Otthon és Kert

Buja oázis a balkonon: a legszínesebb egynyári és évelő virágok, amiket be kell szerezned

Ne keseregjünk, ha nincs kertünk, csak balkonunk vagy teraszunk. Varázsoljunk otthonunk e szegletén virágzó tavaszt!

Igaz, ami igaz: manapság jóval többen élünk lakásban, mint kertes házban, ám ez nem jelenti azt, hogy a természet csodáinak látványáról le kellene mondanunk. Merjünk kreatívak lenni, és képzeljük el, micsoda öröm áradna szét a lelkünkben, ha a csupasz falak és korlátok helyett virágözönt láthatnánk a teraszon vagy az erkélyen, miközben a reggeli kávénkat kortyolgatjuk. Lássunk is neki, és ne gondoljuk, hogy vagyonokra vagy időtengerre lesz szükség! Kis befektetéssel is egy szelet természet boldog tulajdonosaivá válhatunk.

Fontos tudni!

A virágzókhoz általában válasszunk savanyú földet, az kerüljön a kaspókba, balkonládákba! Ha talajra kényes hortenziát vagy rododendront, vagy azáleákat ültetünk, keverjünk a földjükhöz tiszta tőzeget, melynek sótartalma alacsony, így optimális levegőzöttséget biztosít. Fontos, hogy kellően párás, tűző naptól és széltől védett helyet keressünk számukra.

Muskátli, az örök kedvenc

Első lépésként a növényeket érdemes kiválasztanunk, annak megfelelően, hogy mennyi nap éri az adott területet. Régi sláger az álló muskátli, amellyel egyszerűen nem foghatunk mellé. Ha naponta egy alkalommal mérsékelten öntözzük, és hetente egyszer tápoldatozzuk, ez a növény máris elkényeztetve érzi magát, és gyönyörű, dús, mutatós virágokat hoz.

Petúnia, a színpompás díszítő

A petúnia színes kis szirmai is remekül mutatnak kis térben, ráadásul, ha odaadóan öntözzük őket, igazi virágrobbanással ajándékoznak meg bennünket. Ha erkélyládába ültetünk belőle sokat egymás mellé, akár különböző árnyalatokban, látványgazdag összképre számíthatunk. De választhatunk belőle csüngő változatot is, amely egy-egy szép kaspóban felakasztva nagyon szépen mutat. Rendszeres öntözéssel hónapokon át folyamatosan virágzik, és ha burjánzásnak indulna, nincs más teendőnk, csak tetszés szerint visszavágni az ágait.

Vízifukszia, a mi pistikénk

Világos, inkább félárnyékos balkonok hálás lakója a vízifukszia, vagy ahogyan mifelénk becézik, az egynyári pistike. Ennek a növénynek nincs szüksége annyi öntözésre, mint a forróságban az álló petúniának vagy muskátlinak, azonban főként az ültetés utáni egy-két hónapban folyamatos, akár heti kétszeri tápoldatozást kíván. Ebben az időszakban a földje legyen egyenletesen nedves, soha ne hagyjuk kiszáradni. Ha a levegő páratartalma túlságosan alacsonnyá válik a forró nyárban, nap mint nap spricceljük vízzel, hogy a körülményei ideálisak maradjanak ahhoz, hogy rózsaszínes virágaival díszítsen.

TIPP!

Így ültessük a fokozottan savanyú közegre vágyó növényeket: ássuk ki a gödröket, majd az oldalukat béleljük bármilyen nejlonnal, hogy a növények gyökere ne érintkezzen más földdel. Erre azért van szükség, mert a savanyú talaj pH-értéke idővel, az oldalról szivárgó mésztartalmú víz miatt megemelkedik. Így már nem éreznék jól magukat a növényeink, fejlődésük leállna, a levélzetük egyre erősebben sárgulna, végül lehullana. Ha teraszunk van, egy nagyobb növénytartóban is figyelnünk kell a talaj folyamatos savanyítására, mert az esővíz folyamatosan lágyítja annak pH-értékét.

Fukszia, a hihetetlen csinos

A naptól elzárt helyeknek is remekül megél az árnyékot kedvelő növények tündérkéje, a fukszia. Fantasztikus virágformájával és színvariációival hamar belopja magát a szívünkbe, és nem is valami igényes. Földjét csak akkor öntözzük, ha már érezzük, hogy kezd kiszáradni, és a tápoldattal is vigyázzunk, nehogy túladagoljuk! Inkább heti egyszer, és csak keveset kapjon.

Bakopa, az érzékeny szépség

Félárnyékos teraszok, balkonok sztárja lehet az egynyári bakopa. A rendszeres tápoldatozást ez a növény is meghálálja, de csak óvatosan adagoljuk számára, mivel öntöznünk sem szabad annyit, mint más dísznövényeket. Az óvatos gondozást, a kellő odafigyelést azonban meghálálja: nagyon gyorsan növekszik, hosszan virágzik, és az apró szirmok fajtától függően akár lehetnek világoskékek, rózsaszínűek, de sárgák és lazac árnyalatúak is.

Fotó: adobestock