Konyha

Megkérdeztük a mesterséges intelligenciát, melyik a 10 legjobb magyar étel: a válasza meglepő

A mesterséges intelligenciával játszani nem ördögtől való folyamat, csak tudni kell a megfelelő távolsággal kezelni a válaszait. Mondjuk ez esetben nincs szükség a távolságtartásra, igazi nemzeti kedvenceket sorolt fel, csak a helyezésben lehet vitatkozni vele esetleg.
1969. Őcsény: keresztelő alkalmával tartott ünnepi ebéd

Ha egy külföldinek kell elmagyarázni, mi a magyar konyha lényege, legtöbben azonnal rávágjuk a gulyást, a lángost, a pörköltöt – vagyis, amit szeretünk. A mesterséges intelligencia viszont hajlamos egészen más szempontok alapján „gondolkodni.

Neki a népszerűségi sorrend aszerint alakul, hogy mire keresnek rá a legtöbben a világban, ha magyaror ételre keresnek. Fiigyelembe vette azt is, hogy mi az, ami ma street food-jelleggel is népszerű lehet és bizoony azt is, hogy milyen étel mutat jól fényképen jól – ezek ugyanis mint előrébb tolják a sorban a fogásokat.

Megkértük hát, hogy állítson össze egy top 10-es listát a legjobb magyar ételekről, ám az eredmény azon is csavar egyet, amit magunktól evidensnek gondolnánk. Pont, mint amikor arra kértük, jósolja meg, mit fogunk enni 100 év múlva és a válasza enyhén szólván is kissé gusztustalanra sikerült.

Egyszerű ételek a legjobbak?

A klasszikusok persze befértek, de meglepő volt, milyen magasan végzett a lecsó, és hogy a somlói galuska nem csupán becsúszott a lista végére, hanem komolyan megszorongatta a sós fogásokat. A rakott krumpli pedig a „hétköznapi nagykedvenc” státuszból kilépve a nagyok közé emelkedett, mert az MI szerint a komfortételek nemzetközi térhódítása a magyar konyhában is felülírja a hierarchiát.

Ami még feltűnő: a halászlé és a pörkölt közti helycsere, ahogy a hortobágyi palacsinta megítélése is változott, hiszen a „retró” vonal manapság kifejezetten trendi.

Az MI ezt mondta a saját listájáról: „Az alábbi lista nem végleges igazság, hanem beszélgetésindító. A sorrend egyensúlyoz tradíció és jelenkori ízlés között. Van, ahol a szív döntött, máshol a tányér mutatóssága vagy az, hogy a világ könnyebben kapcsolódik hozzá. Így rajzolódik ki a mesterséges intelligencia szemében a magyar konyha első tíz helyezettje.”

Ezeket olvastad már?

  1. Soha többé nem reped meg a piskótatekercs teteje, amikor felcsavarod: ez a titok
  2. 17 éve rajong gyönyörű feleségéért Hans Sigl: a hegyi doktor mástól csábította el Susannét
  3. Ki ne dobd, ha ilyen régi mobiltelefonod van otthon: milliókat érhet ez az ócska készülék

Akkor lássuk: ez a 10 legjobb magyar étel az MI szerint

magyaros kaják az asztalon: pörkölt, lángos, lecsó, töltött káposzta
Így látja a legjobb magyaros ételeleket az MI
  1. Gulyásleves

Nemzeti ikon, amely egyszerre leves és tartalmas egytál, mégis könnyed marad. Ez utóbbit nem mi állítjuk, hanem az MI, de ő életében nem evett még igazi jó gulyást, ami minden, csak nem könnyed. A paprika, a kömény, a marhahús és a zöldségek harmóniája olyan karaktert ad, amelyet a világ bárhol felismer. Az MI-nél azért lett első, mert a „Hungarian goulash” kifejezés globális ismertsége messze veri a többi fogást, és fotón is ellenállhatatlanul otthonosan mutat.

  1. Lángos

Utcai kedvenc, amely minden fesztivál és strand királya. A tejföllel és sajttal megkent/megszórt, frissen sült tészta egyszerre nosztalgikus és trendi. A mesterséges intelligencia szerint a street food-jelleg és a végtelen variációs lehetőség teszi ennyire szerethetővé, ráadásul a közösségi médiában kimagaslóan jól teljesít.

  1. Töltött káposzta

A téli asztal sztárja, mégis sokan nyáron is kóstolnák. A savanyú káposzta és a fűszeres töltelék kettőse komplex, mégis olyan ívű, amit nem kell magyarázni. Az MI a hagyományosság és a megosztható tálalás miatt sorolta ennyire előre.

  1. Somlói galuska

Meglepetés a top 5-ben. A piskótarétegek, a csokoládészirup, a dió és a tejszín olyan dekadens összhangot ad, ami túllép a cukrászdái kereteken. Az MI szerint a modern „comfort dessert” hullámmal együtt ez a desszert újra reflektorfénybe került.

  1. Pörkölt nokedlivel

Alapműfaj, amelyben a technika számít a legtöbbet. A lassú, türelmes főzés, a paprika ereje és a tészta puha tartása hozza az élményt, amelyhez könnyű kötődni. Az MI azt szereti benne, hogy a „stew culture” világszerte értelmezhető, és a fotókon is mindenki érzi, mi vár rá.

  1. Halászlé

Karakteres, illatos, pirospaprikás leves, amely erős érzelmeket vált ki. A szegedi és bajai iskola különbségei izgalmas történeteket szülnek, és ez a narratíva a nemzetközi olvasónak is kapudrog a magyar konyhához. Az MI a kulturális háttér miatt értékeli különösen.

  1. Hortobágyi húsos palacsinta

A retró reneszánsza. Krémes, selymes, közben tartalmas és ünnepi. A mesterséges intelligencia szerint a komfort, a történet és a vizuális vonzerő együtt mozgatja előre a listán, és jól illeszkedik a modern bisztró-konyhák nosztalgiájához.

  1. Rakott krumpli

A hétköznapok hőse: tojás, kolbász, tejföl, krumpli, sütő, ennyi az egész. Minden falat otthoni, és pont ez az, ami manapság annyira vágyott. Az MI kiemeli, hogy a világ a rétegezett, ropogósra pirult felső rétegű egytálételeket imádja, így a rakott krumpli nem mellékszereplő többé.

  1. Lecsó

Nyári esszencia, mégis egész évben hiányzik. Paprika, paradicsom, hagyma, néha kolbász, néha tojás, a vita örök, a szeretet közös. Az MI azért hozza fel ilyen magasra, mert növényi alapú, könnyen értelmezhető és barátságos ízű, ami nemzetközileg is menő.

  1. Túrós csusza tepertővel

A lista leginkább olyan kedvence, ami inkább családi fogás, mintsem éttermi. Sós túró, szalonna, tészta, tejföl, egyszerűen kimondhatatlanul jó. Az MI szerint ez a fogás a magyar konyha lényegét mutatja meg: kevés hozzávalóból, arányérzékkel, nagy érzelmeket tud kiváltani.

Miért pont ez a sorrend?

1969. Őcsény: keresztelő alkalmával tartott ünnepi ebéd
1969. Őcsény: keresztelő alkalmával tartott ünnepi ebéd

A mesterséges intelligencia a kulturális beágyazottságot, a keresési népszerűséget, a vizuális megjeleníthetőséget és a globális érthetőséget tartotta szem előtt. Emiatt tudott a lecsó és a somlói előrébb csúszni, miközben a halászlé és a pörkölt a középmenyőny, vagyis a „kemény mag” státuszát őrzi. A rakott krumpli és a túrós csusza a komfortforradalom nyertesei, a lángos pedig a street food világrend magyar nagyköveteként hasít.

Záró gondolat a mesterséges intelligenciától

„Egy ilyen lista sosem lezárt fejezet, hanem meghívás beszélgetésre. Lehet vitatkozni az arányokon, lehet más kedvencekért kampányolni, de az biztos, hogy a magyar konyha ma is érthető és szerethető nyelven beszél a világhoz. Ha ebből a tízből bármelyik a tányérra kerül, a történet már félig készen áll, csak meg kell enni.”

Fotó: AI-generált kép, Fortepan / Fodor András örökösei