Néhány évvel ezelőtt még luxusnövények voltak az orchideák, ma azonban egyre több faj és fajta kapható, egészen elérhető áron. Az egyetlen probléma velük az, hogy kevés még az információ a tartásukkal kapcsolatban. Valójában két nagy csoportra bonthatóak: melegházi és mérsékeltházi orchideákra.
A kettő között a legfontosabb különbség az öntözésben és a teleltetési hőmérséklet-igényükben van. Melegházi a lepkeorchidea (Phalaenopsis), a Dendrobium , mérsékeltházi a lepkekosbor (Oncidium) és a csónakorchidea (Cymbidium). Velük lehet a leggyakrabban találkozni, és velük a legkönnyebb boldogulni. Mindegyikük számára világos helyet válasszunk, de semmi esetre se tűző napot.
Télen ritkábban, havonta tápoldatozzunk!
Tévhit, hogy az orchidea sok napfényt igényel: természetes élőhelyén, az esőerdőkben is a vastag lombkorona szűri meg számára az erős fényt, így nem csoda, ha lakásban is a hasonló közeget kedveli. A direkt sugarak megbarnítják, sárgítják, elöregítik. Így teleltetésükkor a legvilágosabb helyet válasszuk számukra! A melegháziakat télen-nyáron bent tarthatjuk, így nincs szükség a helyváltoztatásra a hideg hónapokban sem.
A feladat mindössze annyi, hogy a radiátoroktól esetleg tegyük távolabb őket, és az öntözésükre jobban figyeljünk! Egy picit tartsuk szárazabban az orchideákat, és akkor biztos nem rohadnak be, és szépen, szemet gyönyörködtetően virágoznak időről időre. A mérsékeltházi orchideák különleges helyet igényelnek a lakáson belül! A lepkekosbort a hűvösebb éjszakák beköszöntével kell bevinnünk olyan helyiségbe, ahol körülbelül 16–18 fok van a tél folyamán.
Szobaszökőkút mellett, vagy nedves agyaggranulátumra helyezve párásabb körülményeket biztosíthatunk!
Vele ellentétben a csónakorchideát csak akkor tegyük ilyen hőmérsékletre, ha az éjszakák már fagypont körüliek odakinn, mert neki szüksége van egy-két hideg éjszakára ahhoz, hogy aztán szépen elvégezze a feladatát, azaz virágokat hozzon. Ha ezt nem kapja meg, bizonytalanná válik, hogy véghezviszi-e ezt a munkát. A melegházi orchideákat tehát langyosabb helyen tartsuk és mérsékelten öntözzük, míg a mérsékeltháziakat hűvösebb helyen és szárazabb körülmények között helyezzük el télen a megfelelő fejlődéshez és a virágzáshoz. Ha esetleg átültetésre van szükség, akkor azt minden esetben a szirmok lehullása után tegyük!
Ha lehet, esővizet használjunk az öntözésre!
Fotó: shutterstock