről időre háttérbe szorult, majd legutóbbi virágzását a német konyha hozta el a múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiben. Onnan érkezett hozzánk is. A gyártó cég, a Römertopf Keramik elnevezésének pontos fordításaként kapta a római tál nevet, honi változatát pataki tál néven emlegették. Ovális vagy kerek, fedele is van, és nincs rajta máz, így az ételek a natúr cserépben sülnek, főnek vagy párolódnak – ez jól rímelt a természetesség 20. század végi divatjára.

Minden együtt

A konyhában töltött időt lerövidítő modern eszközökkel szemben a római tálban lassan sülnek a fogások, és elő is kell készíteni. Használat előtt langyos vízbe kell áztatni – ezt magába szívja, és felhasználja a pároláshoz. A főzéshez ezért csak minimális folyadék kell. Az ízek, az aromák és a vitamindús tápanyagok is szinte teljesen megmaradnak a zárt térben.

Zsiradék is alig szükséges az ételhez, amitől egészségesebb lesz a főztünk. Minden együtt párolódik, a hús, amely porhanyósabbbá válik, átadja aromáit a zöldségnek, a zöldség a húsnak, a fűszerek is nagy szerepet kapnak, és az étel nem hűl ki azonnal. Vannak fogások, amelyeknek kifejezetten jót tesz, ha római tálban készülnek. Ilyen a csülök, a vadhús, a zöldséges szárnyasok, a töltött káposzta, a gyuvecs, a tarja vagy a francia burgundi marharagu. Akár még kenyeret is süthetünk római tálban.

Ez is érdekelhet

Hogyan használjuk?

Első alkalommal, vagy hosszú szünet után a római tálat legalább egy órára áztassuk langyos vízbe, hogy jól megszívhassa magát. A vadonatúj tálnak akár egy éjszakára is szüksége lehet. Ha már régebb óta használjuk rendszeresen, nincs szükség ilyen hosszas áztatásra. Ízletesebb az étel, ha bekenjük a tál belsejét fokhagymás vagy tárkonyos olajjal. A receptnek megfelelően helyezzük el benne a hozzávalókat, és lefedve toljuk be a 190-200 Celsius-fokra előmelegített sütőbe, mindig a közepére, hogy a hő minden irányból egyenletesen érje.

Ha a hozzávalók nem egyformán puhulnak, előbb azokat tegyük bele, amelyeknek több időre van szükségük. A sütési idő nagyjából egy óra, de a húsok esetében több is lehet. A köretekhez, a rizshez, a bulgurhoz, a köleshez kevesebb idő is elég. Időnként ellenőrizzük a folyamatot, nehogy odaégessünk valamit.

Ha viszont túl sok folyadék maradna a megpuhult ételek alatt, öntsük le bátran, és fedő nélkül is piríthatunk még a húsokon.

A cseréptál érzékeny a hőmérsékletváltozásra, így soha ne tegyük előmelegített, forró sütőbe, jobb, ha azzal együtt melegszik át. Ha felforrósodott, ne öntsünk rá hideg vizet, ne helyezzük hűvös felületre, fémre, üvegre, inkább fára vagy konyharuhára rakjuk.

étel római tálban
Régi kedvencünk, a római tál

Ez is érdekelhet: Főzzünk jókat olcsón: a legfinomabb és legegészségesebb vacsik hagymából 550 forint alatt

Fontos szabályok

  • A római tálat ne mossuk mosogatógépben.
  • Főzés után áztassuk bő, meleg, ecetes vízbe, majd dörzsi szivaccsal vagy kefével szedjük le róla a szennyeződéseket, és hagyjuk teljesen megszáradni. Időnként ecetes vízzel főzzük ki.
  • Mosogatószerrel se tisztítsuk, mert az megmarad az agyag pórusaiban, és vegyszeres ízű lesz tőle az étel.
  • Csak sütőben használható, nyílt lángra tenni tilos!
  • Ne készítsünk benne olyan ételt, aminek a sütéséhez 200 Celsius-foknál többre van szükség – ekkora hőt a cserép nem bír el.

Csülök sült krumplival

A csülköt sózzuk, borsozzuk, megszórjuk őrölt köménymaggal, és egy óráig pihentetjük. Ez alatt az idő alatt beáztatjuk a római tálat. 4-5 fej hagymát felszeletelünk, kibéleljük vele a még nedves tálat, és 5-6 gerezd zúzott fokhagymával is megszórjuk. Rátesszük a csont nélküli csülköket, meglocsoljuk 1 dl sörrel, majd hideg sütőbe tesszük. 180 Celsius-fokra melegítjük a sütőt, és 2 órán át sütjük a húst. Ha már majdnem puha, levesszük a fedőt, rászórjuk a hasábokra vágott krumplit, és a fedőt visszatéve, kevés zsírral meglocsolva azt is megsütjük.

Különleges változatok

Az arab országokban mindenütt jelen lévő főzőedény az agyagból formált mázas vagy máztalan csúcsos tagine (tadzsin) – a benne készült ételt is így hívják. A kuszkuszt különböző húsokkal és zöldségekkel együtt párolják. A hagyományos svájci fondükészítő edény, a caquelon is mázas cserépből készült eredetileg. A Balkán jellegzetes étele, a gyuvecs, vagy a spanyol babos tál (frijoles de la olla) is agyagedényben fő.

Fotó: Getty Images