Lélek

Hatékony elmefittnesz: 14 apró tipp, hogy kiegyensúlyozottabb legyél

Februárra a vitamin-tartalékunk kezd kifogyni, fáradtak, enerváltak vagyunk. Mutatunk néhány egyszerű, pénzbe sem kerülő és bárki által megvalósítható trükköt, amelyek segítenek, hogy jobb formába kerüljünk. Igyekezzünk fokozatosan minél többet beépíteni belőlük a mindennapokba!
Hatékony elmefittnesz: 14 apró tipp, hogy kiegyensúlyozottabb legyél

Álomnyaralás fejben

Az állandó stresszre az agyunk nagyon gyorsan reagál, mégpedig úgy, hogy nő a szervezetünkben a kortizol nevű stresszhormon szintje. Mit tehetünk? Kiránduljunk, sétáljunk egyet a szabadban, jógázzuk. Ha csak pár percünk van, hasznos lehet az alábbi módszer: hunyjuk be a szemünket, képzeljük el kedvenc úti célunkat, és tervezzünk meg gondolatban egy nyaralást. Mit csinálnánk, merre mennénk, ha a pénz és az idő nem számítana?

Gyümölcslé reggelire

A tél vége felé gyakori, hogy a napi étrendünk már nem biztosítja a megfelelő mennyiségű tápanyagot a szervezetünk számára. Mit tehetünk, pláne, ha egész nap rohanunk? Minden reggel készítsünk egy smoothie-t friss zöldségekből és gyümölcsökből: tegyünk bele vitaminbombákat: banánt, almát, sárgarépát, céklát.

Ez is érdekelhet: Krémes álomfogyókúra mintaétrenddel: gyors eredmény kínszenvedés nélkül a smoothie diétával

Turbózzuk fel az anyagcserét!

Ébredés után igyunk meg egy pohár langyos citromos vizet. Ez biztosítja a szükséges folyadékot, amire a szervezetnek alvás után szüksége van, és segíti az anyagcsere beindulást.

Hatékony elmefittnesz: 14 apró tipp, hogy kiegyensúlyozottabb legyél
Hatékony elmefittnesz: 14 apró tipp, hogy kiegyensúlyozottabb legyél

Szakaszolt légzés

A helyes légzés segíthet megnyugodni stresszhelyzetekben. Vannak különböző légzéstechnikák, amelyek igen hatásosak lehetnek. Ilyen az úgynevezett 4-7-8 légzéstechnika. Négy másodpercen keresztül szívjuk be a levegőt, majd 7 másodpercig tartsuk bent, végül 8 másodpercen keresztül fújjuk ki. Ismételjük meg ezt legalább háromszor-négyszer.

Felkészülni, vigyázz, kész, ebéd…

Az egészséges ételek elkészítéséhez időre van szükség, ami sokszor hiányzik a hétköznapokban. A megoldás? Tervezzük meg előre a heti menüt, hétvégén főzzünk meg többféle ételt, és fagyasszunk le belőle kisebb adagokat, amiket aztán elvihetünk magunkkal a munkahelyünkre.

Önmagunk bátorítása

Mit csinálunk, ha a barátnőnk krízishelyzetben van? Beszélgetünk vele, bátorítjuk, biztatjuk, dicsérjük. Ugyanezt megtehetjük magunkkal is, mintha a saját magunk legjobb barátja lennénk: mindennap veregessük meg a vállunkat és dicsérjük meg magunkat valamiért.

Együtt, asztalnál

Bizonyított tény, hogy a tévé vagy a számítógép előtt ülve többet eszünk, ráadásul kevésbé rágjuk meg az ételt, és ez nehezíti az emésztést. Sokkal jobb, ha az étkezőasztalnál ülve fogyasztjuk el az ebédet, vacsorát, így jobban tudatosul bennünk, mit veszünk magunkhoz.

Randi magunkkal

Ne sajnáljuk magunktól az időt: ne mindig másokat helyezzünk magunk elé. Mi is ugyanolyan fontosak vagyunk, mint a családunk többi tagja. Legyen énidőnk, amikor senki mással nem foglalkozunk csak magunkkal. Nehéz megállni? Vegyük elő a naptárat, és írjuk be egy fix napra a saját nevünket.

Fogyókúrás alvás

Kevesen tartják be, de bizony egy felnőtt embernek is szüksége van napi hét-nyolc óra alvásra. Ha huzamosabb ideig kevesebbet alszunk, az kihat a figyelmünkre és a teljesítményünkre, az egészségünkre, de még az étkezési szokásainkra is. Az alváshiány ugyanis arra ösztönöz minket, hogy kalóriadúsabb táplálékot fogyasszunk: több cukrot, szénhidrátot és zsírt eszünk, ha keveset alszunk.

Nézzünk másként a helyzetünkre!

Ha úgy érezzük, belefáradtunk a hétköznapi taposómalomba, és már semmi örömöt nem lelünk a munkánkban, képzeljük el, hogy valakit rá kell beszélnünk arra, hogy elvállalja a mi feladatkörünket. Milyen előnyöket említenénk meg neki? Ez a gyakorlat segít felidézni a pozitívumokat a munkánkban.

Digitális detoxnap

Sokaknak ez a trükk lehet a legnehezebb: havonta egy alkalommal tegyünk le minden elektronikai berendezést: kapcsoljuk ki a telefont, számítógépet, laptopot, okosórát stb. Élvezzük a nyugalmat, a közösen töltött időt. Sétáljunk, beszélgessünk, ol­vassunk…

Váltózuhany

A hideg és meleg víz váltakozása zuhanyzás közben nemcsak a vérkeringésünket serkenti, így jó hatással van a szívre is, de a kötőszöveteket, a bőrbarriert is erősíti. Mindig meleg vízzel kezdjük, és hideggel fejezzük be!

Gyömbér

Fogyasszunk rendszeresen gyömbért. Gyomornyugtató, emésztésjavító, segít megszabadulni a felgyülemlett gázoktól, ellazítja a bélrendszer izmait, a puffadást is csökkenti. Ezenkívül gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása is van.

Lendületvesztés ellen társ

Kétségünk van afelől, hogy elérjük a kitűzött célt? Nincs kedvünk sportolni, meguntuk az egészséges ételeket? Kérdezzük meg a legjobb barátnőnket vagy a testvérünket, hogy nem csatlakozna-e hozzánk? Ezzel neki is segítünk, hogy egészségesebb legyen, de mi is könnyebben átlendülhetünk a holtponton.

Fotó: Adobestock