Kaptam a napokban egy nagyon csinos citromfát. Még nem valami nagy, de honnan tudhatom, hogy lesz-e rajta majd citrom? És mit jelent az, hogy beoltás? Már ha ez kell hozzá – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
A kereskedelmi kertészetekben vásárolt citrusok szinte mind oltványok, vagy dugványokból nevelt növények. Ezeket nem kell beoltani, idővel teremnek majd, ha megfelelő körülmények között tölthetik a napjaikat. Ha azonban magánkézből vagy esetleg hobbikertésztől vásárolt növényről van szó, akkor szükséges lehet az a bizonyos oltás, hogy a növény hamar termőre forduljon. Így tehát, ha a származásban nem biztos, mert ugye ajándékról van szó, akkor várnia kell. Hogy meddig, az a növény méretétől és korától függ.
Ha van 40 centis, akkor valószínűleg virágzóképes a növény, feltéve, hogy nem egy magról nevelt példányról van szó. Ha a termés jövőre elmarad, akkor kezdhet aggódni, hogy hogyan is oltsa vagy oltassa be. Persze, a virágzáshoz télen 16 fokos mérsékelt öntözés és rengeteg fény kell, míg nyáron szabadban tűző nap, citrustápoldatos öntözéssel. Az oltás maga olyan folyamat, amely keretében termő növényről egy vessződarabot az ön növényének, nevezzük nevén, alanynak a héja alá illesztenek, és addig kötözik, míg az illesztési pont összeforr.
Ha ez sikerül, akkor a beillesztett vessződarab néhány hét után kihajt, és ezt továbbnevelve néhány éven belül termő növényt kapunk. Oltásra tehát azért van szükség, mert a magonc 12-15 év után terem majd valamilyet, míg az oltvány 3-4 évvel oltás után pontosan olyat terem, mint az a növény, melyről a nemes rész származik.
Termőre metszés
A citrusokat mi akkor szoktuk metszeni, amikor a teleltetőhelyükről a szabadba kerülnek. Ekkorra a termések nagy része általában megérik, a vesszőkön már látszik, melyiket viselte meg a tél, ha mondjuk szárad, barnul, esetleg a kártevőktől deformálódott. Így könnyebb eldönteni, melyiket hagyjuk meg, melyiket vágjuk le.
Gyakran előfordul, hogy a citrusok egy évben 3-4 alkalommal is hajtanak, így lehet, hogy egy évben többször van szükség metszésre. Mindig mérlegeljünk, hogy az általunk kívánt koronaforma megtartásához mely ágak szükségesek, és melyek azok, amik azt teljesen megbontják, tehát lemetszendőek.
Kiszel Péter további hasznos növényápolási szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: shutterstock