Gyerekként olyan könnyű volt elszámolni tízig, mielőtt kimondtunk volna valamit mérgünkben, hiszen már hatnál azt sem tudtuk, mivel húztuk fel magunkat, és mentünk tovább a dolgunkra. Egy perc múlva pedig már nem is emlékeztünk, mi miatt bosszankodtunk. Bárcsak felnőttként is ilyen gördülékenyen mennének a konfliktuskezelési technikáink, hiszen az évek alatt annyi sérelem, fájdalom és stressz ért minket, hogy többnyire csak nagy odafigyelés árán sikerül békésen rendezni egy-egy vitás helyzetet – ha egyáltalán sikerül. Ez különösen igaz akkor, ha egy olyan szeretett személlyel veszekszünk, mint a párunk, egy családtagunk vagy közeli barátunk. Mutatunk négy technikát, hogyan tudunk nyugodtak maradni feszült helyzetben is, és így megakadályozni, hogy elmérgesedjenek a dolgok.
1. A mély lélegzet ereje
Kutatások bizonyítják, hogy a hasból – más néven a rekeszizomból – történő mély lélegzetvétel bekapcsolja az idegrendszer „pihenés és emésztés” funkcióját. Tehát, ha néhány percre ki tudunk szakadni a vitából, és figyelni a légzésre, a gondolatainkat eltereljük a „harcról” és a „támadásról”, amivel a kiabálás és sértegetés jár. A tudatos légzéstől gyorsan lenyugodhatunk, és higgadtabban, eredményesebben beszélgethetünk.
Így csináljuk:
- Az egyik kezünket tegyük a mellkasunkra, a másikat pedig a hasunkra.
- Vegyünk egy mély lélegzetet úgy, hogy felfújjuk a gyomrunkat – bizonyosodjunk meg arról, hogy ez a rekeszizomban történik, és nem a mellkas felső részében –, és tartsuk bent néhány másodpercig.
- Szájon át hosszan és finoman fújjuk ki a levegőt.
2. Két lábbal a földön
Ha pattanásig feszült a helyzet, igyekezzünk a jelen pillanatra koncentrálni úgy, hogy közben leföldeljük magunkat. Mit jelent ez pontosan? Ha úgy érezzük, hogy a dühünk kezd felülemelkedni rajtunk, összpontosítsunk arra, hogy a földön maradjunk, és „ne szálljunk el” a vita hevében.
Így csináljuk:
- Erősen nyomjuk a lábunkat a padlóra, és vegyünk egy mély, hasi lélegzetet.
- Nézzünk körül a szobában, és alaposan vegyük szemügyre, amit magunk körül látunk. Ez hirtelen segít kiszakadni a konfliktusból és az egyre nagyobb feszültségünkből.
- Ha lehet, hangosan – ha erre nincs lehetőségünk, akkor magunkban –, leíró módon nevezzük meg azokat a dolgokat, amelyek körülvesznek.
- Válasszunk ki egy tárgyat, és már csak azt az egyet tanulmányozzuk.
- Amennyiben nem egy veszekedés miatt húztuk fel magunkat, hanem egy hír, üzenet miatt, vegyük kézbe azt a dolgot. Ha egyedül vagyunk, nem kell magyarázkodnunk, miért tartjuk a kezünkben a könyvet vagy az edényt, és nem érzi fenyegetve magát egy másik ember sem.
- Újra vegyünk egy mély lélegzetet, és ismét nyomjuk a lábunkat a padlóra.
- Amennyiben ezt a feladatsort rendszeresen gyakoroljuk otthon, már elég lesz a nyugalmi állapot eléréséhez, ha csak a földre koncentrálunk a helyes légzés kíséretében.
3. Más hozzáállás
A konfliktus legtöbbször abból fakad, hogy a másik személyt olyan ellenfélnek tekintjük, akit meg kell győznünk valamiről, azaz le kell győznünk. A győzelem azt jelenti ebben az esetben, hogy bebizonyítjuk az igazunkat, és amiatt leszünk frusztráltak és idegesek, mert a másik fél nem úgy látja a dolgokat, ahogy mi. Az egészséges és hatékony konfliktuskezelési trükk, ha kilépünk az „igazam van, te tévedsz” gondolkodásmódból. Hogyan lehet ezt véghezvinni? Gondoljunk arra, hogy valójában a cél az, hogy vita nélkül kölcsönösen kielégítő megállapodásra jussunk, és megóvjuk magunkat (és jó esetben a másikat) a felesleges stressztől, idegességtől.
Így csináljuk:
- Mielőtt teljesen begőzölnénk, csendben mondjuk azt magunkat, hogy: „A konfliktusmentes megoldásra törekszem, és képes vagyok rá.”
- Ha egy családtaggal állunk vitában, akkor pedig azt, hogy: „Mindkettőnk célja a békés megoldás.”
- Azt is igyekezzünk szem előtt tartani, hogy egy kisebb családi csörte után sokkal könnyebb kibékülni, mint egy nagyobb veszekedés után, ahol olyan mondatok is elhangozhatnak, amelyekkel sebeket ejthetünk a másikon.
4. Időt kérek!
Akárcsak a legtöbb sportmérkőzés közben, úgy a veszekedés alatt is nyugodtan lehet egy kis időt kérni. Amikor azt érezzük, hogy a dolgok kezdenek a kezünkből kicsúszni, és a vérnyomásunk egyre feljebb szökik, álljunk meg egy pillanatra, és egyezzünk meg egy kis szünetben. Kérjünk időt magunknak (és a másiknak) arra, hogy megnyugodjunk, és újra higgadtan, előremutatóan tudjunk kommunikálni. Sokan ilyenkor elviharzanak, magára hagyva a vitapartnert, de sajnos az a konfliktust igazából nem oldja meg. Valójában húsz percre van szüksége a szervezetnek, hogy teljesen megnyugodjon.
Így csináljuk:
- Állítsunk be egy időzítőt 20 percre.
- Ez idő alatt egyedül végezzünk valamilyen nyugtató tevékenységet – bármi lehet, ami csitít, megbékít.
- Arra viszont soha ne használjuk ezt az időt, hogy érveket, bizonyítékokat gyűjtünk a másik ellen, vagy azt mondogatjuk magunknak, milyen kiállhatatlan a vitapartnerünk, mert azzal csak még inkább felbosszantjuk magunkat.
- Ha lejárt az idő, könnyebb lesz békésen megoldani a konfliktust, és esetleg egy ölelés is sokat segíthet abban, hogy nyugodtan, szeretetteljesen álljunk a kialakult helyzethez és a másik félhez.
Szöveg: Sinkó Edit
Fotó: adobestock